Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

HPE i Microsoft przeprowadzają pierwsze eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Wiadomości z Marsylii

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z odlatującego statku kosmicznego Sojuz. (zdjęcie NASA)

Jeśli Twój telefon komórkowy wyłącza się 17 razy dziennie, na 1 sekundę do 20 minut, będziesz mieć nowego dostawcę usług bezprzewodowych. Z tym właśnie spotykają się astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale nie mają takiego wyboru.

W ten sposób Mark Fernandez z Hewlett-Packard Enterprise (HPE) wyjaśnia stan komunikacji do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest to jeden z powodów, dla których cieszy się, że ma na pokładzie komputer.

Fernandez jest głównym badaczem Spaceborne Computer-2 firmy HPE, który wystrzelił na Międzynarodową Stację Kosmiczną w lutym.

„Ciągłość komunikacyjna stacji kosmicznej jest bardzo delikatna” – powiedział Fernandez. „Więc musimy wzmocnić [astronauts] Bądź bardziej niezależny. Posiadając kartę Spaceborne Computer-2, nie tylko buduje ich pewność siebie, ale także zwiększa ich zdolność do rozwiązywania problemów bez polegania na Ziemi.

To sprawia, że ​​Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanowi ekstremalne studium przypadku zaawansowanego przetwarzania, koncepcji zbliżenia przechowywania i przetwarzania do źródła danych w celu zwiększenia szybkości i zmniejszenia przepustowości wymaganej do przetwarzania w chmurze.

„Obserwujemy coraz więcej scenariuszy zbliżających się do krawędzi, co zmienia sposób, w jaki programiści myślą o pisaniu aplikacji, przepustowości i niedoborach przepustowości” — powiedział Tom Keene, wiceprezes Microsoft Azure. „A przestrzeń, oczywiście, daje wielkie zrozumienie”.

Dla firmy Microsoft projekt jest częścią większego wysiłku o nazwie Azure Space, który obejmuje również partnerstwa z SpaceX i innymi.

HPE Spaceborne Computer-2 wykorzystuje standardowe serwery i wbudowane komponenty sprzętowe przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Microsoft i HPE współpracowały, aby połączyć Spaceborne Computer-2 z Azure z orbity, aby umożliwić zaawansowane aplikacje AI na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Port kosmiczny PC-2 (obraz HPE)

Korzystają ze standardowych i otwartych narzędzi programowych, takich jak kontenery Python i Linux, aby zapewnić innym możliwość udostępniania lub budowania na ich podstawie w przyszłości.

READ  Tajemnica gwiazdy Betelgeuse została rozwiązana

W środę rano firmy ogłosiły zakończenie pierwszych prób. Od udanej wiadomości „cześć wszystkim” po testy na ziemniakach uprawianych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w stanie nieważkości, aby lepiej zrozumieć przyczynę ich deformacji.

Jednak jak dotąd największym testem była obszerna analiza genomów astronautów, szukająca nowych wskazówek na temat wpływu długich pobytów w kosmosie na ludzkie ciało.

Rozmiar nieprzetworzonych danych to setki gigabajtów, co w takich okolicznościach jest nieodpowiednim rozmiarem do próby transmisji. Dwie godziny tygodniowo są zarezerwowane na pobieranie danych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w starszym systemie, który wykorzystuje satelity Tracking and Data Relay (TDRS) do komunikacji ze stacjami bazowymi na Ziemi.

Zamiast tego firmy wzięły oprogramowanie opracowane przez Microsoft i umieściły je w kontenerach linuksowych, aby przetwarzać genomy astronautów na Spaceborne Computer-2. Następnie wysłali szczegóły wszystkich mutacji z powrotem na Ziemię w celu analizy w bazach danych NIH i wygenerowania wyników.

„To krótka wiadomość, że możemy wrócić na stację kosmiczną” – powiedział Fernandez. „Pobieranie tego genomu wcześniej zajmowało tygodnie, jeśli nie miesiące, ponieważ mogliśmy pobrać go w ciągu kilku minut po zakończeniu przetwarzania na końcach”.

Firmy twierdzą, że do tej pory zakończyły łącznie cztery testy, a cztery kolejne są w toku, a 29 kolejnych jest planowanych po tym. Przewiduje się, że Spaceborne Computer-2 będzie używany w projektach badawczych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dwa do trzech lat.

Czas ucieka: Kongres uchwalił budżet ISS do 2024 r., ale nawet jeśli budżet zostanie przedłużony, nie oczekuje się, że wykroczy poza 2030.