Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka Ukrainy jest w coraz większym stopniu powiązana z Unią Europejską

Gospodarka Ukrainy jest w coraz większym stopniu powiązana z Unią Europejską

Walerij Krupko smakuje nowe życie za kierownicą swojego niemieckiego samochodu, który jedzie prosto do Polski, po zaśnieżonej drodze na zachodniej Ukrainie. Czasami tęskni za Chersoniem, miastem portowym na południu kraju, które opuścił kilka miesięcy temu. On pamięta „Kontenery wiszące na dźwigach kołyszących się na niebie”I „Statki, które przybyły z całego świata”. Obsługiwał tam terminal portowy, aż do jego zamknięcia w lutym 2022 roku, na początku wojny.

Przeczytaj także: Mapy wojny na Ukrainie od inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r

Jako symbol zmian w ukraińskiej gospodarce stoi na szczycie innej stacji, z dala od morza i kontenerowców, posadzonej pośrodku śnieżnego krajobrazu i wychudzonych drzew, w Mostyskach, niedaleko polskiej granicy.

W kraju ogarniętym wojną nowe szlaki handlowe są dzikie i wszystkie prowadzą do Unii Europejskiej. Od czasu zamknięcia kilku portów na Morzu Czarnym i zamknięcia granic z Rosją i Białorusią Ukraina zakotwiczyła się w europejskiej gospodarce. Tym samym w 2022 r. do UE trafiło 53,6 proc. jej eksportu, w porównaniu z zaledwie 39,1 proc. w 2021 r. Po spadku na początku konfliktu eksport do Unii spektakularnie powrócił do przedwojennego poziomu, ok. 2,5 mld euro, podczas gdy ogólnie spadły, w tym samym roku wzrosły o 35%.

Bezprecedensowy przepływ

Zmianę tę ułatwiła Bruksela, która w czerwcu 2022 r. zawiesiła na roczny okres odnawialny wszystkie cła importowe z Ukrainy, a także wszelkie środki antydumpingowe dotyczące stali pochodzącej z tego kraju. Ten bezprecedensowy napływ towarów rolnych nie pozostanie niezauważony. W marcu szefowie pięciu krajów Europy Wschodniej, w tym Polski, Rumunii i Węgier, zwrócili się do Brukseli o pomoc dla rolników, którzy, jak twierdzą, borykają się z trudnościami. „bezprecedensowy wzrost” Import z Ukrainy, w tym zboża, nasiona oleiste, jaja i drób. Kijów ogłosił również na początku kwietnia, że ​​kraj czasowo zawiesi sprzedaż zboża i nasion oleistych do Polski.

READ  Nowe funkcjonalności dla firm zainteresowanych polskim rynkiem detalicznym

Z zimna Valery Krupko wspina się długimi stopniami po schodach swojej pustelni, z taką samą gorliwością, z jaką sam generał wspina się na szczyt zamku, ukazując na horyzoncie nową krainę podboju, Europę. Znajdą się tu kontenery i silosy, w których można przechowywać zboże i płyny takie jak olej, a także magazyny na nasiona czy nawozy. Krótko mówiąc, wszystkie towary mogą być tutaj przechowywane. » U podnóża lśniących w słońcu nowych silosów robotnicy kucając w śniegu dokręcają ostatnie gwoździe do szyn zbudowanych za pomocą dwóch rozstawów torów, ukraińskiego i europejskiego, tak aby mogły pomieścić pociągi po obu stronach torów. granica.

Masz 71,65% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.