Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Google publikuje astronomiczne liczby

Dzięki nowemu Bing firmy Microsoft integracja sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT, z naszymi wyszukiwarkami zyskuje na popularności. Google nie oferuje jeszcze tej usługi i nie bez powodu: według jednego z jej liderów kosztowałoby to 10 razy więcej niż obecnie.

Google wciąż niechętnie angażuje się w badania nad sztuczną inteligencją. // Źródło: Unsplash Solen Feyissa

Sztuczna inteligencja konwersacyjna zyskuje na popularności. Po sukcesie uruchomionego w listopadzie 2022 roku programu OpenAI ChatGPT, amerykański gigant Microsoft opracował wersję swojej wyszukiwarki Bing zoptymalizowaną pod kątem tej usługi chatbota.

Tak więc wszystkie oczy skierowane są na Google, gigantyczną wyszukiwarkę z 85% udziałem w rynku. Ale to nie powinno się wydarzyć w najbliższym czasie, według prezesa firmy macierzystej Alphabet. W wywiadzie przeprowadzonym w czwartek, 23 lutego, dla agencji informacyjnej agencji ReuteraJohn Hennessy szacuje, że wyszukiwanie za pomocą sztucznej inteligencji Google będzie kosztować dziesięć razy więcej niż obecny system.

Zupełnie inny sposób

Jak powiedział brytyjskiej agencji prasowej reżyser, pod znakiem zapytania stoi obecny model działania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. Obecnie wyszukiwarka Google działa poprzez system indeksowania: roboty Google skanują sieć, przechowują informacje zgodnie z odpowiadającymi im słowami kluczowymi, a następnie dostarczają te najbardziej odpowiednie zgodnie z żądaniami użytkowników. Powtórka w skrócie.

Jednak systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, to algorytmy wyszkolone w celu generowania odpowiedzi podobnych do ludzkich. Dlatego żądaj ich odpowiedzi Aby za każdym razem generować nowe odpowiedzi. Eksperci wyjaśniają, że jest to coś, co eksperci nazywają „heurystykami”. agencji Reutera.

Im więcej słów, tym droższe wyszukiwanie

Według szefa Alphabetu dodatkowy proces, który zwielokrotniłby koszt pojedynczego wyszukiwania dziesięciokrotnie. Co więcej, Potencjalne przychody z reklam Mówi, że integracja z tą usługą nie wystarczy agencji Reutera. Agencja informacyjna informuje A Kalkulacja przeprowadzona przez analityków amerykańskiego banku Morgan Stanley Gdyby połowa z 3,3 biliona wyszukiwań przesłanych do wyszukiwarki Google w zeszłym roku została przekształcona w wyszukiwania AI, kosztowałoby to firmę ponad 6 miliardów dolarów do 2024 roku.

READ  Hubble odkrył najbardziej odległą gwiazdę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano
Źródło: Morgan Stanley i Reuters

Ponownie dotyczy to sytuacji, gdy odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję są ograniczone do 50 słów. Ponieważ koszt jednostkowy badań nad sztuczną inteligencją wzrasta, im dłużej generowane są odpowiedzi. To samo konto przynosi do 9 miliardów dolarów za 75 słów na odpowiedź i do 12 miliardów dolarów za każde 100 słów.

Rachunek trudny do oszacowania

Te faraońskie koszty badań nad sztuczną inteligencją związane są przede wszystkim ze sposobem ich rozwoju: tworzeniem gigantycznych baz danych obsługiwanych przez tysiące procesorów graficznych. Na początku lutego magazyn udzielił wywiadu analitykom Forbesa Ocenił, że koszt zakupu procesorów graficznych potrzebnych do wykorzystania sztucznej inteligencji we wszystkich wyszukiwaniach Google może sięgnąć 100 miliardów dolarów.

Jednak wg agencji ReuteraInna firma analityczna szacuje, że koszt ten może być ograniczony do 3 miliardów dolarów, ponieważ międzynarodowa firma już opracowuje własne chipy dedykowane do obliczeń AI. Jednak koszt energii takiej usługi pozostaje trudny do zminimalizowania lub zignorowania, zwłaszcza jeśli dodamy do tego koszt środowiskowy tak intensywnego zużycia.

Jest prawdopodobnie zbyt wcześnie, aby dokładnie oszacować dokładny koszt przejścia Google na całkowicie sztuczną inteligencję. Ale jak zauważono agencji ReuteraByć może to właśnie te niedokładne, ale przerażające obliczenia powstrzymują obecnie gigantów technologicznych przed bankructwem.


Czy korzystasz z Google News (Wiadomości we Francji)? Możesz śledzić swoje ulubione media. On podąża Frandroid w Wiadomościach Google (I Numerama).