Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Głównymi przekaźnikami chińskich wpływów w Unii Europejskiej są kraje takie jak Polska na frontach wojny na Ukrainie”

pas startowy. Pekin od początku wojny na Ukrainie poparł Moskwę. Jednak ta bliskość do mowy szybko znalazłaby swoje granice na Ziemi. Ze względu na geopolitykę technologii, strategiczne priorytety Chin i ich relacje z Europą.

przyjaźń „Solidny jak skała” [selon le ministre chinois des affaires étrangères, Wang Yi, le 7 mars] Między Chinami a Rosją był wielokrotnie przerywany przez Pekin od początku inwazji na Ukrainę. Wspólna ideologiczna opozycja wobec Zachodu wydaje się zapewniać powstanie bloku wrogiego modelowi demokratycznemu, który byłby zwiastunem przebudowy porządku światowego. Ta wizja, daleka od retoryki, właściwie odpowiada rosyjskim projektom; Ale jest bardzo daleko od tych w Chinach.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Pekin i Moskwa łączą się w głębokiej niechęci wobec Stanów Zjednoczonych i „Zachodu”.

Strategiczny priorytet tej ostatniej, podkreślony w 2015 r. w projekcie Made in China 2025 i niezmieniony od tego czasu, do 2049 r. (setna rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej) stanie się wiodącą potęgą technologiczną świata, jedyna trwała gwarancja mocy i stabilności.

Poważne opóźnienie technologiczne

Jeśli jednak Chiny angażują się w masowe wysiłki modernizacyjne i czynią ciągły postęp, nadal potrzebują współpracy zagranicznej, aby nadążyć za znacznym opóźnieniem w rozwoju technologicznym przypisywanym ich najnowszej historii (a w szczególności straconej dekadzie rewolucji kulturalnej, w początku lat 70.).

Nie chodzi o to, że chińskie firmy kupują brakujące im komponenty do finalizacji wielu zaawansowanych technologicznie produktów. Jednak angażowaniu się w projekty z partnerami zagranicznymi towarzyszy zdobywanie wiedzy, umożliwiającej im dążenie do celu, jakim jest krajowa niezależność technologiczna.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wojna na Ukrainie wpłynie na chińską strategię bardziej, niż chciałby tego reżim w Pekinie.

W ramach tej strategii władze chińskie nieco ugięły się, by przestać polegać na USA od punktu krytycznego w 2019 r. (i zakazać sprzedaży jakichkolwiek produktów wykorzystujących amerykańskie technologie Huawei, chińskiemu liderowi branży, a od tego czasu wielu innym chińskim firmom). Główną alternatywą dla chińskich firm (pozostałe dwa zaawansowane technologicznie kraje, Japonia i Korea Południowa, są ściśle powiązane z Waszyngtonem) są firmy europejskie.

READ  Wojna na Ukrainie: „Polska wysyła czołgi i łóżka szpitalne do Szwajcarii”

Potwierdzają to najnowsze dostępne dane dotyczące chińskich inwestycji za granicą, które odzwierciedlają część tej współpracy technologicznej: podczas gdy w 2021 r., po zapaści związanej z kryzysem wywołanym wirusem Corona, w Stanach Zjednoczonych nadal spada. W Stanach Zjednoczonych (zaledwie przekraczając miliard dolarów) mocno odbił się w Europie, osiągając w ciągu roku dwunastokrotność kwot notowanych w Stanach Zjednoczonych.

52,51% tego artykułu zostało do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.