Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Główne projekty kosmiczne Moskwy

Opublikowano w czwartek, 13 maja 2021 r., O godzinie 20:47

Rosja ogłosiła w czwartek w krótkich odstępach czasu, że ekipa filmowa nakręci film fabularny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w październiku, zanim japoński miliarder zostanie umieszczony na orbicie w grudniu.

Reklamy pojawiają się w czasie, gdy agencja kosmiczna Roscosmos walczy od lat i próbuje odrodzić się po skandalach korupcyjnych i konkurencyjnych ze strony firmy Space X Elona Muska.

Pierwszym ogłoszeniem w czwartek było wysłanie bogatego japońskiego biznesmena Yusaku Maezawy i jego asystenta Yuzu Hirano na Międzynarodową Stację Kosmiczną, odpowiedzialnej za dokumentację przygody. Lot rozpocznie się 8 grudnia na pokładzie pocisku Sojuz.

Roscosmos powiedział, że misja potrwa 12 dni, a szkolenie załogi rozpocznie się w czerwcu.

Yusaku Maezawa, lat 45, skomentował w komunikacie prasowym Space Adventures, moderatora, który zorganizował krótką wycieczkę.

Ponadto Rosyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła w październiku, że wyśle ​​36-letnią aktorkę Julię Peresild i 37-letniego reżysera Klema Tchibenko na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tam powinni byli nakręcić „pierwszy film fabularny w kosmosie”, dzieło, które znamy tylko pod wstępną nazwą: „Wyzwanie”.

„Życz nam szczęścia!” Napisała na Instagramie Julię Peressild, znaną w Rosji z historycznych filmów fabularnych.

Ten nowy film jest produkowany przez pierwszy rosyjski kanał telewizyjny Pervyi Kanal i Dmitrij Rogozin, prezes Roscosmos, który chce, aby Rosja jako pierwsza zrealizowała taki projekt.

Prezes Pervyi Kanal, Konstantin Ernst, powiedział, że filmowanie będzie częścią większego projektu, w tym filmów dokumentalnych, mającego na celu ożywienie „miłości i pasji” Rosjan w podróżach kosmicznych.

W międzyczasie NASA współpracuje z Tomem Cruisem, aby nakręcić film również w kosmosie.

– Konkurs kosmiczny –

Z kolei zapowiedź wznowienia lotów turystycznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną nastąpiła po utracie przez Moskwę w 2020 roku monopolu na załogowe loty na stację kosmiczną.

READ  Chińscy astronauci wykonują spacer kosmiczny, aby zakończyć prace nad ramieniem robota stacji kosmicznej

Od maja 2020 roku rakiety SpaceX mogą wysyłać do niego astronautów i wygrywać fantastyczne kontrakty z NASA, ale także z Europy.

Dla Rosji oznacza to deficyt kilkudziesięciu milionów dolarów na mandat.

Roscosmos i Space Adventures faktycznie połączyły siły w latach 2001-2009, aby ośmiokrotnie wysyłać bogatych przedsiębiorców w kosmos. Ostatnim z nich był kanadyjski założyciel Cirque du Soleil Guy Laliberty.

Ekscentryczny japoński miliarder, który dorobi się fortuny na handlu internetowym.

Kultywował zamiłowanie do kosmosu i planował już zabrać osiem osób, aby towarzyszyły mu w wycieczce dookoła księżyca, zaplanowanej na 2023 rok z Space X.

Ani Space Adventures, ani Roscosmos nie ujawniły, ile Yusaku Maezawa wyda na rezerwację dwóch z trzech miejsc w kapsule Sojuz.

Według Forbesa, koszt miejsca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej waha się od 20 do 35 milionów dolarów za osiem do dwunastu dni.

Nie można lekceważyć tych nadzwyczajnych zysków, ponieważ budżet Roscosmosu ucierpiał z powodu poważnych cięć. Sektor rosyjski również od dawna cierpi z powodu korupcji i utraty kontraktów na start satelitów.

Oprócz turystyki kosmicznej i kina Dmitrij Rogozin obiecał ożywić Rosję serią ambitnych projektów.

W szczególności należy porzucić Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2025 r., Pod koniec jej życia, aby wyposażyć się w stację czysto rosyjską, taką jak Związek Radziecki, który stworzył własną stację (Mir).

Moskwa i Pekin podpisały również protokół ustaleń dotyczący budowy stacji na orbicie, a nawet na Księżycu, po tym, jak Rosja zdecydowała się zamknąć drzwi do projektu księżycowego w Waszyngtonie, który jest uważany za bardzo amerykański.

Ale nie ma ustalonego budżetu ani harmonogramu dla żadnego z tych rosyjskich projektów.

Prezydent Władimir Putin w kwietniu zarządził przegląd istniejących projektów, argumentując w 60. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego Jurija Gagarina, że ​​Moskwa powinna pozostać wielką potęgą kosmiczną.

READ  Naukowcy rejestrują, co dzieje się w mózgu w momencie śmierci