Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalna aktualizacja pandemii

Opublikowano w niedzielę, 09 stycznia 2022 o 03:13

Nowe pomiary, nowe raporty i najważniejsze informacje: aktualizacja najnowszych wydarzeń związanych z pandemią Covid-19 na całym świecie.

Ponad 150 000 zmarłych w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd powiedział w sobotę, że koronawirus zabił ponad 150 000 osób w Wielkiej Brytanii, co stanowi kamień milowy dla tego kraju wśród najbardziej pogrążonych w żałobie krajów w Europie.

Dokładniej, w sobotę zarejestrowano 313 nowych zgonów z powodu Covid-19, co daje całkowitą liczbę osób, które zmarły 28 dni po pozytywnym wyniku testu, do 150 057 od początku pandemii.

Dwa miliony przypadków dziennie na całym świecie

Średnio ponad dwa miliony przypadków Covid-19 rejestrowano dziennie na całym świecie w tygodniu od 1 do 7 stycznia, a liczba ta podwoiła się w ciągu dziesięciu dni, zgodnie z danymi AFP.

Liczba nowych codziennych przypadków wzrosła o 270% od czasu odkrycia wariantu Omicron pod koniec listopada 2021 r. w Botswanie i RPA.

Zdecydowana większość nowych przypadków jest obecnie wykrywana w Europie (7 211 290 przypadków w ciągu siedmiu dni, +47% w porównaniu z poprzednim tygodniem) oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (4 808 098 przypadków, +76%).

– Francja: ożywienie w mobilizacji przeciwko przepustce

Demonstracje pozwoleń na zdrowie i przeciwników szczepionki Covid-19 przyniosły bardzo widoczne ożywienie we Francji w sobotę, z 105 200 uczestnikami, cztery razy więcej niż poprzednia mobilizacja 18 grudnia, według władz.

Ta fala tłumu nastąpiła po komentarzach francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, który w tym tygodniu powiedział, że chce „wzbudzić „nieszczepionych”.

Djokovic chce móc trenować

Novak Djokovic, któremu odmówiono wjazdu do Australii ze względów zdrowotnych i który uważa, że ​​może zostać zwolniony ze szczepień po grudniowym zarażeniu Covidem, poprosił w sobotę o możliwość opuszczenia ośrodka detencyjnego w Melbourne na szkolenie.

W poniedziałek, nieco ponad tydzień przed Australian Open, w sądzie federalnym ma zostać rozpatrzona apelacja tenisisty numer 1 na świecie.

READ  NA ŻYWO - maska ​​w szkole: można zdjąć na przerwie, ale nie na zajęciach

Możliwe: Burkina Faso, senegalska Koulibaly pozytywnie dotknięte

„Czwórka wszystkich joueurs cadres” Burkina Faso i selekcji, która wykazała pozytywne wyniki w Covid i zmierzyła się z meczem w historii Coupe d’Afrique des Nations (CAN) z trenerem Yaquté.

Senegalski obrońca Kalidou Koulibaly ogłosił, że zawodnik uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19, ogłoszony przez jego klub z Napoli (Serie A). Klub wyjaśnił, że zawodnik „został zaszczepiony i nie wykazywał objawów. Obecnie jest w izolacji zgodnie z protokołem zdrowotnym”.

– Iran: poeta Baktash Abtin umiera i zostaje ranny w więzieniu

Kilka organizacji praw człowieka ogłosiło w sobotę, że irański poeta, reżyser i dysydent Baktash Abten zmarł w więzieniu po zarażeniu Covid-19 i oskarżył Teheran o odpowiedzialność za śmierć.

Hongkong: Skończyła się kwarantanna dziesiątek osobowości

Dziesiątki dygnitarzy z Hongkongu, w tym szef policji i minister finansów, będą mogły opuścić kwarantannę po tym, jak w sobotę ogłoszono jeden z dwóch przypadków Covid-19 wykrytych na imprezie, w której uczestniczyli, co stanowi fałszywie pozytywny wynik.

Ponad 5,4 miliona zgonów


Pandemia zabiła ponad 5 478 486 osób na całym świecie, według raportu AFP z soboty o godzinie 11:00 GMT. Stany Zjednoczone są najbardziej śmiercionośnym krajem, w którym zginęło 837 262 osób, za nimi plasują się Brazylia (619937), Indie (483463) i Rosja (315 400). W piątek Meksyk przekroczył 300 000 martwych.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, biorąc pod uwagę wzrost zgonów bezpośrednio i pośrednio związanych z Covid-19, że liczba ofiar epidemii może być od dwóch do trzech razy wyższa niż oficjalnie zarejestrowana.