Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liban w ciemności po gigantycznej przerwie w dostawie prądu

W sobotę 8 stycznia General Electricité du Liban ogłosił zamknięcie swoich elektrowni, oskarżając protestujących o odpowiedzialność za tę nową awarię poprzez sabotowanie sieci. Elektryczność publiczna jest już odcięta w Libanie na co najmniej dwadzieścia godzin dziennie z powodu niedoborów paliwa związanych z zapaścią gospodarczą kraju.

EDL powiedział w oświadczeniu w sobotę, że protestujący, wściekli na cięcia, pospieszyli do centrum dystrybucyjnego powiązanego z EDL w rejonie Aramoun, na północ od Bejrutu. „To zakłóciło sieć elektryczną (…), co spowodowało całkowite zaciemnienie na terytorium Libanu o 17:27 (15:27 GMT).. »

Drogie prywatne generatory

Cięcia od miesięcy sparaliżowały życie mieszkańców i wielu kluczowych sektorów, podczas gdy prywatni menedżerowie generatorów, którzy generalnie przejmują kontrolę, również racjonalizują przedsiębiorstwa, szpitale i domy, ponieważ paliwo zaczęło brakować.

Teraz średni miesięczny rachunek za energię elektryczną dla libańskiej rodziny korzystającej z prywatnego generatora przekracza minimalną płacę 675 000 funtów libańskich (około 22 USD), ponieważ lokalna waluta załamała się w stosunku do dolara na czarnym rynku.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Kryzys energetyczny w Libanie powoduje pęd w kierunku paneli słonecznych

Electricite du Liban, symbol złego zarządzania krajem

Liban, którego klasa rządząca jest oskarżana o korupcję i nieefektywność, od dziesięcioleci cierpi z powodu panujących niedoborów energii elektrycznej i złego zarządzania Electricité du Liban, który kosztował skarb państwa ponad 40 miliardów dolarów od zakończenia wojny domowej (1975-1990) ).

Społeczność międzynarodowa domaga się od władz pilnych reform, w szczególności dla Electricité du Liban, symbolu złego zarządzania i dezintegracji usług publicznych w kraju. Jesienią Liban negocjował z Egiptem i Jordanią dostawy gazu i elektryczności przez Syrię, podczas gdy szyicki ruch Hezbollah ogłosił kilka dostaw irańskiego paliwa, aby złagodzić niedobór.

Świat z AFP