Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalna aktualizacja pandemii

Opublikowano w sobotę 25 grudnia 2021 o 3:55 rano

Nowe pomiary, nowe raporty i najważniejsze informacje: aktualizacja najnowszych wydarzeń związanych z pandemią Covid-19 na całym świecie.

– Ponad 94 tys. spraw we Francji w ciągu 24 godzin, nowy rekord

Według danych opublikowanych przez francuski urząd ds. zdrowia publicznego Francja przekroczyła próg 94 000 nowych przypadków COVID-19 w piątek wieczorem w Wigilię, próg, którego nie osiągnięto od początku epidemii w marcu 2020 r.

– Prawosławny Patriarcha Bartłomiej wykazał pozytywny wynik testu na Covid-19

Patriarcha Bartłomiej, najwyższy dostojnik kościołów prawosławnych, w piątek uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19, ogłosił ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.

– W Wigilię odwołano ponad 2000 lotów na całym świecie

Linie lotnicze musiały odwołać ponad 2000 lotów na całym świecie, zwłaszcza w obliczu wariantu Covid-19, który zakłóca podróże wakacyjne, przez wariant Omicron.

– Omicron: 31 grudnia Stany Zjednoczone ponownie otworzą swoje granice dla podróżnych z ośmiu krajów afrykańskich

Rzecznik USA powiedział w piątek na Twitterze, że Stany Zjednoczone zniosą ograniczenia w podróżowaniu do ośmiu krajów afrykańskich, które zostały nałożone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wariantu omicron 31 grudnia, nieco ponad miesiąc później.

Ludzie z RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesotho, Eswatini, Mozambiku i Malawi mają obecnie zakaz wjazdu na terytorium USA, decyzja została ogłoszona 26 listopada.

Omicron: Utrata skuteczności leczenia przeciwciał

Francuska agencja badawcza ANRS/Emerging Infectious Diseases poinformowała w piątek, że kilka terapii syntetycznych przeciwciał przeciwko Covid-19, w tym te z laboratoriów Regeneron i Roche, stosowanych we Francji, nie jest już skutecznych przeciwko wariantowi Omicron.

Wstępne wyniki badań przedklinicznych nad skutecznością przeciwciała monoklonalnego przeciwko wariantowi Omicron pokazują, że Ronapreve (opracowany przez Regeneron z laboratorium Roche) „nie ma już znaczącej aktywności przeciwko wariantowi Omicron”, napisano w komunikacie prasowym. z ANRS.

READ  Kilku zabitych w pośpiechu na lotnisko w Kabulu, zażądano amerykańskich lotów komercyjnych

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca syntetyczne przeciwciała dla pacjentów w podeszłym wieku lub pacjentów z upośledzonym układem odpornościowym.

Imponująca rozpiętość w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania, w obliczu błyskawicznego rozprzestrzeniania się wariantu Omicron, odnotowała w piątek ponad 122 000 dodatkowych przypadków Covid-19, co stanowi nowy rekord od początku pandemii.

Dawki przypominające: modyfikacje we Francji

W obliczu piątej fali epidemii, Wysoki Urząd ds. Zdrowia we Francji zalecił, aby dawkę szczepionki przypominającej można było podać trzy miesiące po ostatnim wstrzyknięciu, zamiast dotychczasowych pięciu. Rząd przygotowuje się do skrócenia tego okresu do 4 miesięcy.

– Chiński dom w Xi’an: sankcje nałożone na lokalną politykę

Dwudziestu sześciu polityków w Chinach zostało ukaranych za niezapobiegnięcie wybuchowi choroby COVID-19 w dużym mieście Xi’an (na północy), które ma 13 milionów ludzi, po nowych infekcjach, podała w piątek Narodowa Agencja Dyscyplinarna.

Ponad 5,38 miliona zgonów na całym świecie

Pandemia zabiła co najmniej 5 385 564 ludzi na całym świecie od końca 2019 r., wynika z raportu AFP z oficjalnych źródeł w piątek o godzinie 11:00 GMT.

W wartościach bezwzględnych kraje o największej liczbie zgonów to Stany Zjednoczone (815423), Brazylia (618 228), Indie (478133) i Rosja (302 369).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), biorąc pod uwagę wzrost zgonów bezpośrednio i pośrednio związanych z Covid-19, szacuje, że liczba epidemii może być od dwóch do trzech razy wyższa niż oficjalnie zarejestrowana.