Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Atak koktajlami Mołotowa na konsulat rosyjski na zachodniej Ukrainie

Rosja potępiła w piątek 24 grudnia atak z użyciem zapalników na jej konsulat generalny we Lwowie na zachodniej Ukrainie, incydent, który nie spowodował ofiar, ale miał miejsce w pełnym napięciu między Moskwą a Kijowem. Rosyjski dyplomata powiedział w oświadczeniu:

24 grudnia o 2:30 rano [minuit à Paris]Konsulat Generalny Rosji we Lwowie został poddany zamachowi terrorystycznemu. Niezidentyfikowana osoba wyrzuciła w stronę wejścia do obiektu butelkę z łatwopalną cieczą, podpalając ją. „

Według rosyjskiego MSZ w wypadku nikt nie został ranny. Policja lwowska ustaliła, że ​​koktajl Mołotowa został rzucony na ogrodzenie wokół konsulatu, nie uszkadzając budynku, dodając, że wszczęła śledztwo w sprawie „zamieszek”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Na granicy z Ukrainą „To tylko kolejny dzień wojny”

„antyrosyjski”

„Ten skandaliczny i niedopuszczalny czyn jest wynikiem nasilenia antyrosyjskiej histerii na Ukrainie oraz podżegania do nienawiści i wrogości wobec Rosji”., powiedział rosyjski dyplomata. Moskwa dodaje, że pełniący obowiązki przedstawiciela z Kijowa został wezwany do rosyjskiego MSZ, gdzie skierowano do niego rozkaz”. „silny protest” Ukraina zażądała zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim dyplomatom.

Incydent ten ma miejsce w środku napięć między Ukrainą a Rosją, które Zachód oskarża o zmasowanie sił na granicy z Ukrainą w celu ewentualnej interwencji wojskowej. Kreml zdecydowanie zaprzecza jakimkolwiek wrogim zamiarom.

Stosunki między Kijowem a Moskwą są fatalne od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku i rozpoczęcia wojny między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „A jeśli to jest nie do zniesienia dla Władimira Putina: ukraiński sąsiad kultury rosyjskiej wybiera wolność polityczną?”

Świat z AFP