Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalna aktualizacja epidemii

Opublikowano wt., 15.06.2021 o 07:42

Nowe pomiary, nowe raporty i najważniejsze informacje: aktualizacja najnowszych wydarzeń związanych z pandemią Covid-19 na całym świecie.

– WHO wzywa do zwiększenia wysiłków w zakresie szczepionek –

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ubolewał: „Wirus porusza się szybciej niż globalna dystrybucja szczepionek”, wzywając bogate kraje do robienia więcej i szybciej po tym, jak przywódca G7 obiecał redystrybucję. Miliard dawek szczepionek do końca 2022 r. dla biednych krajów.

– W Izraelu wymóg zakończenia maski w zamkniętych miejscach publicznych –

Izrael ogłosił w poniedziałek wieczorem rychłe zakończenie obowiązku noszenia maski w zamkniętych miejscach publicznych, w jednym z najnowszych środków obowiązujących w państwie żydowskim w walce z pandemią Covid-19.

Izrael złagodził restrykcje zdrowotne dla swoich mieszkańców na początku czerwca, ale nadal stosuje surowe środki wobec gości z zagranicy.

– Anglia: Odroczenie zniesienia ostatnich ograniczeń –

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował w poniedziałek wieczorem o odroczeniu ostatniego zniesienia ograniczeń w Anglii w związku z wybuchem wirusa Corona typu delta.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rodzajem delty, który rozprzestrzenia się szybciej niż oczekiwano” – powiedział. Ostatni etap demontażu, pierwotnie zaplanowany na 21 czerwca (w szczególności ponowne otwarcie klubów nocnych), został przesunięty na 19 lipca.

– Wzrost skali Euro –

Półfinały i finał Euro 2020 zostaną rozegrane przed 40 000 fanów na Wembley, największej publiczności w Wielkiej Brytanii od ponad 15 miesięcy, ponieważ władze zwiększyły obciążenie w poniedziałek podczas wydarzeń publicznych – test.

„Chcemy zebrać więcej dowodów na to, jak bezpiecznie wznowić ważne wydarzenia” – powiedział minister kultury Oliver Dowden.

– Niemcy: W kierunku stopniowego podnoszenia maski –

Niemiecki minister zdrowia powiedział w poniedziałek, że Niemcy dążą do stopniowego znoszenia obowiązku noszenia maski dzięki ostremu spokojowi w przypadku zakażenia Covid-19 w tym kraju.

READ  Wariant indyjski, obecnie klasyfikowany jako „ciągły”, faktycznie jest przedmiotem handlu we Francji?

– Indie: Taj Mahal zostaje ponownie otwarty –

Taj Mahal, największa atrakcja turystyczna Indii, zostanie ponownie otwarta w tym tygodniu, poinformował w poniedziałek rząd, dwa miesiące po zamknięciu z powodu śmiertelnej pandemii COVID-19.

Główne miasta, w tym stolica, New Delhi i centrum finansowe Bombaju, zaczęły znosić ograniczenia dotyczące podróży i aktywności.

– Novavax twierdzi, że jego szczepionka jest w 90% skuteczna również przeciwko wariantom –

Amerykańska firma biotechnologiczna Novavax poinformowała w poniedziałek, że jej szczepionka Covid była skuteczna w ponad 90%, w tym przeciwko wariantom, po badaniu prawie 30 000 osób w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

– Pfizer i AstraZeneca są skuteczne przeciwko wariancie delta –

Dwie dawki szczepionek Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca/Oxford chronią ponad 90% leczenia szpitalnego po zakażeniu koronawirusem typu delta, który po raz pierwszy pojawił się w Indiach, wynika z badania opublikowanego w poniedziałek przez brytyjskie władze zdrowotne.

– Copa America: wykryto 41 przypadków –

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, kraj organizujący zawody, poinformowało, że wśród wszystkich delegacji uczestniczących w Copa America zostało zarażonych wirusem Corona łącznie 41 osób.

Pomimo nieobecności publiczności, podróż Copa America do Brazylii po wycofaniu się Kolumbii, a następnie Argentyny wywołała ostrą krytykę, biorąc pod uwagę sytuację zdrowotną kraju: południowoamerykański gigant ma na swoim koncie prawie pół miliona zgonów z powodu wirusa Corona .

– Ponad 3,8 miliona zabitych –

Pandemia zabiła ponad 3805.928 osób na całym świecie od końca grudnia 2019 r., wynika z raportu AFP z oficjalnych źródeł w poniedziałek o 10:00 GMT.


Po Stanach Zjednoczonych (59 961 zgonów), kraje o największej liczbie zgonów to Brazylia (488 228), Indie (374305) i Meksyk (230 150).

Liczby te, oparte na codziennych raportach krajowych organów ds. zdrowia, są generalnie niedoszacowane. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wynik epidemii może być dwa do trzech razy wyższy niż oficjalnie zarejestrowany.

READ  Sudan Południowy przekazuje firmie Kovacs 72 000 szczepionek AstraZeneca