Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gigantyczna rakieta SpaceX wyniesie prywatną stację kosmiczną Starlab

Gigantyczna rakieta SpaceX wyniesie prywatną stację kosmiczną Starlab

Podpisano umowę pomiędzy SpaceX i Starlab na rozmieszczenie prywatnej stacji kosmicznej w ciągu kilku lat. Do wykonania tej misji zmobilizowana zostanie potężna wyrzutnia statków kosmicznych.

Zapomnij o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przyszłość budownictwa mieszkaniowego na niskiej orbicie okołoziemskiej będzie własnością prywatną. Jednak ten scenariusz sprawdził się nieco bardziej Wraz z ogłoszeniem porozumienia Między SpaceX a Laboratorium gwiezdneJest to wspólny projekt Voyager Space i Airbusa. cel ? Rozmieszczenie prywatnej stacji kosmicznej w pobliżu Ziemi.

Z przyjemnością ogłaszamy, że wybraliśmy pojazd Starship firmy SpaceX, który ma wynieść Starlab na niską orbitę okołoziemską „, Rzucić Amerykańska firma 31 stycznia. ” Statek kosmiczny radykalnie zmieni sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do przestrzeni kosmicznej, a całe stacje kosmiczne, takie jak Starlab, będą wystrzeliwane w ramach jednej misji „, on dodał SpaceX.

Starship to przyszła generacja rakiet, które obecnie buduje SpaceX. Obecnie jest projektowany i testowany, przeprowadzono dwa loty testowe, które zakończyły się przedwcześnie. Mamy nadzieję, że trzeci lot odbędzie się w lutym, w bliżej nieokreślonym terminie. Rakieta musi opuścić Teksas i po półtorej godzinie dotrzeć na Hawaje.

Statek kosmiczny
Statek kosmiczny podczas testów. // źródło : SpaceX

Starship to ogromna rakieta należąca do kategorii superciężkich wyrzutni rakiet. Ma 131 metrów długości, 9 metrów szerokości, waży 5000 ton i składa się z dwóch etapów – statku kosmicznego na górze (który jest statkiem kosmicznym i też ma taką nazwę) i superciężkiego pojazdu na dole (pierwszy stopień , który zapewnia główny ciąg podczas startu).

Lot Starlab spodziewany jest około 2030 roku

Biorąc pod uwagę obecny stan rozwoju statku kosmicznego, nie powinniśmy spodziewać się transportu statku kosmicznego przed końcem lat 2020. Zwłaszcza, że ​​NASA ma priorytetowe potrzeby: amerykańska agencja kosmiczna chce, aby statek kosmiczny był gotowy na misję w 2026 r. księżyc z Artemidą III: Aby przemieszczać się między orbitą Księżyca a Ziemią.

READ  James Webb odkrywa ogromne galaktyki powstałe wkrótce po Wielkim Wybuchu

W rzeczywistości SpaceX ma jeszcze wiele lat na ulepszenie platformy startowej i zapewnienie jej pełnej funkcjonalności. To samo dotyczy projektu Starlab, który wspierasz Northropa Grummanagiganta obronnego i lotniczego Stanów Zjednoczonych, ale także Ohio State University iEuropejska Agencja Kosmiczna.

Aby uniknąć zakłóceń w obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej, celem jest rozmieszczenie Starlab przed wycofaniem ISS z eksploatacji, co ma nastąpić w 2030 r. O ile nie zostanie ona ponownie przedłużona, ISS zostanie wrzucona do oceanu, najdalej od Ziemia Dowolna kraina

Laboratorium gwiezdneLaboratorium gwiezdne
Artystyczna wizja Starlaba. // Źródło: Starlab

Ta prywatna stacja kosmiczna ma pomieścić przez cały czas maksymalnie czterech członków załogi. Przy tej okazji powinien umożliwić agencjom kosmicznym, naukowcom i firmom prowadzenie prac naukowych i eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.

Kolejna zaleta Starlaba, według jego prognoz, polega na tym, że stację można wynieść w czasie jednego lotu z pełnym wyposażeniem – statek kosmiczny nie będzie jednak zbyt duży, aby pomieścić stosunkowo masywną konstrukcję. Mówimy między innymi o średnicy 8 metrów, w porównaniu do około 4 metrów w przypadku modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Z drugiej strony Starlab będzie mniej przestronny niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Powinien mieć dwie jednostki i panele słoneczne na zewnątrz. Jedna jednostka będzie zarządzać usługami i energią, druga zaś mieszkalnictwem i badaniami naukowymi. Dostępna powierzchnia Starlab ma wynieść 450 metrów kwadratowych3Lub połowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (900 m3).

Jeśli NASA rozdzieli fundusze na projekty stacji, aby przenieść się w erę po ISS, udział Airbusa i Europejskiej Agencji Kosmicznej umożliwi Europie Aby utrzymać jedną nogę na niskiej orbicie okołoziemskiej. Sposób na uzyskanie sztucznego sprzężenia zwrotnego, ale także na zdobycie miejsc na pokład Starlaba.


Chcesz wiedzieć wszystko o mobilności przyszłości, od samochodów elektrycznych po rowery elektryczne? Zapisz się teraz do najnowszego biuletynu Wat!

READ  Olivier i Reynaud odkryli coś zupełnie nieznanego w kosmosie: teraz nosi to jego imię