Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bielactwo nabyte: Pierwsza zatwierdzona metoda leczenia dostępna we Francji

Bielactwo nabyte: Pierwsza zatwierdzona metoda leczenia dostępna we Francji

Bielactwo nabyte nie jest ani zaraźliwe, ani bolesne, ale trudno z nim żyć. Często potrzeba czasu, a czasami wsparcia psychologicznego, aby zaakceptować stopniową pigmentację skóry, która czasami jest bardzo widoczna na twarzy lub dłoniach. Dobra wiadomość: zgodnie z dekretem opublikowanym w środę w Dzienniku Urzędowym pacjenci cierpiący na chorobę autoimmunologiczną skorzystają z pierwszego zatwierdzonego leczenia refundowanego przez ubezpieczenie zdrowotne.

Zabieg ten dotyczy kremu Opzelura opracowanego przez amerykańskie laboratorium Wgląd w nauki biologiczneJak czytamy w tekście, w leczeniu „niesegmentowego bielactwa nabytego obejmującego twarz u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat”.

Pomiar eksperymentalny

Interweniuje w ramach tzw. systemu „bezpośredniego dostępu”, eksperymentalnego środka zawartego w ustawie o finansowaniu ubezpieczeń społecznych od 2022 r., dzięki któremu niektóre leki szybciej docierają do francuskich pacjentów.

Bielactwo nabyte powoduje stopniowy rozpad komórek wytwarzających pigment skóry (melanocytów), co prowadzi do utraty pigmentacji w postaci białych plam na twarzy i ciele. Cierpi na to były premier Edouard Philippe i mówił o tym w czerwcu 2020 r Mecz Paryż. Winnie Harlow, która od czwartego roku życia cierpi na bielactwo nabyte, wykorzystała swoją chorobę, by zostać twarzą hiszpańskiej marki Desigual.

Francuskie Stowarzyszenie Bielactwa nabytego szacuje, że na tę bardzo widoczną chorobę przewlekłą cierpi około 1–2% światowej populacji, która może prowadzić do „znaczącej zmiany jakości życia, relacji z innymi i samym sobą”. Według Incyte Biosciences, która zatrudnia 2500 pracowników, w tym 50 we Francji, ponad milion osób we Francji jest dotkniętych tą chorobą.

W kwietniu lek Opzelura otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu ważne w całej Unii Europejskiej. W październiku Naczelny Urząd Zdrowia wydał pozytywną opinię w sprawie zwrotu tych kosztów. Firma farmaceutyczna zwróciła się wówczas do Ministra Zdrowia z prośbą o bezpośredni dostęp, czyli bez czekania na negocjacje ceny.

READ  Podejrzenie o oszustwo wstrząsa ostatnimi badaniami nad chorobą Alzheimera

Repigmentacja, która po sześciu miesiącach może osiągnąć 75%.

Leczenie lekiem Opzelura jest już dostępne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Austrii. „Pacjent będzie musiał skorzystać z leczenia w aptece szpitalnej” w okresie bezpośredniego dostępu, powiedziała AFP Claire Leretto-Calmy, rzeczniczka producenta we Francji.

Dodała, że ​​stosując krem ​​dwa razy dziennie, „pacjent zaobserwuje stopniowy powrót pigmentacji, aż w większości przypadków do około 75% pigmentacji powróci po sześciu miesiącach”. W grudniu lek na hemofilię B, sprzedawany przez laboratorium CSL Behring pod nazwą Hemgenix, jako pierwszy zyskał zasięg we Francji poprzez bezpośredni dostęp.