Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Giełda w Zurychu: SMI boleśnie broni poziomu 11 700 punktów

Giełda w Zurychu: SMI boleśnie broni poziomu 11 700 punktów

Zurych (AWP) – Szwajcarska giełda pozostała we wtorek mocno na minusie, zbliżając się do południa. SMI walczyło o obronę znaku 11700, pośród obaw o globalne ożywienie gospodarcze, w obliczu nowego skoku inflacji w strefie euro.

Sytuacja zwiększy presję na Europejski Bank Centralny do zacieśnienia polityki pieniężnej w strefie euro, poprzez podwyżki podstawowych stóp procentowych. Ale sytuacja gospodarcza na Starym Kontynencie i zadania Europejskiego Banku Centralnego są „bardziej skomplikowane” niż gdzie indziej z powodu wojny na Ukrainie, „która zaciemnia obraz wzrostu”, zauważa Jeffrey Halley z Oandy.

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie, które pozwoli im do końca roku zredukować import rosyjskiej ropy o około 90%. Wiadomość spowodowała wzrost cen ropy.

W Chinach działalność produkcyjna skurczyła się w maju trzeci raz z rzędu, ale w mniej zauważalnym tempie, pod wpływem restrykcji anty-Covid i zamknięcia Szanghaju.

W Japonii produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 1,3%, a stopa bezrobocia nieznacznie spadła do 2,5%.

We Francji inflacja ponownie przyspieszyła w maju, do 5,2% w ciągu roku, przekraczając próg 5% po raz pierwszy od września 1985 r. Dzień wcześniej Niemcy odnotowały rekordową inflację 7,9% napędzaną wojną na Ukrainie.

W Szwajcarii handel zagraniczny zamknął się w kwietniu nadwyżką 3,84 mld franków szwajcarskich, w szczególności z powodu gwałtownego spadku importu. Produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszym kwartale o 0,5%, według najnowszych danych Sekretariatu Stanu ds. Gospodarki (SECO).

O 10:50 Swiss Market Index (SMI) spadł o 0,31% do 11 700,36 punktu, Swiss Leader Index (SLI) spadł o 0,48% do 1825,59 punktu, a szerszy indeks rynku, Swiss Performance Index (SPI) spadł 0,28% przy 15 030,67 pkt. Spośród 30 głównych cytatów 23 z nich traciło rozpęd, podczas gdy siedem poszło w górę.

Credit Suisse (-3,1%) nadal jest w posiadaniu Czerwonej Latarni i cierpi z powodu transmisji z Reuters opartej na źródłach „bliskich tematu”, wskazujących na możliwe podwyższenie kapitału, opcję, którą bank odrzucił w dwóch krokach.

READ  Salon Diva chce zainwestować ponad 9 milionów euro w Le Coteau

Givaudan (-1,8%) zapłacił za ogłoszenie fuzji swojego rywala Firmenich z holenderskim DSM.

Na drugim końcu rankingu przodował Logitech (+0,9%), wyprzedzając przewoźników Swatch (+0,8%) i AMS-Osram (+0,6%). Zegarmistrz Bienne, podobnie jak jego rywal z Genewy, Richemont (+0,1%) skorzystał na kwietniowym wzroście eksportu zegarków.

Firma Roche (+0,1%) otrzymała aprobatę FDA dla swojego leku Evrysdi (risdiplam) przeciwko rdzeniowemu zanikowi mięśni u niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy.

Novartis (-0,1%) i Nestle (+0,4%) miały różne fortuny.

Lonza (-0,8%) odnotował poważny spadek ceny docelowej przez Jefferies, co jednak potwierdza jego rekomendację kupna akcji. Według analityka podstawy są solidne, wyniki pierwszej połowy wyglądają solidnie, a cele są ustalone.

Firma Kühne + Nagel (-0,8%) nawiązała współpracę z tajlandzkim sprzedawcą Lotus’s, w którym specjalista ds. logistyki Schindellegi będzie dystrybuować wypieki za pomocą pojazdów elektrycznych.

Na szerszym rynku Dottikon ES (-6,4%) poprawił swoje wyniki w całym roku obrotowym 2021/22. Mimo to akcjonariusze ponownie będą musieli zrezygnować z dywidendy, ze względu na poczynione w spółce inwestycje.

U-blox (+12,3%) podnosi swoje ambicje na 2022 r., opierając się na „wyjątkowo mocnych zamówieniach i fakturach od początku roku”. Zwiększone ceny i dźwignia operacyjna powinny poprawić marże.

Zur Rose (+2,0%) ogłosił odejście swojego Dyrektora ds. Strategii i Cyfryzacji.

DKSH (-0,5%) nabył malezyjską firmę Acutest Systems za nieujawnioną kwotę.

Medmix (-4,8%) odnotował obniżkę rekomendacji i ceny docelowej przez Credit Suisse, ze względu na sankcje nałożone na polską spółkę zależną grupy, co powinno doprowadzić do dwukrotnego zmniejszenia przychodów w latach 2022-2024.

buk / vj