Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gazprom ogłasza zaprzestanie wykorzystywania głównego gazociągu do transportu przez Polskę”

Rosyjska firma gazowa wyjaśniła, że ​​przyjęcie przez Rosję zakazu było „zakazem wykorzystywania gazociągu należącego do EuRoPol GAZ do transportu rosyjskiego gazu przez Polskę”.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom ogłosił w czwartek, że zawiesi korzystanie z dużego gazociągu do Europy przez Polskę w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. Akceptacja sankcji antyrosyjskichGazociąg należący do EuRoPol GAZ (obsługujący polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, przyp. autora) ma zakaz przesyłania rosyjskiego gazu przez Polskę.Gasprom powiedział w oświadczeniu w Telegramie.

W środę Unia Europejska (UE) ogłosiła sankcje wobec ponad 30 firm w Stanach Zjednoczonych i Singapurze w odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję za ofensywę militarną na Ukrainę. Na liście koncesjonowanych firm znajduje się 31 firm, w tym EuRoPol GAZ SA, właściciel polskiego rejonu gazociągu Jamał-Europa, dużej prasy gazowej, która transportuje rosyjski gaz przez Białoruś i Polskę.

Zobacz też – Polska jest gotowa do „całkowitego odcięcia od rosyjskiego gazu”, mimo wstrzymania dostaw przez Gosprom

Cosprom dodaje przed tym „Strona polska wielokrotnie naruszyła prawa Gazpromu jako akcjonariusza EuRoPol GAZ i 26 kwietnia 2022 r. wpisała Gazprom na listę sankcyjną, uniemożliwiając spółce wykonywanie praw z akcji EuroPol GAZ i innych papierów wartościowych oraz uzyskanie dywidendy.„Wiele z koncesjonowanych firm należy do niemieckiej filii rosyjskiej firmy gazowej Gasprom Germany, która ze względu na strategiczne znaczenie jest kontrolowana przez niemiecki rząd. Ze swojej strony Gasprom ogłosił na początku kwietnia.WycofanieO tej spółce zależnej, nie wspominając.

Akcja w odpowiedzi na europejskie embargo

Sankcje te obejmują zakaz transakcji i wejścia do portów rosyjskich statków powiązanych z zaangażowanymi firmami. Sankcje Zachodu wobec Rosji sięgają od bezprecedensowego zamrożenia rosyjskich rezerw po sankcje i sankcje. Gazprom już pod koniec kwietnia zapowiedział wstrzymanie dostaw gazu do Bułgarii i Polski, ponieważ oba kraje UE odmówiły płacenia rachunków w rublach, na co zdecydował Władimir Putin w odpowiedzi na europejskie sankcje.

W odpowiedzi UE wskazała, że ​​te dwa kraje są obecnie dostarczane przez kraje sąsiadujące w UE. Wreszcie, od dwóch dni konflikt ma również wpływ na transport gazu do Europy przez Ukrainę. Nie naruszono gazociągu Nord Stream 1, który łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami.


Zobacz też – Polska jest gotowaPowinien być całkowicie odłączony od rosyjskiego gazu„Pomimo zawieszenia dystrybucji przez Gazprom.

READ  Polska kończy rozmowy z Brukselą w sprawie wstrzymanego planu naprawy