Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gaza: Katar twierdzi, że otrzymał „pozytywną” odpowiedź od Hamasu w sprawie porozumienia w sprawie zakładników i Izrael go analizuje

Gaza: Katar twierdzi, że otrzymał „pozytywną” odpowiedź od Hamasu w sprawie porozumienia w sprawie zakładników i Izrael go analizuje

Katar twierdził, że otrzymał „pozytywną” odpowiedź od Hamasu „w sprawie ogólnych ram porozumienia w sprawie zakładników” nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy, w zamian za zawieszenie broni w operacji odwetowej za atak terrorystyczny przeprowadzony przez Palestyńczyka Ruch islamski. Ponieważ zostało ono wdrożone przez państwo hebrajskie. Jednak w oświadczeniu prasowym Kataru nie określono charakteru tej odpowiedzi.

W oświadczeniu palestyński ruch Hamas wskazał również, że przedstawił mediatorom egipskim i katarskim odpowiedź w sprawie proponowanego zawieszenia broni z Izraelem, który obejmuje los zakładników przetrzymywanych od 7 października. W komunikacie prasowym nie określono charakteru tej odpowiedzi.

Powiedział: „Otrzymaliśmy odpowiedź od Hamasu dotyczącą ogólnych ram porozumienia w sprawie zakładników. „Ta odpowiedź zawiera pewne komentarze, ale ogólnie jest pozytywna” – powiedział premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al Thani na konferencji prasowej w Doha wraz z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Blinken przekaże odpowiedź Izraelowi

Oświadczenie następuje dzień po oświadczeniu Benjamina Netanjahu, w którym potwierdził on w odniesieniu do porozumienia o zawieszeniu broni, że „Hamas ma żądania, których nie zaakceptujemy”. Jest to stanowisko, które przybył do Izraela we wtorek wieczorem Anthony Blinken, niewątpliwie będzie próbował zmienić podczas zaplanowanych na najbliższą środę rozmów na ten temat z izraelską władzą wykonawczą. Szef amerykańskiej dyplomacji uważa za „konieczne” osiągnięcie porozumienia w sprawie zakładników.

Sekretarz stanu USA powiedział, że w środę przekaże Izraelowi odpowiedź palestyńskiego ruchu Hamas na projekt porozumienia w sprawie zakładników nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy. „Nadal jest wiele do zrobienia. Jednak nadal wierzymy, że porozumienie jest możliwe, a nawet konieczne, i będziemy nadal niestrudzenie pracować, aby je osiągnąć.”

Biuro premiera Benjamina Netanjahu poinformowało we wtorek wieczorem, że izraelski wywiad bada reakcję Hamasu. Dodał, że odpowiedź Hamasu została przekazana przez katarskiego mediatora Mossadowi (izraelskiemu wywiadowi zagranicznemu). W oświadczeniu wydanym przez Kancelarię Premiera Izraela stwierdzono, że szczegóły są dokładnie analizowane przez urzędników zaangażowanych w negocjacje.

READ  La tempête Batsirai pourrait devenir cyclone à proximité de La Réunion