Ambasador Tomasz Molinarski rozpoczął wieczór dziękując wielu firmom za współpracę gospodarczą, za zainteresowanie polskim rynkiem, za rozwój ekspansji polskiej gospodarki i idei technologicznej za granicą, a także za intensyfikację stosunków francusko-polskich. Podkreślił, że Francja jest jednym z głównych inwestorów w Polsce. Z polskiego rynku korzysta około 1300 francuskich firm, szczególnie w branżach telekomunikacyjnej, farmaceutycznej, energetycznej, Samochody I bank. Coraz więcej francuskich firm w Polsce inwestuje m.in. w innowacyjne łańcuchy produkcyjne czy w nowe technologie, a blisko co piąta firma z kapitałem francuskim zajmuje się badaniami i rozwojem.
Z drugiej strony, Liczba polskich inwestycji we Francji stale rośnie. Dla polskich firm Francja jest atrakcyjną drogą ekspansji, szczególnie ze względu na dużą populację kraju i dużą siłę nabywczą. Dotychczas rosnąca liczba polskich inwestycji we Francji koncentruje się szczególnie w sektorach przemysłowych, ale także informatycznych i finansowych. Zarówno eksporterzy, jak i inwestorzy pokazują innowacyjną i dynamiczną stronę polskiej gospodarki.
Ambasador Tomasz Molinarski również podkreślił rosnący wolumen dwustronnej wymiany handlowej i podkreślił jego wagę Partnerska współpraca w strategicznych sektorach oparta na wysokich technologiachna przykład w ramach europejskich związków producentów Baterie, wodór i półprzewodniki Jak również te związane z branżą farmaceutyczną.
W tym roku tytuł Najlepszego „Eksportera 2020” zdobyła Grupa Azoty SA, tytuł Najlepszego „Francuskiego Inwestora w Polsce” firma STELLANTIS, a tytuł Najlepszego „Polski Inwestor we Francji”. „ Ambasador CHEMET SA wręczył zwycięzcom grawerowane statuetki oraz certyfikat podpisany przez Ministrów Zbigniewa Rau i Piotra Nowaka.
W okrągłym stole poświęconym sektorom przyszłości uczestniczyli przedstawiciele tych firm oraz ubiegłorocznych laureatów – Orange, Wilton i Oknopolast), Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP, Krajowa Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Mediv oraz perspektywy francusko-polskiej synergii dla ożywienia gospodarki europejskiej.
Uczestnicy wysłuchali recitalu fortepianowego Arthura Heinwinkla zorganizowanego przez Towarzystwo Chopinowskie.
Partnerami tego wydarzenia, którego celem było wzmocnienie i intensyfikacja francusko-polskich relacji gospodarczych, były Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa we Francji, Medef i Towarzystwo Chopinowskie.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
We Francji w dziewięciu firmach znaleziono prawie 800 kilogramów
Humanoidalny robot zostaje prezesem polskiej firmy (wideo)
Polska firma MMI uruchomiła 7,7 mln euro na rozwój autobusów elektrycznych i wodorowych