Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja przeciwstawia się amerykańskiej hegemonii

Zdziwienie wywołało anulowanie „Dekady stulecia” dla australijskich okrętów podwodnych na rzecz Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. gniew władcy we Francji. Niektórzy obserwatorzy nie zawahali się potępić A Świadoma wola Anglosasów Osłabienie francuskiego przemysłu obronnego marynarki wojennej.Czytaj więcej: Dlaczego oczekiwano złamania przez Australię „Dekady stulecia”


Chociaż te argumenty mogą być wiarygodne (wojna gospodarcza między konkurującymi przemysłami obronnymi wyraźnie prowadzi do wszelkich możliwości), nadal ważne jest, aby nie tracić z oczu faktu, że Stany Zjednoczone działają przede wszystkim w celu maksymalizacji swoich interesów narodowych, ale za pomocą środków technicznych (Jak na przykład Sieć ECHELONJest znacznie wyższy niż jego odpowiedniki w innych krajach.

Strukturyzacja handlu bronią na poziomie międzynarodowym wyraźnie pokazuje hegemonię Stanów Zjednoczonych, o czym świadczy fakt, że pięć firm zbrojeniowych generuje największe przychody. Wszyscy są Amerykanami.

Kompleks wojskowo-przemysłowy jako dźwignia władzy gospodarczej i politycznej

jeśli z wiele firm Został opublikowany o roli amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i Jej rosnący wpływ na poziom politycznyWażne jest, aby nie zaniedbywać jego wagi ekonomicznej.

Rzeczywiście, podczas Mowa pożegnalna narodu w 1961 r.Prezydent Eisenhower ostrzegał przed niebezpieczeństwami tego kompleksu wojskowo-przemysłowego, który jego zdaniem głęboko zakorzenił się w amerykańskiej gospodarce i społeczeństwie. Koniec zimnej wojny nie był jej końcem: wiedział, poprzez wielkie fale fuzji i przejęć, Znajdź nowy leasing na życie.

według’Amerykański przemysł lotniczy i obronnySektor ten zatrudnia 2,1 mln osób na stanowiskach pośrednich i 880 000 osób na stanowiskach bezpośrednich. Jej obroty w 2020 roku wynoszą około 875 miliardów dolarów, a przychody z eksportu bliskie 91 miliardów dolarów. Rynek krajowy USA jest największym światowym rynkiem obronnym (38% rynku światowego). Jest to bardzo korzystne dla głównych grup obronnych i międzynarodowych przywódców wokół Amerykańska baza technologii i obrony przemysłowej (BITD).

Sam Lockheed Martin, reprezentujący ponad 100 000 bezpośrednich miejsc pracy, jest wiodącą na świecie firmą zbrojeniową i odgrywa ważną rolę w amerykańskiej polityce zbrojeniowej. Tutaj Donald Trump, ówczesny prezes, podaje rękę Marilyn Hewson, dyrektor generalnej firmy, przed Białym Domem 23 lipca 2018 roku.
Brendan Smyalofsky/AFP

Mniej uzależnione od eksportu Z powodu tego dużego rynku wewnętrznego Stany Zjednoczone ostrożnie unikają rozprzestrzeniania się technologii wojskowych, które potencjalnie mogłyby zmienić międzynarodowy układ sił, i często były mniej skłonne do eksportowania własnej technologii wojskowej niż wcześniej. że ich konkurenci.Czytaj więcej: Australijskie okręty podwodne: odpowiedni francuski model eksportu broni


Tym samym Stany Zjednoczone ustanowiły zestaw wiążących środków w zakresie eksportu obronności, co wskazuje, że Względy polityczne i strategiczne są dla nich priorytetem. Ustawodawstwo USA (w sprawie transferu broni) już obowiązuje Zbyt szorstki.

Jednak ze względu na ograniczony kontekst budżetowy rząd USA poluzował w ostatnich latach kontrolę eksportu broni, aby Wsparcie przemysłu obronnego.

Oprócz pomocy w zakresie bezpieczeństwa udzielanej wielu krajom na świecie poprzez: FMS gdzie jest EDAStany Zjednoczone zachęcają swoje firmy obronne do reinwestowania części dochodów z eksportu w rozwój nowych technologii.

Z drugiej strony poprzez ustanowienie ważnych partnerstw obronno-przemysłowych z takimi krajami jak: Zjednoczone Emiraty ArabskieI Izrael albo PolskaWaszyngton zacieśnia więzi obronne z tradycyjnymi sojusznikami.

Tak więc w tle pojawiają się dwie potrzeby ich polityki zagranicznej: walka z terroryzmem i reperkusje przemysłu obronnego dla gospodarki narodowej, zwłaszcza poprzez unicestwienie najgroźniejszych bezpośrednich konkurentów.

Francja najzagorzalszym konkurentem amerykańskiego przemysłu obronnego?

To dobrze znany aksjomat na rynku zbrojeniowym: Aby kupić, trzeba sprzedać.

Francja nie jest wyjątkiem od tej reguły, a jej pole manewru jest znacznie mniejsze niż pole manewru Stanów Zjednoczonych. Jeśli Francja ma zachować niezależność w dziedzinie obronności, eksport jest niezbędny do utrwalenia BITD, którą reprezentuje 80 tys. bezpośrednich miejsc pracy i 120 tys. pośrednich miejsc pracy.

4 pytania dotyczące eksportu broni z Francji, Prut, 4 czerwca 2021 r.

Około 40% obrotów odnotowanych przez francuski BITD pochodzi z eksportu: wielkość francuskiego rynku jest niewystarczająca, aby umożliwić znaczne redukcje kosztów, a tym samym znaczne korzyści skali.

Z unikalnym przemysłem w Europie, Francja jest jedynym krajem w regionie, który jest autonomiczny w wielu kluczowych systemach uzbrojenia (samoloty myśliwskie, czołgi ciężkie, statki o dużym tonażu, pociski, radary itp.), a jednocześnie nadal jest uzależniony od wielu niektórych z innych systemów (Long Endurance UAV, ISR, pokładowe elementy elektroniczne itp.). Jednak zgromadzone doświadczenie uczyniło Paryż prawdziwą i poważną alternatywą dla Stanów Zjednoczonych w wielu bardzo strategicznych sektorach zbrojeniowych.

Ta sprawa nie jest nowa: już w latach sześćdziesiątych francuski przemysł obronny Stany Zjednoczone były bardzo zaniepokojone W kontekście konkurencji międzynarodowej.

W tym czasie, w dziedzinie lotnictwa, na przykład Mirage Jedna z niewielu alternatyw Amerykańskie i radzieckie samoloty bojowe przyciągnęły uwagę krajów, które, podobnie jak Francja, chciały zmniejszyć dominujące wpływy obu supermocarstw.

Od tego czasu, jeśli Paryż zbytnio zbliżył się do Stanów Zjednoczonych, zachowanie tych ostatnich było nie mniej obraźliwe. Waszyngton w ostatnich latach systematycznie próbował przeszkodzić w porozumieniu, które poczyniło dobre postępy w wielu kontraktach zbrojeniowych:

  • 1992: Ustanowienie monitoringu amazońskiego lasu deszczowego w Brazylii (projekt SIVAM) poprzez dostarczenie satelity monitorującego i radaru. To wezwanie do składania ofert o wartości 1,4 miliarda dolarów spowoduje, że francuska firma Thomson-CSF (która w 2000 r. przekształciła się w Thales) zmierzy się z amerykańską firmą Raytheon. ostatni Dostaniesz ten rynek 18 lipca 1994 r., po przechwyceniu przez CIA rzekomego przekupstwa i Przechwytuje komunikację NSA Między Francuzami a Brazylijczykami były wykorzystywane. Późniejsze odkrycia ujawnią, że Stany Zjednoczone Zachowałem się tak samo.

  • 2002: Remont samolotów bojowych Korei Południowej. Rafale przeciwstawił się Boeing F-15K. Pod koniec technicznych i operacyjnych kampanii ewaluacyjnych Rafale zajął pierwsze miejsce pod względem wydajności, ale wystąpiły liczne fluktuacje podczas emisji (poszukiwania, pogłoski o korupcji, zastraszanie, szpiegostwo itp.) pokonać Dassaulta. F-15K został wybrany przez Seul ze względów bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Stany Zjednoczone pozostają prawdziwym gwarantem ich bezpieczeństwa przed Koreą Północną.

  • 2002 Znowu: Rafale rywalizował z F-16 w Polsce. Samoloty francuskie zrobiły wrażenie na lotnikach Sił Powietrznych, ale rekompensata oferowana przez Amerykanów przekreśliła ich wybór. Waszyngton zobowiązał się do zawarcia w umowie transferu technologii związanej z systemem szyfrowanej komunikacji Tetra (z Motoralą), a także stworzenia komputerowego centrum badawczego. W połączeniu ze świetnym planem badawczo-rozwojowym.

  • 2007: W Maroku Stany Zjednoczone przyjęły dużą zniżkę, aby ponownie uniemożliwić Dassault sprzedaż Rafale. Zaoferowali 36 myśliwców F-16 za 2 miliardy dolarów, za 2,3 miliarda euro za 18 Rafales, wraz z amerykańską gwarancją, z której skorzysta Rabat. Wszystkie zasoby technologiczne F-16. W tych okolicznościach Rafale nie miał szans na wygraną.

Jeden z marokańskich F-16, zakupiony w bezkonkurencyjnej cenie (francuski). Tutaj podczas ćwiczeń „African Lion 2021” w południowo-zachodnim Maroku 18 czerwca 2021 r.
Fadel Al-Sana / Agence France-Presse

Czasami zdarza się, że Stany Zjednoczone, ze względu na „bezpieczeństwo narodowe i politykę zagraniczną”, zabraniają sprzedaży niektórych amerykańskich podzespołów elektronicznych, które stanowią wyposażenie niektórych francuskich systemów uzbrojenia. Tym samym Waszyngton skłonił do tego regulacje amerykańskiej agencji ITAR zakaz sprzedaży Dwa francuskie satelity szpiegowskie (Airbus i Thales) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2014 r. oraz sprzedaż pocisków manewrujących Scalp (MBDA) do Egiptu i Kataru.

Do uchylenia zakazu sprzedaży satelitów w lutym 2014 roku konieczna była bezpośrednia interwencja byłego prezydenta François Hollande’a. Kontrakt na rakiety Scalp nie mógł zostać wystrzelony, a Paryż zobowiązał się do Kairu do produkcji podobnego komponentu. Ucieczka z ITAR.

W tych konkretnych przypadkach bezpieczeństwo Izraela poprzez utrzymanie militarnej przewagi nad jego potencjalnymi arabskimi przeciwnikami Przewaga jakości wojskowej, jako pretekst do przeciwdziałania politycznym skutkom sukcesów eksportowych Rafale.

W ostatnim czasie jest jeszcze wiele rynków, które pobudziły francuskich i amerykańskich producentów (Caracal kontra UH-60 śmigłowce W Polsce myśliwce Rafale i systemy przeciwlotnicze SAMP-T kontra myśliwce F-35 i systemy przeciwlotnicze Patriot w szwajcarski…), z kluczem do wielu francuskich porażek, zwłaszcza ze względu na naciski polityczne w kierunku sojuszników silnie uzależnionych od Stanów Zjednoczonych.

Polski żołnierz przed śmigłowcem Airbus Caracal podczas krajowych testów mających zastąpić starzejący się samolot. Po sporach dotyczących rekompensaty przemysłowej oferowanej przez Airbusa, Polska zdecydowała się na amerykański sprzęt. Powidz, 14 maja 2015 r.
Janek Skarczyński/AFP

Oprzyj się amerykańskim ambicjom hegemonii

Z zachowań Amerykanów wyłania się widoczne pragnienie utrzymania dominacji gospodarczej i przemysłowej w dziedzinie uzbrojenia, zwłaszcza na Zachodzie.

Głównym celem jest tutaj Francja, ponieważ ma dokładnie te atuty, które ją tworzą prawdziwy konkurent w wielu kluczowych obszarach technologii.

Dążąc do utrzymania hegemonii za wszelką cenę, Waszyngton stara się również ograniczyć pole manewru niektórych wpływowych aktorów regionalnych (Indie, Korea Południowa, Egipt, Indonezja itd.) poprzez wpływanie na ich stopień autonomii strategicznej i podejmowanie decyzji na scenie międzynarodowej.

Ograniczając dostęp tych krajów do technologii innych niż amerykańskie, Stany Zjednoczone wzmacniają swój wpływ. Rzeczywiście, nie wolno nam zapominać o tym, że państwo, które sprzedaje broń, ma oprócz wrażliwych informacji środki nacisku na ich konserwację, modernizację i… ich użycie.

Francja ma ograniczony budżet obronny, jest silnie uzależniony od eksportu i nie ma dużego poparcia w ramach istniejącej już Unii Europejskiej. Część oparta na amerykańskich przemysłach obronnych.

Od niej zależy więc dalsze nawiązywanie partnerstw z niektórymi krajami, europejskimi lub spoza Europy. Prawdopodobnie będzie się to utrzymywać z czasem, bez niepotrzebnego ujawniania BITD, aby zapewnić, że wioska gaelicka będzie nadal stawiała opór…

READ  Kraje europejskie, które wydały najwięcej w obliczu Covid