Fiński uniwersytet oferuje darmowy kurs w dziedzinie sztucznej inteligencji

Uniwersytet Helsiński ma nadzieje, że w tym roku kurs ukończy co najmniej 1% populacji kraju, czyli około 54 tysiące obywateli. Jak na razie zapisało się prawie 30 tysięcy osób. Cel jest prosty. Finlandia ma stać się najlepiej wyedukowanym krajem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Wstęp do tematyki

"Elementy sztucznej inteligencji", bo tak nazywa się kurs, jest w całości po angielsku i dostępny za darmo dla każdego. Po ukończeniu 30 godzinnego kursu uczniowie z Finlandii mogą zdobyć akademickie punkty ECTS, a osoby spoza kraju certyfikat do udostępnienia na portalu LinkedIn.

Uniwersytet w Helsinkach od dawna oferuje zajęcia dotykające tematyki sztucznej inteligencji, jednak duże zainteresowanie przełożyło się na stworzenie ogólnodostępnej platformy internetowej. Podczas kursu dowiemy się gdzie obecnie stosuje się technologię przyszłości oraz na czym polega uczenie maszynowe czy sieci neuronowe.

Technologia, która jest wszędzie

"Nie wszyscy wiedzą, że sztuczna inteligencja jest wszędzie, otacza nas. Pomaga w sortowaniu na liniach produkcyjnych, jest ważnym elementem technologii autonomicznych samochodów. _AI _to świetne odkrycie, ale jeszcze nie do końca wiemy do czego możemy jej użyć" - komentuje współtwórczyni projektu z firmy Reaktor, Janina Fagerlund.

Twórcy podają, że na kurs zapisują się ludzie z różnych grup społecznych i w przedziale wiekowym od 20 do 75 lat. Ma on być zrealizowany w przyjazny, dostępny dla każdego sposób.

"Wszyscy chcą dowiedzieć się, czym jest sztuczna inteligencja, ponieważ zdają sobie sprawę jak duży wpływ będzie miała w przyszłości. Uczestnicy kursu zobaczą jak ta technologia wpływa na ich życie i jak mogą z niej skorzystać" - dodaje Fagerlund.


Źródło: Engadget