Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Film antyaborcyjny na C8: Elizabeth Moreno stwierdza, że ​​kanał jest winny przestępstwa obstrukcji

Minister ds. Równości Płci, Elizabeth Moreno, potępiła „zdecydowanie” we wtorek Amerykański film antyaborcyjny „Unplanned” wyemitowano w poniedziałek wieczorem w C8. Kanał został uznany za „winny przestępstwa niedrożności” dobrowolnego przerwania ciąży (aborcji). CSA ustaliło, że otrzymało kilka skierowań dotyczących tego programu i ogłosiło, że bada ten plik.

„Zgadzając się na nadawanie tego typu programów”, C8 „składa się solidarnie z ruchami antywyborczymi i jest winny przestępstwa obstrukcji, które jest potępiane w naszym kraju” – doceniła w komunikacie minister ds. równości płci, podkreślając, że film „przedstawia naukowe kłamstwa ponad wszystko i wprowadza w błąd widza”. „Zdecydowanie potępiam publikację tego filmu”, który „stanowi skandaliczne narzędzie propagandy antyaborcyjnej”, stwierdziła Elizabeth Moreno, powołując się na komunikat prasowy. Przestępstwo utrudniania aborcji podlega karze grzywny w wysokości 30 000 euro i karze pozbawienia wolności na dwa lata.

Ogłoszenie emisji filmu na C8 grupy Canal+ (związanej z Vivendi) prowadzonej przez biznesmena Vincenta Polloré wywołało silne reakcje stowarzyszeń feministycznych. „Bez przeszkód, bez winy”, poprzedniczka pani Moreno w tece ds. Równości Płci, Marilyn Schiappa, obecnie delegatka minister ds. obywatelstwa, również napisała na Twitterze w poniedziałek wieczorem.

Wyprodukowana przez ewangelickie chrześcijańskie studio powieść „Unplanned” jest kroniką przemiany byłego amerykańskiego dyrektora ds. planowania rodziny, który stał się działaczem antyaborcyjnym. Spotkał się z nieoczekiwanym sukcesem, gdy został wydany w USA wiosną 2019 roku, ale wywołał również ostrą krytykę jego zdrowia, zwłaszcza sceny poronienia, w której pokazano cierpiący płód. Według Médiamétrie „Unplanned” przyciągnęło średnio 304 000 widzów przed C8, czyli udział w widowni (PDA) na poziomie 1,5%, co stanowi wynik znacznie niższy od konkurencyjnego W9 z „12 Asterix Actions” (4,8% PDA) , średnio ponad milion widzów).