Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

FIFAD nagradza film o szerpie himalajskiej – rts.ch

52. edycja Diablerets International Alpine Film Festival (FIFAD) zakończyła się w sobotę zadowalającym wynikiem, mimo kontekstu koronawirusa. Nagrodę Główną otrzymała polska reżyserka Eliza Kobarska za „Ścianę cieni”, koprodukcję polsko-szwajcarsko-niemiecką.

„Publiczność była tam z obecnością podobną do edycji 2020, która już została dotknięta epidemią” – podała organizacja w sobotnim oświadczeniu. Tym samym impreza przyciągnęła około jednej trzeciej kinomanów mniej niż rekordowa liczba 22 lub 23 000 osób.

Wstęp na festiwal był możliwy tylko po okazaniu certyfikatu Covid. Pozwoliło to na swobodny i nieograniczony ruch w obrębie ogrodzenia. Urzędnicy twierdzą również, że są zadowoleni z historii zdrowia. Bywalcy festiwalu mieli okazję przetestować się na miejscu: „Nasz zespół medyczny wykonał ponad 550 testów antygenowych” – powiedzieli.

„Dostojni goście, dyskusje na wysokim szczeblu i eklektyczny program wyraźnie uchwyciły festiwalowiczów, którzy na nowo odkryli radość wspólnego życia w przyjaznym i bezpiecznym miejscu” – gratulują organizatorzy.

Punkt widzenia Szerpy

Film zdobył główną nagrodę FIFAD.ściana cieni„(Zatytułowany 'Le Mur de l’Ombre’ w języku francuskim), mówi o wyprawie w całości w Himalaje” jest powiedziane z punktu widzenia Szerpów jak nigdy dotąd. „Ujawnia również ukrytą twarz Everestu”. Między dokumentem a fikcją. Ten film wnosi do tego świata inną perspektywę”.

>> Zwiastun filmu „Ściana cieni” (francuski tytuł „Le Mur de l’Ombre”):

ten Vivad Złotym Diabłem nagrodzono także pięć filmów: „Krowy na dachu” szwajcarskiego Aldo Goggolsa (kategoria „Kultura świata”), „Julia” francuskiej Jocelyn Chaffee („Sporty ekstremalne”), „Annapurna 1950” francuskiego Johann Andrieux („Exploration and Adventures”) , „Wild – Hunters-Collecters” szwajcarskiego Mario Theosa („Natura i środowisko”) oraz „Climbing Blind” brytyjskiego reżysera Alastaira Lee („Góra”).

Nagroda Generalna została przyznana szwajcarskim bohaterom Pierre-Antoine za „Wielką historię narciarstwa”.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał Simon Gabaud za film Kto się boi Murzyna? , o rezydencji afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina w Leukerbad.

READ  Niebiescy zostali spoliczkowani przez Brazylię u bram finału

>> Zobaczmy, „Szwajcaria, dwie epoki: kto boi się czarnego człowieka?”:

Szwajcaria, dwie epoki: kto boi się czarnego człowieka? / wydanie archiwalne / 13 min. / 26 grudnia 2020

>> Przeczytaj także: James Baldwin, podróżnik transatlantycki

Dwie doskonałe książki

pomiędzy Inne różniceNagroda Alpine Merit Prize w 2021 r. nagradza szwajcarskiego „Wielkiego Lorda Alpinizmu” Stefana Siegrista przez całą jego karierę.

Grand Prix du livre de montagne otrzymał francuski dziennikarz Luc Brunner za książkę „Chaudun, zraniona góraOpowiada historię zniknięcia francuskiej wioski w Wysokich Alpach, a następnie jej przekształcenia w mały wegetariański raj, w którym zwierzęta zastąpiły ludzi.

Kolejna nowość w tym roku, FIFAD przyznała nagrodę Mountain Books, Stories and Testimonials. Wrócił do francuskiej Sylvie Samicia za „Niecierpliwy”, autobiografia o cudownym wypadku motocyklowym, który powrócił do wspinaczki górskiej.

ATS / Kiełbasa