Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fala Omicron minęła bez szczytu liczby zgonów

Według prezydentury RPA w tym kraju odnotowano jedynie „nieznaczny wzrost” liczby zgonów z najnowszej wersji Covid-19.

Republika Południowej Afryki, gdzie ujawniono ją w zeszłym miesiącu Nowa alternatywa dla Covid-19W czwartek, 30 grudnia, ogłoszono, że fala Omicron przekroczyła swój szczyt bez zauważalnego wzrostu liczby zgonów. „Wszystko wskazuje na to, że kraj przekroczył szczyt czwartej faliI z pandemii, prezydencja powiedziała w oświadczeniu, zapowiadając zniesienie niektórych ograniczeń zdrowotnych, zwłaszcza godziny policyjnej. „We wszystkich guberniach zaobserwowano nieznaczny wzrost liczby zgonów’, ona kontynuowała.

Liczba nowych infekcji spadła o około 30% w zeszłym tygodniu (89 781) w porównaniu z poprzednim tygodniem (127 753). Przyjęcia do szpitali spadły w ośmiu z dziewięciu województw:Chociaż wariant Omicron jest wysoce zakaźny, wskaźniki hospitalizacji były niższe niż w poprzednich falach.”, podkreśliła Prezydencja Republiki.

Omicron, który zawiera dużą liczbę mutacji, które budzą obawy dotyczące odporności na szczepionki, został po raz pierwszy zidentyfikowany w Botswanie i Afryce Południowej pod koniec listopada. Według oficjalnych statystyk szybko stał się dominujący w Afryce Południowej, powodując, że liczba infekcji wzrosła do ponad 26 000 dziennie w połowie grudnia.

Zobacz też – COVID-19: przeciwko firmie Omicron brytyjskie szpitale otwierają tymczasowe łóżka

Omicron jest obecny w stu krajach

Według Światowej Organizacji Zdrowia alternatywa jest obecnie obecna w około 100 krajach. Wysoce zaraźliwy, dotyka ludzi zaszczepionych, a także tych, którzy już zarazili się wirusem.

Oficjalnie najbardziej dotknięty kraj afrykański, Republika Południowej Afryki ma ponad 3,4 miliona przypadków i 91 000 zgonów. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto mniej niż 13 000 przypadków. „Tempo, w jakim czwarta fala wzrosła dzięki Omicronowi, osiągnęło szczyt, a następnie cofnęło się, było zdumiewające. Szczyt za cztery tygodnie i gwałtowny spadek za dwa tygodnieFarid Abdullah z South African Medical Research Council (SAMRC) opublikował na Twitterze.

READ  Boris Johnson dzieli się swoim „szokem” i „smutkiem”

Ponieważ wiele krajów dotkniętych Omicronem ogłosiło zaostrzenie ograniczeń zdrowotnych, rząd Republiki Południowej Afryki zdecydował o zniesieniu obowiązującej do tej pory godziny policyjnej od północy do 4 rano. Lokale posiadające koncesję na sprzedaż alkoholu po godzinie 23:00 mogą wznowić swoją normalną działalność.

Noszenie maski pozostaje obowiązkowe w miejscach publicznych, a zgromadzenia są nadal ograniczone: maksymalnie 1000 osób w pomieszczeniach i 2000 na zewnątrz. Żądania zniesienia godziny policyjnej nasiliły się w ostatnich dniach, w oczekiwaniu na Nowy Rok, dzięki petycji właścicieli restauracji i barów. „Ryzyko zwiększonej infekcji pozostaje wysokie ze względu na wysoką przenośność wariantu Omicron .Jednak prezydencja republiki ostrzegła zwolennika szczepień.

Zobacz też – WHO ostrzega, że ​​„Delta i Omicron stanowią podwójne zagrożenia”