Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Europejskie firmy nie przestrzegają umów” – mówi Polska

Wysłane przez Jan. 27, 2022, 18:35Zaktualizowano 27 stycznia 2022 o 18:56

Często z polskimi urzędnikami Piotr Nowak kłóci się ze swoimi stosunkami z UE. Powołany od października ubiegłego roku w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, docenia fakt, że jego kraj należy do klubu, który uważa go za ogromny rynek i potwierdza, że ​​chce się z nim dalej integrować. Ale z drugiej strony czuje, że jego kraj jest źle rozumiany, dyskryminowany i traktowany jako zaniedbany.

Kiedy kilka dni temu odwiedził Paryż i Brukselę, aby nawiązać kontakty z europejskimi odpowiednikami i spotkać się z inwestorami, wykazał duże zainteresowanie. Wschodzące europejskie projekty przemysłowe „W przypadku baterii, półprzewodników i urządzeń sanitarnych wyjaśnia, że ​​te wspólne przedsięwzięcia to dobry pomysł, ponieważ autonomia przemysłowa UE jest dla nas kluczowym celem”.

Polska przyjęła europejskie wyzwanie neutralności węglowej do 2050 roku, choć zaczęło się z dużym opóźnieniem ze względu na gospodarkę w dużej mierze uzależnioną od węgla. „Wprowadzenie 55. poprawki jest bardzo ambitne na 2030 r. i chcemy ją wdrożyć. Zrób dla niego wszystko. Ale Polska pozostaje w tyle pod względem innowacyjności i brakuje kapitału. Ale aby osiągnąć te cele klimatyczne, potrzebujemy ogromnych inwestycji. ?

Niepełna taksonomia

Do młodego ministra, Schemat klasyfikacji Do poprawy: Utrudnić dostęp do gazu ziemnego Albo wykorzystanie elektrowni jądrowych przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Od ekspertów słyszę, że warunki, na jakich przyjmowany jest gaz, są bardzo ograniczone i jest to dla nas niepokojące. W końcu Austria i Luksemburg Grożenie wniesieniem pozwu do sądu UE, jeśli zostanie uwzględnione w gospodarkach zmieniających się w warunkach nuklearnych. „W rzeczywistości jest wielu działaczy antynuklearnych: Hiszpania, Niemcy, Dania. To grozi dalszym opóźnieniem procesu decyzyjnego i jest to niepokojące”.

To najbardziej niepokojące dla Piotra Novaka Polska jeszcze nie otrzymała Niskie euro w ramach europejskiego planu naprawy. „Komisja uważa, że ​​nie ma nic złego w przedłożonym jej planie krajowym, jako dowód, że śledztwo przeciwko nam ma charakter czysto polityczny i nie ma podstaw prawnych” – wyjaśnia.

READ  Ponad 200 fałszywych gróźb bombowych w szkołach pierwszego dnia roku szkolnego

„Nasze ostrożne zarządzanie środkami publicznymi toruje nam drogę. Nasz dług nie przekracza 60% PKB i jest znacznie poniżej średniej europejskiej. Ale na poziomie polityki to coś innego”.

Według niego Polska to premier Mateusz Morawiecki Został dopuszczony do swoich reform sądowniczych Ci, którzy nie szanują wolności sądownictwa, z powodu nieznajomości traktatów europejskich: „Traktaty te nie dają ani Parlamentowi Europejskiemu, ani sądownictwie uprawnień do ingerowania w wymiar sprawiedliwości państw członkowskich Unii Europejskiej”.

Warszawa również nie uznała jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Jego osąd dotyczący kopalni węgla brunatnego Duro: Sąd mówi „natychmiast zamknij tę kopalnię”, ale Piotr Novak przekonuje, że zimą nie będzie to miało sensu i że miliony Polaków stracą moc. Potrzebujemy czasu na znalezienie rozwiązania przy współpracy czeskich sąsiadów. ?

Minister chce, aby profesorowie prawa dyskutowali o tej kontrowersji wokół miejsca prawa europejskiego w prawie krajowym, a według niego rządy mogą być informowane i widzieć „dokładnie o czym mówimy”.

Nie boi się konsekwencji dla inwestorów skromnego podejścia jego rządu do praworządności. „Słyszałem o tym w Brukseli od wielu lat. Jednak inwestycje nigdy nie były tak wysokie. „W ubiegłym roku osiągnęły 3,5 miliarda euro, o 800 milionów więcej niż rok wcześniej. „Firmy zagraniczne nie narzekają na polskie otoczenie prawne. Polski dług również dobrze sprzedaje się na arenie międzynarodowej” – mówi.