Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejska Agencja Graniczna „znacząco” zwiększa pomoc dla Litwy

Helsinki (AFP) – Agencja graniczna Unii Europejskiej zobowiązała się „znacznie” zwiększyć swoje wsparcie dla Litwy w nadchodzących dniach „z powodu rosnącej presji migracyjnej na granicy litewskiej z Białorusią”, którą państwo bałtyckie próbuje powstrzymać.

Rezolucja FronteksuAgencja odpowiedzialna za koordynację kontroli granic między państwami członkowskimi UE a państwami trzecimi została ogłoszona w ubiegłą sobotę po rozmowie wideo między dyrektorem Frontexu Fabrice Leggeri i prezydentem Litwy Gitanasem Nosidą.

„Granica litewska jest naszą wspólną granicą zewnętrzną, a Frontex jest gotowy udzielić pomocy w razie potrzeby” – powiedział Leggeri w oświadczeniu. „Jesteśmy gotowi zwiększyć nasz poziom wsparcia i rozmieścić więcej oficerów i sprzętu ze Stałego Korpusu Europejskiego” na Litwę, 2,8 miliona członka Unii Europejskiej i NATO.

Agencja poinformowała, że ​​operacja Frontex, która rozpoczęła się na początku tego miesiąca od rozmieszczenia dziesiątek funkcjonariuszy i pojazdów patrolowych, podwoi się w przyszłym tygodniu.

Oddzielnie biuro Nusedy poinformowało, że Frontex obiecał, że posiłki przybędą na Litwę do 15 lipca, a uzbrojone patrole graniczne i inni tłumacze przybyli w weekend.

Ponadto na Litwę zostanie wysłany śmigłowiec patrolowy z sąsiedniej Polski, trwają rozmowy na temat wysłania kolejnego śmigłowca z Niemiec, jak informuje biuro Noseda.

W tweecie Nuseda Frontex podziękował za wsparcie „Zarządzanie przepływem nielegalnych imigrantów przez wschodnią granicę” z Białorusią, inną byłą republiką radziecką niebędącą częścią Unii Europejskiej.

Litwa, która udzieliła azylu członkom białoruskiej opozycji, oskarża sąsiada o organizowanie przejść granicznych głównie przez osoby z Iraku, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Frontex poinformował, że liczba nielegalnych przejść granicznych między Białorusią a Litwą podwoiła się w czerwcu sześciokrotnie, zwiększając presję na krajowe organy kontroli granicznej. Zjawisko przyspieszyło w lipcu i w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na Litwę z Białorusi wjechało ponad 1500 osób, 20 razy więcej niż w 2020 roku.

READ  Strona tytułowa Mediapart z dnia 15.06.2023

Plus tôt cette semaine, le président autoritaire biélorusse Alexandre Lokachenko deklaruje que son pays ne fermerait pas ses frontières „et ne deviendrait pas un camp pour les personnes fuyant l’Afganistan, l’Iran, la Syet la’Irak, Tunezja”.

Napięcia między Unią Europejską a Białorusią wzrosły po tym, jak 23 maja Białoruś porwała samolot pasażerski, aby aresztować opozycyjnego dziennikarza.

Łukaszenko powiedział, że jego kraj przestanie współpracować z blokiem 27 państw w celu powstrzymania imigracji w odwecie za surowe sankcje gospodarcze nałożone przez Unię Europejską na Białoruś za porwanie samolotów pasażerskich.

Litwa w piątek rozpoczęła budowę podwójnego ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Białorusią. Według władz litewskich przejedzie 550 kilometrów (342 mil), pokonując większość z prawie 680 kilometrów (423 mil) granicy i kosztować 41 milionów euro (48 milionów dolarów).

Ponadto Litwa utworzyła obozy namiotowe, aby pomieścić coraz większą liczbę imigrantów.

___

Śledź wszystkie artykuły Associated Press dotyczące globalnej migracji https://apnews.com/hub/migration