Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejczycy są gotowi do dyskusji na temat zgłaszania patentów

Opublikowano w czwartek, 6 maja 2021 r. O godzinie 15:58

Europejczycy powiedzieli w czwartek, że są gotowi do dyskusji nad propozycją USA dotyczącą podniesienia patentów na szczepionki antywirusowe, które zostały pochwalone przez Rosję, Unię Afrykańską i ONZ, podczas gdy biednym krajom brakuje dawek.

Spośród nich w Indiach nadal odnotowuje się rekordową liczbę zgonów i infekcji: 3980 zgonów i 4,12 262 nowych infekcji w czwartek. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych, którą eksperci uważają za niedoszacowaną, przekroczyła 230 000 zgonów i 21 milionów.

Według raportu opublikowanego przez Agence France-Presse w czwartek, wirus Covid-19 na całym świecie zabił co najmniej 3244598 osób i zainfekował ponad 1551226230 osób od końca 2019 roku.

– „Historia zapamięta” –

„Wyjątkowe okoliczności pandemii Covid-19 wymagają wyjątkowych środków” – powiedziała w środę przedstawicielka handlu USA Catherine Tye. „Aby zakończyć tę epidemię, (administracja USA) popiera podniesienie„ patentów na szczepionki, środka, który przyspieszyłby ich produkcję i dystrybucję na całym świecie ”.


Rzecznik ONZ w czwartek z zadowoleniem przyjął inicjatywę, która „mogłaby radykalnie zwiększyć podaż systemu Covax”, aby dzielić się szczepionkami z biednymi krajami.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił „historyczną decyzję”.

Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że Rosja, która w czwartek zatwierdziła jednodawkową szczepionkę przeciwko wirusowi Corona Sputnik Lite, „poprze takie podejście”.


Prezydent Francji Emmanuel Macron ostatecznie oświadczył w czwartek, że „całkowicie popiera”, pomimo jego dotychczasowych wahań, że jego kraj jest nadal prawie oblężony.

Dla Johna Nkengasunga, dyrektora Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Unii Afrykańskiej, „Historia zapamięta decyzję podjętą przez rząd Stanów Zjednoczonych jako właściwą rzecz we właściwym czasie, aby walczyć z tą chorobą. Straszne wyzwanie”.

Reakcje są dokładniejsze w Brukseli i Berlinie.

READ  bezpośredni. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​w 500. dniu konfliktu zginęło ponad 9 000 ukraińskich cywilów

Jeszcze nie jest zwolennikiem takiej inicjatywy, „Unia Europejska jest gotowa przedyskutować każdą propozycję, która rozwiązałaby kryzys w skuteczny i praktyczny sposób. Jesteśmy gotowi do dyskusji, w jaki sposób można osiągnąć amerykańską propozycję. Cel”, twierdzi Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas przyznał: „To jest dyskusja, na którą jesteśmy otwarci”. „To jest pytanie, które musimy sobie zadać, ponieważ chodzi o położenie kresu tej epidemii”.

– Big Pharma Groen –

Obecnie laboratoria amerykańskie posiadają głównie patenty, które generalnie sprzeciwiają się ich zgłaszaniu, co ich zdaniem pozbawiłoby je kosztownego zwrotu z inwestycji.

Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (IFPMA) uznała to ogłoszenie za „rozczarowujące”, określając je jako „prostą, ale błędną odpowiedź na złożony problem”.

Stephen Opel, prezes PhRMA, uważa, że ​​ta decyzja może „jeszcze bardziej osłabić i tak już napięte łańcuchy dostaw i zachęcić do rozpowszechniania fałszywych szczepionek”.


Zamiast tego, argumentuje, należy zająć się problemem „ograniczonej” dystrybucji i dostępności surowców.

Ogłoszenie Waszyngtonu pojawia się, gdy pacjenci w Indiach giną u bram przepełnionych szpitali, z braku tlenu, lekarstw i rodziny, pomimo międzynarodowej pomocy.

Władze ostrzegły kraj o konieczności przygotowania się na „nowe fale” epidemii. Najgorsze zdaniem specjalistów dopiero nadejdzie, bo szczyt został osiągnięty w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Rząd odmawia powstrzymania działań na dużą skalę, ale wiele obszarów, w tym stolica New Delhi oraz stany Bihar i Maharasztra, są objęte samowystarczalnością.

– Patina Kovacs –

W szczególności Indie i Republika Południowej Afryki zwróciły się o tymczasowe cofnięcie patentów na szczepionki.

Ponieważ przepaść między krajami biednymi, zwalczającymi walkę i bogatymi krajami powiększa się, kampanie szczepień – które wkrótce zostaną rozszerzone w Stanach Zjednoczonych dla nastolatków i w Kanadzie dla dzieci w wieku od 12 lat – pozwalają na stopniowe znoszenie ograniczeń zdrowotnych.

READ  Unia Europejska zakazuje białoruskim liniom lotniczym wchodzenia do swojej przestrzeni powietrznej

W Danii sytuacja epidemiologiczna jest pod kontrolą, do tego stopnia, że ​​kina, teatry i centra fitness ponownie otworzyły swoje podwoje w czwartek po wprowadzeniu „Coronapas” – paszportu zdrowotnego, którego wynik był negatywny przez mniej niż 72 godziny, lub niedawnego szczepienia lub odzyskiwanie z Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała ministrów spraw zagranicznych Grupy Siedmiu (Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch), zebranych w tym tygodniu w Londynie, aby wsparli finansowo Kovacsa „w celu umożliwienia szybkiego i szybkiego sprawiedliwe rozłożenie dawek, bez ogłaszania dodatkowej pomocy. „

Ponieważ system udostępniania szczepionek biednym krajom, który jest głównie dostarczany przez AstraZeneca, słabnie: dostarczył tylko 49 milionów dawek w 121 krajach i terytoriach, z dwóch miliardów w 2021 roku.

Te rozbieżności stwierdzono na igrzyskach olimpijskich w Tokio: laboratoria Pfizer i BioNTech obiecały w czwartek podać uczestnikom szczepionki, chronione nierównomiernie w poszczególnych krajach, „w celu zapewnienia, że ​​członkowie delegacji uczestniczących w programie otrzymają drugą dawkę przed przybyciem do Tokio”.