Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid19.  Dlaczego Seszele rekonfigurują swoją populację w ponad 60% zaszczepionych?

Covid19. Dlaczego Seszele rekonfigurują swoją populację w ponad 60% zaszczepionych?

Kraj ten wyprzedził Izrael w wyścigu szczepień i obecnie zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach. Na Seszelach na Oceanie Indyjskim 70% z 98 000 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, a 61% zostało zaszczepionych w pełni.

Jednak od początku kwietnia liczba przypadków wzrosła na tym archipelagu na północ od Madagaskaru. Z około piętnastu nowych codziennych infekcji 10 kwietnia na Seszelach we wtorek 4 maja policzyły 146 nowych przypadków COVID-19. Obecnie w kraju jest ponad 1000 aktywnych przypadków lub mniej niż całkowita populacja, z więcej niż jednym przypadkiem na 100 mieszkańców.

Zakaz zjazdów rodzinnych i towarzyskich, zakaz uprawiania sportu, zamykanie szkół, ograniczanie godzin pracy w barach i restauracjach … Ten wzrost wskaźników skłonił rząd archipelagu do ponownego zastosowania restrykcyjnych środków zdrowotnych w celu powstrzymania wirusa.

Co szczególnie niepokoi władze zdrowotne na Seszelach? Z ponad 1000 aktywnych przypadków na archipelagu jedna trzecia dotyczy osób, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19. Co do pozostałych, albo otrzymali tylko jedną dawkę, albo nie byli w ogóle chronieni.

Należy pamiętać, że cudzoziemcy stanowią tylko nieco mniej niż jedną piątą aktywnych spraw w kraju.

Winić chińską szczepionkę?

Władze ds. Zdrowia postawiły dotychczas bardzo niewiele hipotez na temat pochodzenia tej pandemicznej eksplozji. Na konferencji prasowej we wtorek ustalono jedynie święta wielkanocne, które doprowadziły do ​​spotkań rodzinnych.

Ale w obliczu tego wzrostu zanieczyszczenia oczy wszystkich zwracają się w stronę chińskiej szczepionki Sinopharm. Szczepionka, która została wstrzyknięta w styczniu na archipelagu dzięki darowiznom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest najczęściej stosowaną szczepionką na Seszelach. Stanowiło 60% dawek podawanych w kraju w połowie kwietnia.

Próby w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich wstępnie oceniały skuteczność tej szczepionki na 79% i 86%. Jednak w kwietniu sam dyrektor Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom przyznał, że produkt wyprodukowany w Chinach mógł być mniej skuteczny. „Nie mają bardzo wysokich wskaźników ochrony” – powiedział, powołując się na możliwość użycia „mieszanki” kilku szczepionek.

READ  Pierwszy śnieg pada na równinie, najbardziej dotkniętej francuskojęzycznej Szwajcarii - rts.ch

Inna możliwa przyczyna tej epidemiologicznej poprawy w populacji wysoce zaszczepionej: szczepionka Covishield, kopia AstraZeneca wyprodukowana w Indiach, drugi produkt podawany na Seszelach przeciwko koronawirusowi. Jak wspomniano Bloomberg, Ta ostatnia byłaby mniej skuteczna wobec B.1.351 lub alternatywy „RPA”. Odmiana odkryta w lutym na Seszelach …

Ponieważ dane dotyczące sekwencjonowania za kwiecień nie są jeszcze dostępne, obecnie niemożliwe jest ustalenie, czy zakażone Seszele zostały skażone tym gatunkiem, a zatem nie były odpowiednio chronione przez Coffeeshield.