Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Europa polega na Chinach nie tylko w zakresie surowców, ale także półproduktów”

„Europa polega na Chinach nie tylko w zakresie surowców, ale także półproduktów”

Stéphane Bor jest dyrektorem Francuskiego Obserwatorium Zasobów Mineralnych dla Sektorów Przemysłowych, utworzonego w listopadzie 2022 r. pod auspicjami Urzędu Badań Geologicznych i Górnictwa, aby stać się francuskim centrum wiedzy eksperckiej w zakresie minerałów strategicznych.

Czy w obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na baterie Europa może zrównoważyć Azję?

To jest bardzo skomplikowane. Do wykonania katody, podstawowego elementu baterii, potrzebne są materiały aktywne, słynny stop tlenków niklu, kobaltu, manganu i litu, o którym wszyscy mówią. Występuje w postaci proszku i pochodzi prawie wyłącznie z Chin.

Ale czy minerały strategiczne początkowo nie znajdowały się tylko w Chinach?

Europa jest uzależniona od krajów, które dysponują zasobami, jak np Kobalt, występujący głównie w Demokratycznej Republice Konga [RDC]. Ale zależy to również od tego, które kraje opanują rafinację. Jeśli chodzi o kobalt, to jest on wydobywany w Demokratycznej Republice Konga, głównie przez firmy chińskie. Następnie koncentrat, który jest pierwszym etapem przetwarzania rudy, odbywa się w Demokratycznej Republice Konga. Ale zaraz potem uwaga trafia do Chin, które mają zostać dopracowane.

Górnik niesie kobalt w kopalni Chabara niedaleko Kolwezi, Demokratyczna Republika Konga, 12 października 2022 r.

Od jak dawna tak jest?

Czterdzieści lat temu system się odwrócił. Pierwiastki ziem rzadkich, stosowane na przykład w magnesach trwałych, wydobywano w Chinach. Koncentraty dotarły do ​​La Rochelle, do fabryki Solvay, która produkowała czystą oczyszczoną glebę. Później Chiny założyły własne rafinerie, a kraje górnicze, w tym wiele afrykańskich, pozwoliły innym przywłaszczać sobie ich zasoby. Demokratyczna Republika Konga rozumie teraz, że ten system nie jest opłacalny, i trwają pomysły, aby odzyskać zasoby i wyposażyć się w lokalny przemysł przetwórczy.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Baterie wkraczają w swój złoty wiek, napędzany pojawieniem się „całkowicie elektrycznych”

Czy eksploatacja europejskich złóż litu i manganu zapewni część lekarstwa?

Uzależniamy się od Chin nie tylko pod względem surowców, ale także półproduktów. Aktywne materiały akumulatorowe są również sprzedawane na wagę na platformie e-commerce Alibaba. W Europie mangan nie jest identyfikowany jako pierwiastek krytyczny. Na północy kontynentu kobalt występuje w rudach niklu, tyle że rzędy wielkości nie odpowiadają potrzebom. Lit jest obecnie produkowany głównie w Australii z twardej skały, Imerys chce też robić w środkowej Francji. Są też takie w Ameryce Południowej, w słonych jeziorach wysokich płaskowyżów Andów. Rzeczywiście możliwości są w Europie na poziomie odpowiednim dla naszego rynku, a Francja ma dobry potencjał.

READ  Saskatchewan chce promować swoje aktywa nuklearne we Francji

Pozostało Ci 31,05% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.