Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Europa jest naszym wspólnym domem” – platforma ambasadorów Węgier, Polski, Słowacji i Czech we Francji – International

Trzydzieści lat temu Polska, Czechosłowacja i Węgry uwolniły się z uścisku bloku sowieckiego i rozpoczęły wspólny powrót na Zachód, a także rozpoczęły historyczną integrację kontynentu europejskiego. Nawet dzisiaj niektórym mieszkańcom Europy Zachodniej trudno jest zrozumieć polityczne, gospodarcze i społeczne wyzwania, przed którymi stanęły te młode demokracje.

15 lutego 1991 r. W węgierskiej twierdzy Wyszehrad przywódcy trzech krajów i przywódcy dawnej opozycji demokratycznej postanowili połączyć siły, aby sprostać oczekiwaniom swoich społeczeństw i jak najszybciej dołączyć do Społeczeństwo zachodnie krajów demokratycznych.

Współpraca ta, znana jako Grupa Wyszehradzka, dała początek platformie dialogu politycznego, którego kulminacją było przystąpienie jej członków do Unii Europejskiej, NATO oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Mówiąc o tych przełomowych wydarzeniach, często zapomina się, że współpraca Wyszehradu sprzyjała również stabilizacji w regionie, która była wówczas bardzo potrzebna. W czasie, gdy entuzjazm tamtych czasów przeplatał się, także we Francji, z obawą o ewentualne zachwianie równowagi w Europie, takie jak kłótnie i konflikty, które zaczęły rozdzierać Bałkany, państwa wyszehradzkie stawiały na pierwszym miejscu wspólne interesy. . Współpraca regionalna stworzyła ramy dla celowych i zorganizowanych działań na rzecz pojednania i integracji na szczeblu europejskim. Grupa Wyszehradzka pozostaje obecnie katalizatorem współpracy w Europie Środkowej.

Ponadto, aby jeszcze bardziej przyczynić się do zakorzenienia tej współpracy nie tylko na poziomie politycznym, ale także na poziomie ludzkim, w 2000 roku utworzono Fundusz Wyszehradzki. Jest on narzędziem rozwijania więzi historycznych i dalszego zbliżania społeczności. Nasz region.

Połączenie. Opierając się na tych wyjątkowych doświadczeniach integracyjnych, Grupa Wyszehradzka chętnie podzieli się nimi z sąsiadami Unii Europejskiej: mieszkańcami Bałkanów Zachodnich i członkami Partnerstwa Wschodniego, a także ich atrakcyjnością dla zachodniego społeczeństwa.

Trzydzieści lat po upadku komunizmu sukces gospodarczy i polityczny, a także wielki postęp społeczny naszych czterech krajów są niepodważalne. Nie byłoby to możliwe bez projektu naszych młodych demokracji, ale wsparcie partnerów w Europie Zachodniej było również bardzo ważne. Dzięki tym sukcesom możemy dziś przyczynić się do rozwoju całej społeczności. Członkowie grupy pozostają motorem europejskiego wzrostu gospodarczego. V4 reprezentuje około 64 miliony ludzi: liczba bardzo zbliżona do populacji Francji czy Włoch. Średni wzrost gospodarczy w latach 2015-2019 przełożył się na wzrost PKB o ponad 3,5% rocznie, czyli znacznie więcej niż średnia europejska.

READ  Dlaczego marka Shein, którą chwalą nastolatki, budzi kontrowersje - Biznes

Fakt, że nasze cztery kraje należą do głównych odbiorców europejskich funduszy strukturalnych, przynosi korzyści nie tylko nam, ale także innym krajom Unii Europejskiej, a także stwarza szanse rozwojowe dla gospodarek Europy Zachodniej. Około 70 centów z każdego wydanego euro wraca do płatników netto w postaci różnych zamówień. Francja, obok Niemiec, pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych i inwestorów we wszystkich krajach V4, co de facto daje Francji możliwość czerpania zysków.

Kreatywność i innowacyjność naszych firm sprawia, że ​​francuskie firmy stają się naturalnym partnerem do współpracy i poszukiwania nowych projektów. Dlatego chcemy kontynuować dialog z Paryżem na temat przyszłości naszej współpracy w zakresie gospodarki cyfrowej, zielonych technologii, energii z wodoru i atomu czy start-upów, zwłaszcza w sektorze finansowym i technologicznym.

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry pokazują sukces integracji europejskiej. Perspektywa przystąpienia do Unii Europejskiej przez piętnaście lat była osią, która wyznaczała kierunek i tempo przemian ustrojowych, gospodarczych i cywilizacyjnych w naszych krajach. Od 2004 roku, jako aktywni i odpowiedzialni członkowie Federacji, wspólnie pracujemy nad kształtowaniem tej społeczności i przyczynianiem się do jej dynamiki gospodarczej i społecznej. W Unii Europejskiej Grupa Wyszehradzka prezentuje się jako grupa, która chce przedstawiać konstruktywne i pozytywne propozycje dla całej Europy.

Dzisiaj kryzys zdrowotny sprawił, że Europejczycy są bardziej świadomi kruchości naszego związku, pomimo jego geograficznej, historycznej i ideologicznej bliskości. Wspólna obrona dziedzictwa integracji europejskiej staje się ważniejsza niż kiedykolwiek

Osiągnęliśmy cele, które ta grupa wyznaczyła sobie trzy dekady temu – zbudować demokrację, rozwinąć otwarte społeczeństwa i przywrócić nasz region do Unii Europejskiej. Jednak na koncepcję współpracy V4 we Francji wpłynęła debata o imigracji, która mocno podzieliła Europę lub inne podejście do polityki spójności. Jeśli jednak odrzucić uproszczony podział geograficzny czy ideologiczny, trudno będzie zarzucić krajom Grupy Wyszehradzkiej działanie przeciwko Unii Europejskiej. Bronimy prawa Unii Europejskiej, ponieważ jesteśmy przekonani, że takie podejście pozostaje podstawą współpracy europejskiej. To najlepszy sposób na zachowanie jedności społeczeństwa i wzmocnienie jego podstaw, a także wspólny rynek i strefa bezpieczeństwa.

READ  United wiropłat Command 5 Sikorsky S-70 Firehawk

Ale V4 nie musi być postrzegane tylko przez jej życie w Unii Europejskiej. Jest też zewnętrze i jego wartość, którą musimy dalej rozwijać, zwłaszcza w dziedzinie kultury czy infrastruktury.

Perspektywy – perspektywy. Les conséquences de nos actions et perspectives peuvent être illustrées par le fait qu’en 1991 nous avions déclaré conointement que dans une Europe unie il est possible de préserver une culture et une spécificité nationale tandis que le systèaccomplme des valeementurs humanistes peutir. Pozostaje to kluczowe dla duchowego i materialnego rozwoju regionu Europy Środkowej. Solidarność, która szanuje różnorodność stworzoną przez suwerenność narodową, przy jednoczesnym poszanowaniu naszych wspólnych wartości demokratycznych, pozostaje dla nas rdzeniem ducha integracji europejskiej.

Dzisiaj kryzys zdrowotny sprawił, że Europejczycy są bardziej świadomi kruchości naszego związku, pomimo jego geograficznej, historycznej i ideologicznej bliskości. Wspólna obrona dziedzictwa integracji europejskiej staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Nasze narody, które od dziesięcioleci niechętnie wychodzą poza społeczeństwo, lepiej rozumieją wartość zjednoczonej Europy. Tak więc nasz entuzjazm dla promowania idei europejskiej, widziany przez ojców założycieli Grupy Wyszehradzkiej, pozostaje stabilny po trzydziestu latach. Jesteśmy przekonani, że Europa jest naszym wspólnym domem i że jej przyszłość zależy od naszych skoordynowanych działań w duchu europejskiej solidarności.

Igor Tomásch, Ambasador RP WolnomularzAmbasadorem Republiki Słowackiej jest Ambasador Republiki Czeskiej Michel Fleischmann i Ambasador Węgier George Habsburg Lorraine.