Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eta Carinae: dziura w konstelacji Carinae

Eta Carinae: dziura w konstelacji Carinae

Sekret gwiazd. Gwiazdy widoczne gołym okiem są bardzo żywe, gdy na nie patrzymy. Jednak jeden z nich może w końcu umrzeć.





Floriana Fristettera

Uwieczniona tutaj przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a Eta Carinae (w centrum kosmicznej struktury widocznej na tym zdjęciu), 7500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Carinae, jest jedną z niewielu gwiazd widocznych gołym okiem, które mogą zniknąć stosunkowo szybko.
© HO / ESA / Hubble / AFP

sPoznaj to: gwiazdy, które podziwiamy na nocnym niebie, nie znajdują się tam, gdzie je obserwujemy. Najlepsze: wielu już dawno nie ma – powtarzające się, przyprawiające o mdłości twierdzenie. Choć jest wspaniały, jest nie mniej… fałszywy.

W zasadzie oczywiście prawdą jest, że patrzenie we wszechświat zawsze oznacza zaglądanie w przeszłość. Rzeczywiście, światło porusza się z zawrotną prędkością 299 792 458 kilometrów na sekundę; Ale odległości między gwiazdami są większe. Dlatego ich światło potrzebuje stuleci, a nawet tysiącleci, aby do nas dotrzeć. Dlatego kontemplujemy gwiazdy takimi, jakimi były, gdy zaczęło się światło, od punktu ich emisji do nas. A obserwując odległe galaktyki, można nawet zobaczyć miliardy lat w przeszłość.

Przeczytaj także„Prawdziwym odkryciem jest zobaczenie wnętrza pierwszych galaktyk”.

Jeśli chodzi o gwiazdy widoczne gołym okiem, obraz nie jest zbyt imponujący. Są to gwiazdy w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej, oddalonej co najwyżej o kilka tysięcy lat świetlnych. Tak więc ich światło jest w drodze do nas „zaledwie” od kilku tysięcy lat. W porównaniu z typowym czasem życia gwiazdy, który wynosi kilka miliardów lat, jest to bardzo krótki okres.

READ  Najjaśniejsza tegoroczna kometa zbliża się do Ziemi: jak ją dostrzec?

Odkryj naszą serię Sekrety gwiazdna podstawie fragmentów książki gwiazdy przez niemieckiego astronoma Floriana Fristettera (Flammarion). Galeria zdjęć gwiazd, która opowiada zarówno o wszechświecie, jak i historii astronomii.
V1: Najważniejsza gwiazda we wszechświecie
Eta Carinae: dziura w konstelacji Carinae
51 Pegasi, odpowiedź na pytanie milenijne
S0-102: Gwiazda jest na krawędzi
Gwiazda betlejemska: symbol statusu Chrystusa

Istnieje również ruch gwiazd w Drodze Mlecznej, ale ze względu na duże odległości nie jest on często zauważany. Można to rejestrować bardzo precyzyjnymi przyrządami pomiarowymi, ale to nic nie zmienia w pozycjach widocznych gołym okiem: trzeba bardzo uważnie obserwować, bez przerwy, przez kilka dziesięcioleci lub stuleci.

Otrzymano kuszący pomysł

Tak więc gwiazdy, które widzimy, są dokładnie tam, gdzie je widzimy, i prawie na pewno nadal tam są. Ale oczywiście nie na zawsze. Każda gwiazda w pewnym momencie kończy swoje życie i przestaje świecić, gdy zabraknie jej paliwa do syntezy jądrowej. Jednak na podstawie danych obserwacyjnych można dość dokładnie oszacować pozostały wiek gwiazdy. Tak więc wokół nas jest bardzo niewiele gwiazd, których życie może zakończyć się w dającej się przewidzieć przyszłości.

Jedną z nich jest Eta Carinae: ogromna gwiazda znajdująca się w konstelacji o pięknej nazwie „Carina” (Carina). Jego masa jest od 100 do 200 razy większa od masy Słońca; Dlatego jest to jedna z najbardziej masywnych gwiazd, jakie mogą istnieć. Gwiazda tej wielkości ma również wysoką temperaturę i jasno świeci: jasność Eta Carinae przewyższa jasność Słońca o czynnik 5. Im dłużej gwiazda się pali, tym krótsze jest jej życie. Eta Carinae ma mniej niż 3 miliony lat, ale już zużyła dużą część swoich rezerw.Przeczytaj także Satelita Gaia prezentuje największą mapę chemiczną Drogi Mlecznej!

READ  Nova to rzadka gwiazda tak jasna, że ​​można ją obecnie zobaczyć gołym okiem

To, że zbliża się koniec jej życia, widać też w jej zachowaniu. rzeczywiście się pojawia Częste eksplozje, który wysyła części swoich zewnętrznych warstw w kosmos. Podczas jednej z takich erupcji, w połowie XIX wiekumi wieku, przez pewien czas stała się nawet drugą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie. Potem znowu pociemniało i na początku XX wieku przestało być widoczne gołym okiemmi wiek. Tymczasem stało się jeszcze jaśniejsze, a następny Wielki Wybuch to tylko kwestia czasu. Wkrótce całkowicie eksploduje i zniknie z nieba.
Kiedy obiekt ma gwiezdną dziurę, prawdopodobnie nie będziemy w stanie go zaobserwować. Słowo „wkrótce” należy tu rozumieć z perspektywy astronomicznej. Zajęłoby to co najmniej kilkadziesiąt lub setki tysięcy lat, może trochę więcej.

Ten artykuł z gwiazdy. Opowieść o wszechświecie w stu gwiazdachi Napisane przez Florian Fristetter, Flammarion Editions, listopad 2020, 463 strony, 25 euro.