Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nieżyty żołądkowo-jelitowe i biegunki: Smecta, Bedelix, Gastropax… Czy te leki powinny być zakazane i co należy zastąpić?

Nieżyty żołądkowo-jelitowe i biegunki: Smecta, Bedelix, Gastropax… Czy te leki powinny być zakazane i co należy zastąpić?

podstawowy
Zgodnie z corocznym przeglądem Prescrire należy unikać glinek leczniczych, takich jak Smecta lub Gastropax, ponieważ zawierają one ołów. Podczas gdy epidemia zapalenia żołądka i jelit jest w pełnym rozkwicie, czym możemy zastąpić te leki?

„Leczniczych glinek stosowanych przy różnych dolegliwościach jelitowych, w tym przy biegunkach (…) należy unikać ze względu na ich naturalne zanieczyszczenie ołowiem” – mogliśmy przeczytać w corocznym przeglądzie czasopisma. Przepis. To aktualizuje listę leków, których należy unikać, ponieważ mają „niekorzystną równowagę korzyści i ryzyka we wszystkich dozwolonych sytuacjach klinicznych”.

Przeczytaj także:
Biegunka: ANSM odradza stosowanie Smecta u niemowląt

Dlaczego należy odrzucić te leki?

Wśród 107 cząstek zidentyfikowanych w 2022 r. są diosmektyt (Smecta), hydrotalcyt (rennelico), moonmektyt (Bedlix lub Gelox) i kaolin (Gastropax i nitroza). Autorzy przeglądu ostrzegają, że ołów w tych glinkach leczniczych ma „neurotoksyczne, hematologiczne, nerkowe i sercowo-naczyniowe skutki toksyczne oraz wpływ na reprodukcję, z których większość wzrasta wraz z dawką narażenia”. Przepis. Dyrektor redakcji Severine Carré-Pietro, również lekarz medycyny, farmaceuta, dodaje, że omawiane leki działają tylko „na objawy, nie leczą choroby”: „Glinka ma działanie jedynie modyfikujące wygląd stolca, bez wpływu na utratę płynów i ryzyko odwodnienia”.

Dlaczego wciąż są na rynku?

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) zezwala na sprzedaż tych glinek leczniczych, pomimo ostrzeżeń magazynu od 2020 roku Przepisktórego żąda się wycofania z rynku. „Uważamy, że ryzyko, na jakie są narażeni, jest nieproporcjonalne do oczekiwanych efektów” – podsumowuje Severin Carré-Petrou.

Czym zastąpić te leki?

Aby zastąpić glinkę, można zastosować środki zaradcze, takie jak Loperamid (Immodium) lub Racecadotril. „Ale znowu te leki działają tylko na objawy, nie leczą biegunki” – podkreśla redaktor naczelny.

READ  Lot astronautów Crew-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną wciąż się spóźnia

Jakich zaleceń należy przestrzegać?

Zamiast tego Séverine Carré-Pétraud oferuje zalecenia żywieniowe, których należy przestrzegać. „Najważniejszą rzeczą jest pozostawanie dobrze nawodnionym, a następnie dostosowanie diety”. W ten sposób małe dzieci otrzymają roztwory nawadniające i owsiankę ryżową. Kiedy trochę podrośnie, skrobie, chude mięso, owoce i warzywa. A dla dorosłych pokarmy bogate w skrobię i dobrze ugotowane, słone ziarna. Należy unikać produktów mlecznych, z wyjątkiem jogurtu. Doszła do wniosku: „Jako część łagodnej infekcji, takiej jak zapalenie żołądka i jelit, biegunka nie jest niebezpieczna. Rozwija się naturalnie w korzystny sposób. To kwestia kilku dni” – mówi.