Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Erupcja wulkanu na La Palmie: obraz ocalonego domu niepokoi jego właścicieli

Przesilenie – „Cudowny Dom”. Tak nazywa się ten mały domek na La Palmie na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Bez większego wyjaśnienia uniknięto później wylewów lawy Erupcja wulkanu Cumbre VegaI Jak widać na powyższym filmie.

Ten dom został zbudowany przez holenderską Adę Monnikendam. Obecnie mieszka tam para. To miejsce należy do nich od dziesięcioleci, ale wraz z pandemią nie postawili tam stopy od marca 2020 r. Według Ady Monnikendam są szczęśliwi, że ich dom przetrwał, ale nadal są zdenerwowani. „Nie chcą z nikim rozmawiać, ponieważ nie mogą przestać płakać” – powiedziała. BBC.

390 budynków zniszczonych przez lawę

Od 19 września płynie 390 budynków zniszczonych. Niektóre ogrody pokrywają od 30 do 40 cm lawy. Dziś chmura siarki niepokoi władze, zwłaszcza że lawa w kontakcie z morzem gnije i wydziela toksyczne gazy.

Na swojej stronie internetowej Aina poinformowała, że ​​po raz pierwszy linie lotnicze wolały anulować niektóre loty: trzy odlatujące i cztery przylatujące, wszystkie loty krajowe, nie podając żadnych dni.

Gwałtowne erupcje i duża chmura popiołu emanująca z wulkanu Cumbre Vieja skłoniły również władze do wydania w piątek 24 września nakazu ewakuacji kilku dzielnic w Phil del Paso. „Ze względu na zwiększone ryzyko dla ludności w związku z wybuchem obecnej erupcji”, zauważyły ​​władze archipelagu, „wydały obowiązkowy nakaz ewakuacji (prowincji) Tagua, Tacande de Abajo i nieopuszczonej części Tacane de Arriba ”. autorytety Nie wskazał liczby osób dotkniętych.

Zmniejsza się prędkość przepływu lawy

Instytut Wulkaniczny Wysp Kanaryjskich poinformował, że w wulkanie otworzyły się również dwa nowe erupcyjne otwory wentylacyjne, z których emanuje lawa. Według najnowszych danych z europejskiego systemu pomiarów geoprzestrzennych Copernicus, lawa pokryła 180,1 ha, czyli kolejne 40 struktur w ciągu dwóch dni, na wyspie, której główną działalnością gospodarczą jest Kultura bananów.

READ  Przemoc w Tirze, gdy przejeżdżał francuski konwój wojskowy

Prędkość lawy, która w ostatnich dniach zdewastowała część wyspy, dramatycznie spadła, a władze nie mogą już przewidzieć, czy i kiedy dotrą do Oceanu Atlantyckiego.

Zobacz także na HuffPost: Dlaczego nie powinniśmy się martwić chmurą dwutlenku siarki z wulkanu na Wyspach Kanaryjskich