Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Emmanuel Macron i Olaf Scholz chcą zrestartować francusko-niemiecką lokomotywę

Po różnicach i napięciach przyszedł czas na spokój i jedność. Z okazji 60. rocznicy porozumienia francusko-niemieckiego prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz zademonstrowali w niedzielę w Paryżu ponowne odkrycie jedności republiki. „lokomotywa” Niemieckim francuskim powinieneś zostać Pionierstwo w odbudowie Europy.

Co znamienne, prezydent Francji w bardzo lirycznym przemówieniu na Sorbonie zauważył, że francusko-niemiecka para „wybór przyszłości”, Wiedział też, jak to zrobić W każdym punkcie zwrotnym w budownictwie europejskim. Francja, często w rejestrze pasji, mówi konkretnie o francusko-niemieckiej „parze”, podczas gdy Niemcy, bardziej spójnie, wolą przywoływać francusko-niemiecki „silnik”.

Chęć rozwiązania różnic

W październiku zeszłego roku spotkanie to musiało zostać przełożone z powodu poważnych nieporozumień między dwoma krajami w szeregu głównych kwestii, od energii po obronę, które pojawiły się w następstwie wojny Rosji na Ukrainie. Zwłaszcza, że ​​osobowości obu przywódców różnią się od siebie, co komplikuje charakter relacji, która dla wielu opiera się na relacjach osobistych. Rezultat: nieporozumienie między dwoma przywódcami od końca 2021 r., kiedy Olaf Scholz zastąpił Angelę Merkel.

Data ponownego zjednoczenia jest symboliczna, sześćdziesiąt lat po podpisaniu Traktatu Elizejskiego przez Charlesa de Gaulle’a i Konrada Adenauera, instytucjonalnego aktu, który pozwala dwóm historycznym wrogom stać się równie historycznymi sojusznikami. Przede wszystkim nadal rozwijały się stosunki gospodarcze między obydwoma krajami. W 2021 roku Niemcy staną się głównym inwestorem we Francji, a Francja będzie niewątpliwie drugim po Chinach krajem klienckim Niemiec w 2023 roku.

Kwestia czołgów ciężkich

Podczas tego szczytu Olaf Scholz i Emmanuel Macron jednym głosem potwierdzili cel, jakim jest więcej „suwerenny”, Które inwestują więcej w obronność i przemysł. Emmanuel Macron obiecał zwiększenie budżetu obronnego o jedną trzecią w latach 2024-2030, aw tym roku niemiecka armia skorzysta z dofinansowania w wysokości 100 mld euro ze specjalnego funduszu.

READ  Kijów wzywa do „znacznego” zwiększenia pomocy wojskowej Zachodu po głosowaniach w sprawie aneksji

Obaj przywódcy bez wątpienia omówią drażliwą kwestię wysłania czołgów ciężkich na Ukrainę, dyskusję, która została znacznie ożywiona od czasu decyzji Francji o wysłaniu czołgów lekkich do armii ukraińskiej. Niemcy niechętnie wyrażają zgodę na wysłanie czołgów Leopard 2, o które prosi Kijów, pomimo silnych nacisków ze strony Polski i państw bałtyckich, zwolenników bezwarunkowego wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

Europa przeciwko Stanom Zjednoczonym

Na Sorbonie Olaf Schultz ograniczył się do podkreślenia ciągłości Francji i Niemiec Zapewnić Ukrainie, tak długo, jak to konieczne, wszelkie potrzebne jej wsparcie. I „Imperializm Władimira Putina nie zwycięży”.

Akta ukraińskie nie są jedynymi aktami na stole. Francja jest szczególnie ostrożna deindustrializacja Jeśli Unia Europejska nie zareaguje na ogromny plan subsydiów, o którym zdecydowały Stany Zjednoczone, aby wesprzeć przemysł energii odnawialnej.

Ze swojej strony kanclerz zapowiedział, że podziela cele inwestycyjne Francji w tworzeniu Unii Europejskiej Globalne centrum technologii przyszłości…. i pierwszy „neutralny dla klimatu”. Energia jądrowa niewątpliwie będzie punktem spornym, ponieważ w Niemczech silny jest sprzeciw wobec kukurydzy, mimo że kraj „reaktywuje” swój plan węglowy, aby zapewnić sobie dostawy energii.

(z AFP)