Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i kraje bałtyckie wzywają Niemcy do wysłania czołgów na Ukrainę – rts.ch

Grupa Wagnera, ci najemnicy działający na Ukrainie obok armii rosyjskiej, zostali właśnie uznani przez Stany Zjednoczone za międzynarodową organizację przestępczą. To zbrojne skrzydło Władimira Putina, które przewodzi quasi-państwowemu rosyjskiemu imperializmowi, działa również w czterech zakątkach Afryki.

Kilka dni temu Rosja zdobyła ukraińskie miasto Solidar – a raczej to, co z niego zostało. Flaga, która powiewa tam dzisiaj, z agresywną czaszką i ostrożnym wycelowaniem w kółko, nie jest rosyjską trójkolorową flagą.

Logo Grupy Wagnera. [Wikipédia.com]

To ta paramilitarna grupa, Grupa Wagnera, prywatna armia, której nazwa pochodzi od słynnego niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera. W ten sposób Dmitrij Utkin, współzałożyciel grupy, uhonoruje III Rzeszę, która będzie jego fanem.

rozszerzenie afrykańskie

Firma, założona w 2014 roku przez tego samego Dmitrija Utkina i Jewgienija Prigogina, od tego samego roku działa na Ukrainie. Od tego czasu jej pola działania rozszerzyły się na Syrię, Republikę Środkowoafrykańską, Libię, a nawet Mali.

W Afryce ludzie Wagnera dopuszczają się nadużyć wobec ludności cywilnej. W zamian za swoje usługi paramilitarna grupa przejmuje kontrolę nad zasobami naturalnymi w zmowie z lokalnymi samorządami.

„Wagner to prywatna firma, która sama się finansuje. W Afryce są w kopalniach diamentów, są w kopalniach złota. W Syrii są w gazie i ropie. Jest to więc bogata grupa, z holdingiem w Petersburgu na czele przez Prigożyna.

Włącz zasilanie

Według amerykańskiego wywiadu Grupa Wagnera miała stacjonować na Ukrainie 50 tys. bojowników.

Jewgienij Prigogine od lat pozostaje w cieniu. zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z Wagnerem przed opuszczeniem lasu we wrześniu ubiegłego roku.

Na znak jego ambicji i wpływów, Wagner miał teraz witrynę sklepową. Kilka tygodni temu grupa otworzyła nową siedzibę w Sankt Petersburgu.

>> Temat na 19:30:

Waszyngton uznał rosyjską paramilitarną Grupę Wagnera za organizację przestępczą [RTS]

Waszyngton klasyfikuje rosyjską paramilitarną Grupę Wagnera jako organizację przestępczą / 19:30 / 3 min. / Wczoraj o 19:30

READ  Szok energetyczny i strach przed migracją przemysłową: „Niektórzy nigdy nie wyzdrowieją…”