Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekspert ONZ wzywa do zakazania 20 „nowoczesnych narzędzi tortur”

Ekspert ONZ wzywa do zakazania 20 „nowoczesnych narzędzi tortur”

Policja w Bangladeszu używa latis, długich pałek drewnianych lub bambusowych, aby stłumić demonstrację. Munira Oza Zamana/AFP

Kolczaste pałki, klatki, kajdanki na kciuki, kolczaste tarcze… te godne średniowiecza narzędzia są nadal używane przez organy ścigania na całym świecie.

W czwartek 12 października ekspert ONZ specjalizujący się w zapobieganiu torturom wezwał do wprowadzenia zakazu stosowania 20 osób. „Nowoczesne narzędzia tortur” Używane przez organy ścigania na całym świecie, niektóre z nich są godne „Kaci w średniowieczu”.

„Pozycje na mojej liście zakazanych to po prostu nowoczesne narzędzia tortur. Są w każdym calu tak samo okropne jak zębatki i kciuki używane przez średniowiecznych oprawców.Alice Edwards, specjalna sprawozdawczyni ds. tortur, ogłosiła to podczas przedstawiania swojego raportu komisji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Te 20 narzędzi to „Z natury okrutny, nieludzki lub poniżający”Potem było „Zaprojektowany wyłącznie w celu spowodowania bólu”.Dodała podczas konferencji prasowej.

Ból nie do zniesienia

Na tej liście znajdują się narzędzia „stary”, takie jak kolczaste pałki, klatki, kajdanki na kciuki, kolczaste tarcze, „sgamboxy” (tradycyjne bicze), „latis” (długie pałki drewniane lub bambusowe), a nawet łańcuchy przywiązujące więźniów do jednego lub drugiego. Niektóre „Pamiętajcie o bolesnych i poniżających obrazach związanych z niewolnictwem i poddaństwami”.Potępił eksperta upoważnionego przez ONZ, ale nie wypowiada się w imieniu organizacji.

Na jej liście znajdują się także maski, opaski i kaptury przeciwplutowe, a także broń elektrowstrząsowa, ale także bardziej zaawansowany sprzęt, jak np. broń na fale milimetrowe. Ta broń energetyczna jest „Ma na celu ogrzanie górnej warstwy skóry podczas celowania w tłum ludzi, tak aby ludzie rozproszyli się z powodu nieznośnego bólu, nie znając jego źródła”.Wyjaśniła.

„Znaczący wzrost oskarżeń o tortury”

Według jego badań 335 firm w 54 krajach we wszystkich regionach świata produkuje lub promuje te 20 narzędzi. Oprócz natychmiastowego zakazu w raporcie wzywa się państwa do przeprowadzenia inwentaryzacji sprzętu służącego do egzekwowania prawa i zniszczenia takich narzędzi, jeśli stanowią jego część. Sprawozdawca wezwał także do zawarcia międzynarodowego traktatu zakazującego handlu tymi narzędziami, w tym… „Pazury rozprzestrzeniły się po całym świecie”Wyraził nadzieję, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wyda uchwałę o rozpoczęciu negocjacji w tym kierunku.

Ogólnie A „Znaczący wzrost oskarżeń o tortury” Konkretnie przez rok „Tortury wojenne”. Palec winy został wymierzony w Rosję, która obiera za cel jej siły zbrojne „Wiarygodne oskarżenia” na Ukrainie: „Moja ostatnia wizyta na Ukrainie potwierdziła najgorsze i ten schemat wskazuje, że tortury są polityką państwa w Rosji”.. „Tortury i inne nieludzkie traktowanie zaobserwowano niestety także podczas konfliktów na Haiti, w Mali, Birmie, Sudanie i Jemenie”.Dodała, wyrażając zaniepokojenie powtarzalnością sprawy „Tortury seksualne”.

READ  Bruksela zapowiada nowe środki wobec Londynu, które rozpoczęły jednostronną rewizję protokołu z Irlandii Północnej