Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci są zafascynowani powietrzem w probówkach NASA na Marsie!  co się dzieje ?

Eksperci są zafascynowani powietrzem w probówkach NASA na Marsie! co się dzieje ?

Do tej pory pobrano dwadzieścia cztery próbki.
Joanna Campos

Joanna Campos Portugalski meteoryt 4 minuty

Większość tych próbek to rdzenie skalne lub gruz (rozdrobnione skały i pył). Które mogą ujawnić ważne informacje na temat historii planety i wskazać, czy życie mikrobiologiczne istniało miliardy lat temu. Jednak niektórzy naukowcy chętnie badają także „przestrzeń nad głową”, Oznacza to, że powietrze w dodatkowej przestrzeni wokół materiału skalnego w rurach.

„Próbki marsjańskiego powietrza nie tylko powiedzą nam o obecnym klimacie i atmosferze, ale także o tym, jak zmieniały się one w czasie” – powiedziała Brandi Carrier, planetolog w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii.

Naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o marsjańskiej atmosferze, która składa się głównie z dwutlenku węgla. Mogą jednak zawierać także ślady innych gazów, które mogły być obecne od momentu powstania planety.

Próbki te pozwolą nam dowiedzieć się więcej o parze wodnej obecnej na czerwonej planecie.

Jest jedną z próbek, które można zwrócić na Ziemię Rurka wypełniona wyłącznie gazem osadzonym na powierzchni Marsa w ramach osadzania próbki.

Próbka w glebie marsjańskiej.  Źródło: NASA/JPL-Caltech.
Próbka w glebie marsjańskiej. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Jednak większość gazu zebranego przez łazik znajduje się w przestrzeni nad próbkami skał. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, ponieważ gaz będzie przez lata oddziaływać z materiałem skalistym wewnątrz rur, zanim próbki zostaną otwarte i poddane analizie w laboratoriach na Ziemi.

Próbki pobrane przez naukowców dadzą im wyobrażenie o ilości pary wodnej unoszącej się w pobliżu powierzchni Marsa. Jest to czynnik determinujący powstawanie lodu na tej planecie i rozwój obiegu wody na Marsie w czasie.

Naukowcy Chcemy także lepiej zrozumieć maleńkie gazy w marsjańskim powietrzu. Jeszcze bardziej interesujące z naukowego punktu widzenia jest odkrycie gazów szlachetnych, które są tak obojętne, że mogły występować w atmosferze w niezmienionej postaci od czasu ich powstania miliardy lat temu.

Jeśli zostaną aresztowani, Gazy te mogą ujawnić, czy Mars pierwotnie miał atmosferę (Starożytny Mars miał gęstszą atmosferę niż obecnie, ale naukowcy nie wiedzą, czy istniała tam zawsze, czy też rozwinęła się później.) Pojawiają się także ważne pytania dotyczące porównania starożytnej atmosfery planety z atmosferą wczesnej Ziemi.

READ  Zaćmienie Księżyca zostało sfotografowane 100 milionów km od Ziemi