Jeśli chcesz obniżyć poziom cukru we krwi, jest to obszar, który powinieneś wybrać (a nie gdzie indziej).
Regularna aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie serca, mięśni, narządów, wagi, snu i zdrowia psychicznego. Mniej znane jest to, że ćwiczenia pomagają również regulować poziom cukru we krwi, tj. poziom cukru we krwi. Według hiszpańskich badaczy, których badanie zostanie opublikowane w czasopiśmie Obesity, robienie tego o określonej porze dnia będzie szczególnie skuteczne w jego zmniejszeniu. Przypominamy, że przewlekły wysoki poziom cukru we krwi, nawet jeśli jest niski, prowadzi do długotrwałych powikłań, takich jak udar, problemy ze wzrokiem i niewydolność nerek.
Zebrane informacje są przeznaczone dla CCM Benchmark Group w celu zapewnienia dostawy Twojego biuletynu.
Będą one również wykorzystywane, z zastrzeżeniem wybranych opcji, przez CCM Benchmark Group do celów targetowania reklam i pozyskiwania klientów w ramach Grupy Le Figaro, a także w przypadku naszych partnerów biznesowych.
Kiedy rejestrujesz się za pomocą tego formularza, Twój e-mail jest przetwarzany w celach reklamowych i spersonalizowanych treści. Możesz jednak sprzeciwić się w każdej chwili
Co do zasady przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania, a także prawo żądania ich usunięcia w granicach przewidzianych przez przepisy prawa. W dowolnym momencie możesz także sprawdzić opcje poszukiwania i kierowania swojej firmy. Dowiedz się więcej o naszej witrynie Polityka prywatności Albo mamy Umowa dotycząca plików cookie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie obserwowali 186 dorosłych (50% kobiet) o średnim wieku 47 lat i średnim wskaźniku masy ciała (BMI) wynoszącym 32,9 kg/m2. Wszyscy mieli nadwagę lub otyłość i przynajmniej raz mieli słaby metabolizm (wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki obwód talii, cholesterol itp.). Naukowcy zmierzyli poziom aktywności fizycznej (umiarkowanej do intensywnej) i przeanalizowali krzywe poziomu cukru we krwi uczestników w okresie 14 dni. Następnie podzielono ich na 5 grup ze względu na codzienną aktywność fizyczną:
► Grupa „Nieaktywna” (w ciągu dnia nie była wykonywana żadna czynność),
► grupa „Poranne ćwiczenia” (ponad połowa aktywności wykonywana była w godzinach od szóstej rano do południa),
► grupa „ćwiczenia popołudniowe” (ponad połowa zajęć realizowana była w godzinach 12:00–18:00),
► Grupa „Wieczorne ćwiczenia” (ponad połowa aktywności miała miejsce pomiędzy godziną 18:00 a północą)
► Grupa „Mieszana” (żaden z podanych okresów nie obejmował więcej niż połowy aktywności).
Średni poziom aktywności fizycznej uczestników wynosił 21 minut dziennie. Wyniki wykazały, że wykonywanie ponad 50% całkowitej dziennej aktywności fizycznej wieczorem – między 18:00 a północą – najskuteczniej obniżało poziom cukru we krwi: -1,10 mg/dl w przypadku poziomu cukru we krwi w ciągu dnia, -2,16 mg/dl. dla poziomu glukozy we krwi w nocy i -1,26 mg/dl dla całkowitego poziomu glukozy we krwi w porównaniu z grupą „nieaktywną”. Wyniki te dotyczyły zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Poziom cukru we krwi spadł bardziej u uczestników z problemami regulującymi poziom cukru we krwi, takimi jak cukrzyca typu 2.W praktyce klinicznej specjaliści zajmujący się sportem i medycyną muszą rozważyć optymalną porę dnia, aby zoptymalizować skuteczność przepisanych przez nich programów ćwiczeń i aktywności fizycznej”, ocenia Jonathan R. Ruiz, profesor aktywności fizycznej i zdrowia, współautor książkiZostań.
Często odradzamy ćwiczenia wieczorem, gdyż mogą one zakłócać sen. Szczególnie intensywna aktywność fizyczna podnosi temperaturę ciała i utrudnia sen. Z drugiej strony delikatne zajęcia, takie jak siłownia czy pilates, nie opóźniają snu. Pracownicy służby zdrowia na ogół zalecają odczekanie co najmniej dwóch godzin między ćwiczeniami a pójściem spać i zakończenie wieczornej sesji kilkoma minutami relaksu i rozciągania. Moment jest zgodny z wynikami tego badania, które wymagają potwierdzenia na szerszą skalę.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
W coraz większej liczbie nowotworów wzrasta rola immunoterapii
Wszystko, co musisz wiedzieć o Europa Clipper, amerykańskiej sondzie poszukującej śladów życia wokół Jowisza
Immunoterapia „rewolucyjną” metodą leczenia nowotworów