Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EDF potwierdza swoje zaangażowanie w polski program energetyki jądrowej, podpisując 5 umów o współpracy z polskimi dostawcami podczas francusko-polskiej imprezy poświęconej przemysłowi jądrowemu.

22 czerwca 2022 – EDF zdecydowało się zostać wybranym partnerem strategicznym dla realizacji polskiego programu energetyki jądrowej i podpisało pięć nowych umów o współpracy z polskimi firmami z okazji swojego piątego dnia dla francusko-polskiego przemysłu jądrowego, w Otarzio w Polsce.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod wysokim patronatem Ambasadora Francji w Polsce Frédérica Pelé, we współpracy z IGEOS i GIFEN oraz w obecności przedstawicieli polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w celu zacieśnienia współpracy pomiędzy firmami polskimi i francuskimi . Poparł też wstępną ofertę EDF dotyczącą budowy od czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce.

Przy udziale 200 osób z ponad 90 firm impreza ta odniosła ogromny sukces. Umożliwiła wiele spotkań profesjonalistów mających na celu rozwój i przyspieszenie współpracy w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych wykorzystujących technologię EPR w Polsce i być może na całym świecie.

Z tej okazji EDF zawarł nowe umowy o współpracy z pięcioma polskimi firmami – Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice – potwierdzając ich prekwalifikację do potencjalnych programów EPR. Umowy o współpracy zostały również zawarte pomiędzy Bouygues Travaux Publics i Budimex SA oraz pomiędzy IGEOS i GIFEN. Umowy te są następstwem pięciu umów o współpracy podpisanych w grudniu ubiegłego roku we Francji z Zarmen, Rafaco, Dominion, Aegis Polska i EPG.

Vakisasai Ramany, wiceprezes EDF, odpowiedzialny za rozwój nowych projektów jądrowych Powiedział: „EDF jest zaangażowany we współpracę z polskim łańcuchem dostaw, aby zapewnić sukces projektów EPR w Polsce i Europie. Ambicja EDF w Polsce jest bardzo jasna: chcemy zaoferować zintegrowaną ofertę, opartą na europejskiej technologii i europejskim łańcuchu dostaw, aby przyczynić się do niezależności energetycznej, bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej. »

Thierry Deschau, Dyrektor Zarządzający Przedstawicielstwa EDF w Polscemówi: „Współpraca pomiędzy polskimi i francuskimi firmami przy projektach EPR w Polsce była budowana przez lata przez EDF. Ta współpraca pozwoli na znaczącą zmianę i zwiększenie możliwości polskiego przemysłu. Z 66 polskimi firmami już wstępnie zakwalifikowanymi, wzmacniamy naszą lokalną strategię konsolidacji i jesteśmy przekonani, że do końca roku przekroczymy 100 spółek.

READ  Polska jest w niepewności dzień po wyborach parlamentarnych

EDF złożył 13 października 2021 r. niewiążącą ofertę wstępną umowy na dostawę opracowań inżynierskich i urządzeń oraz na budowę czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce, o łącznej mocy zainstalowanej odpowiednio od 6,6 do 9,9 GW rozłożonej na od dwóch do trzech miejsc.
Cette offre préliminaire couvre tous les paramètres clés d’un tel program comme la configuration des futures centrales, le schéma industrielsage, la stratégie de développement de la chaîne d’aprovisionnement locale, oszacowanie du et de cal odbioru programu.