Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziewięć nowych przypadków zakrzepów krwi i cztery kolejne zgony we Francji

AstraZeneca: 9 nowych przypadków zakrzepów krwi i 4 kolejne zgony we Francji – Davide Bonaldo / Sipa USA / SIPA

Dziewięć nowych przypadków atypowej zakrzepicy i dwóch powiązanych zaburzeń krzepnięcia Covid szczepionka Dr’
AstraZeneca, Według władz służby zdrowia, z czterema dodatkowymi zgonami we Francji między 2 a 8 kwietnia.

Od początku szczepień przeciwko Covid-19 Francuska Agencja Leków (ANSM) poinformowała w piątek, że po zastosowaniu tej szczepionki istnieją „23 przypadki, w tym łącznie 8 zgonów” rzadkiej zakrzepicy i zaburzeń krzepnięcia, które wystąpiły we Francji. W sumie do 8 kwietnia wykonano ponad 2 725 000 wstrzyknięć szczepionki AstraZeneca.

Starsi pacjenci

Spośród nich „21 przypadków było związanych z zakrzepicą żylną mózgu i / lub zakrzepicą żołądkowo-jelitową, a 2 z izolowaną zakrzepicą wewnątrznaczyniową (DIC)”. Te dwa zaburzenia krzepnięcia (DIC) są częścią nowej aktualizacji monitorowania szczepionek.

Według ANSM, dziewięć nowych przypadków rzadkich zakrzepów krwi dotyczyło osób, które przedstawiają „inny obraz” wcześniej ogłoszonych przypadków. Wiek pacjentów „wyższy”: „Są to cztery kobiety i pięciu starszych mężczyzn (średni wiek 62 lata) i mieli więcej zakrzepów w układzie pokarmowym”.

Te nowe elementy zostaną udostępnione Europejskiej Agencji Leków (EMA) w ramach europejskiej oceny tych problemów z krwią. Poprzednia ocena obejmowała 12 przypadków udaru, w tym cztery zgony, od początku szczepienia.

Ponadto agencja zgłosiła dwa „sygnały”, które „podlegałyby specjalnemu nadzorowi”. „Dwa możliwe sygnały” zostały zidentyfikowane po pięciu nowych przypadkach paraliżu twarzy, w sumie 15 przypadków od rozpoczęcia szczepień i uszkodzeń neurologicznych, z których ludzie „są w trakcie rekonwalescencji”, zgodnie z ustaleniami ANSM.

Według nowej oceny te ostatnie ataki stanowią trzy nowe przypadki „ostrego zapalenia korzonków nerwowych (w tym zespołu Guillain-Barré) w sumie pięciu przypadków od rozpoczęcia szczepień”.

Ze względu na rzadkie przypadki zakrzepów krwi, które wykryto w Europie i we Francji, od 19 marca AstraZeneca nie jest już podawana osobom poniżej 55 roku życia. Dla tej kategorii osób, które otrzymały już dawkę tej szczepionki, Wysoka Władza Zdrowia zaleciła drugą dawkę preparatu Pfizer lub Moderna.

READ  Ile satelitów wokół Ziemi? Jak się nie zderzają?