Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwóch astronautów pewnie czeka na powrót na Ziemię statkiem kosmicznym Boeinga: Wiadomości

Dwóch astronautów pewnie czeka na powrót na Ziemię statkiem kosmicznym Boeinga: Wiadomości

Dwóch astronautów biorących udział w pierwszej załogowej misji statku kosmicznego Starliner Boeinga, którzy przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad miesiąc temu, w środę, wyrazili wiarę w zdolność ich pojazdu do sprowadzenia ich na Ziemię, pomimo problemów, jakie napotkali podczas podróż i datę powrotu. Nadal nie wiadomo.

Początkowo amerykańscy astronauci Butch Wilmore i Sonny Williams mieli spędzić nieco ponad tydzień w laboratorium lotniczym, ale problemy z układem napędowym kapsuły podczas jej zbliżania się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zmusiły NASA do przełożenia ich wylotu na czas wykonywania misji loty. egzaminy.

„Mam bardzo dobre przeczucie, że statek kosmiczny zabierze nas do domu bez problemu” – powiedział Sonny Williams podczas konferencji prasowej z kosmosu.

„Dobrze się bawimy tutaj, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – dodała.

Ze swojej strony Butch Wilmore pochwalił możliwości statku kosmicznego, którym ręcznie pilotował w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zwłaszcza jego dokładność, nawet przy niektórych wadliwych urządzeniach napędowych.

Wiele z nich zawiodło, gdy statek kosmiczny zadokował do stacji i od tego czasu NASA próbowała dokładnie zrozumieć, dlaczego – chociaż utrzymuje, że astronauci mogą w każdej chwili skorzystać z kapsuły, aby powrócić w sytuacji awaryjnej.

Prawie dwa tygodnie temu NASA ogłosiła plany przeprowadzenia testów naziemnych podobnych silników odrzutowych, aby lepiej zrozumieć przyczynę problemu. Konferencja prasowa dla urzędników NASA i Boeinga zaplanowana jest na środę w południe, po konferencji astronautów.

Ze swojej strony pilot testowy Butch Wilmore ujął stojące przed nim wyzwania z odpowiedniej perspektywy: „To świat testowania, to trudna branża”. „Każdy statek kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano, miał wiele problemów. Taka jest natura naszej działalności”.

Misja ta, którą Boeing wykonał z wieloletnim opóźnieniem w stosunku do pierwotnego harmonogramu, powinna pozwolić Starlinerowi uzyskać certyfikat NASA, a następnie rozpocząć regularne operacje taksówek kosmicznych dla astronautów.

READ  Choroba Alzheimera: zidentyfikowano nowe genetyczne czynniki ryzyka

Tymczasem astronauci NASA już od czterech lat dołączyli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki statkom SpaceX. Amerykańska agencja kosmiczna chciałaby jednak mieć drugi środek transportu, aby lepiej radzić sobie z potencjalnymi problemami w jednej z kapsuł lub sytuacjami awaryjnymi.

Opublikowano 10 lipca o 18:42, AFP