Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego sprzedaż talku może zostać zakazana?

Dlaczego sprzedaż talku może zostać zakazana?

Talk a rak: Johnson & Johnson w dalszym ciągu kwestionuje wyniki badania

Czy dni „pudru dla dzieci” są policzone? O ile producenci nie zmienią składu, odpowiedź prawdopodobnie brzmi „tak”. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), organizacja z siedzibą w Lyonie i zależna od Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowała swoje ustalenia w Lancet OnkologiaTalk został sklasyfikowany jako „prawdopodobnie rakotwórczy” dla ludzi, co stanowi zmianę w stosunku do jego poprzedniego statusu „prawdopodobnie rakotwórczego”. Klasyfikacja ta odpowiada drugiemu co do wielkości poziomowi pewności w odniesieniu do potencjału substancji do wywoływania raka. Badania wykazały już zwiększone ryzyko raka jajnika u kobiet stosujących talk w okolicach narządów płciowych, chociaż nie można w pełni udowodnić związku przyczynowego.

Badanie przeprowadzone w 2019 r. wykazało obecność talku w tkankach dziewięciu na dziesięć pacjentek z rakiem jajnika, które stosowały produkty Johnson & Johnson. W innym badaniu odnotowano 9% wzrost ryzyka raka jajnika u kobiet stosujących talk, co było statystycznie istotne. Mimo to firma Johnson & Johnson w dalszym ciągu kwestionuje te ustalenia, twierdząc, że jej produkty zawierające talk nie powodują raka jajnika.

American Cancer Society zaleca unikanie stosowania produktów zawierających talk

Tysiące kobiet od lat pozywa firmę Johnson & Johnson o odszkodowanie, utrzymując, że firma dostarczała wprowadzających w błąd informacji na temat bezpieczeństwa swoich produktów zawierających talk. W maju 2024 r. firma Johnson & Johnson zaoferowała ugodę w wysokości 6,5 miliarda dolarów w celu rozstrzygnięcia toczącego się sporu, ale prawnicy powodów odrzucili tę ofertę jako niewystarczającą do zrekompensowania ofiarom.

Dopóki nie będzie dostępnych więcej informacji, American Cancer Society zaleca, aby osoby zaniepokojone możliwymi powiązaniami talku z rakiem ograniczały lub unikały stosowania produktów zawierających talk. Mieszane wyniki badań naukowych i wyzwania związane z rafinacją rud talku podkreślają potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań w celu wyjaśnienia zagrożeń związanych z talkiem i zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów.

READ  Super różowy księżyc pojawia się na niebie we wtorek wieczorem