Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Drugi dzień wielkiej wymiany jeńców między Jemenem a Arabią Saudyjską

Drugi dzień wielkiej wymiany jeńców między Jemenem a Arabią Saudyjską

Setki jeńców wojennych w Jemenie, w tym Saudyjczyków, zostało zwolnionych w sobotę 15 kwietnia, drugiego dnia intensywnej wymiany jeńców między rebeliantami a rządem wspieranym przez koalicję wojskową kierowaną przez Arabię ​​​​Saudyjską.

Wymiana, która rozpoczęła się w piątek, zbiegła się z odwilżą w stosunkach między Arabią Saudyjską a wspierającym rebeliantów Huti Iranem i rozmowami mającymi na celu zakończenie ponad ośmioletniego konfliktu w Jemenie, najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego.

Dziś, w sobotę, samolot przewożący 120 zatrzymanych Huti wylądował w stolicy Jemenu, Sanie, z rąk bandytów, pochodzących z saudyjskiego miasta Abha (południe), według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża inny samolot ze 117 zatrzymanymi Hutimi na pokładzie wystartował wkrótce po Abha, kierując się do stolicy Jemenu.

Tymczasem do Rijadu przyleciał samolot z szesnastoma Saudyjczykami i trzema sudańskimi członkami koalicji. Według saudyjskiego kanału Al-Ekhbariya na pokładzie był także brat i syn Tariqa Saleha, członka Rady Prezydencji Jemenu.

„bardzo ważna” wymiana

„Wreszcie odnajduję smak wolności”powiedział Abdullah Haszem po przybyciu do Sany po siedmiu latach spędzonych w saudyjskim więzieniu. „Mam nadzieję, że wszyscy więźniowie wrócą do swoich rodzin”Dodał, przytulając mamę. Całkowita liczba jeńców wojennych w Jemenie nie została ujawniona.

Od piątku 318 więźniów, w tym były minister obrony Jemenu i brat byłego prezydenta, zostało przeniesionych między kontrolowanym przez rząd Adenem a stolicą, Saną, którą Huti przetrzymują od ponad ośmiu lat.

„Ta wymiana ma ogromne znaczenie dla politycznych i wojskowych przywódców koalicji, którzy chcą zamknąć akta więźniów i odzyskać wszystkich zatrzymanych”.Saudyjska agencja prasowa (SPA) zacytowała rzecznika koalicji Turkiego al-Malikiego.

W sobotę zaplanowano jeszcze trzy loty między dwoma jemeńskimi miastami Al-Mokha (południe) i Sanaa ze stu więźniami na pokładzie. W sumie prawie 900 zatrzymanych ma zostać zwolnionych w ciągu trzech dni, zgodnie z porozumieniem zawartym na początku marca w Szwajcarii między rządem Jemenu a rebeliantami.

READ  Co warto zapamiętać z niedzieli 16 kwietnia
Przeczytaj także: Między Jemenem a Arabią Saudyjską odbywa się duża wymiana więźniów pod nadzorem Czerwonego Krzyża

„pozytywne” rozmowy

Wojna w Jemenie spowodowała jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, powodując setki tysięcy zabitych i miliony wysiedlonych w kontekście epidemii, braku wody pitnej i dotkliwego głodu. Ponad trzy czwarte ludności jest uzależnione od pomocy międzynarodowej, która jednak nadal maleje. Walki w dużej mierze ustały, odkąd Organizacja Narodów Zjednoczonych wynegocjowała rozejm rok temu, chociaż oficjalnie zakończył się on w październiku.

Sprawdź swoją wiedzę ogólną, pisząc „świat”

badać

W zeszłym tygodniu delegacja saudyjska udała się do Sany na rozmowy mające na celu odnowienie rozejmu i położenie podwalin pod trwalsze zawieszenie broni. Delegacja opuściła Sanę w czwartek na pokładzie a „wstępna umowa” Zawieszenie broni i obietnica „nowe rozmowy”Według przedstawiciela rebeliantów, który poprosił o anonimowość. Rozmowy zostały opisane jako: „pozytywny” Napisane przez głównego negocjatora Huti, Mohammeda Abdula Salama

Ta masowa wymiana więźniów, największa od czasu uwolnienia ponad 1000 więźniów w październiku 2020 r., wpisuje się w regionalną deeskalację. Dwa supermocarstwa, Arabia Saudyjska i Iran, zawarły w marcu porozumienie wynegocjowane przez Chiny, którego celem jest wznowienie stosunków między nimi po siedmiu latach podziału, co prawdopodobnie zmieni sytuację w regionie.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Arabia Saudyjska wycofała się z wojny w Jemenie

Świat z Agence France-Presse