Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dramat Lodowiec Marmolada, nowa ilustracja efektu globalnego ocieplenia

Dramat Lodowiec Marmolada, nowa ilustracja efektu globalnego ocieplenia

Częściowe pęknięcie lodowca Marmolada w niedzielę 3 lipca szybko rozprzestrzeniło się we włoskich sieciach społecznościowych. Materiał filmowy, nakręcony z pobliskiego schronu, pokazuje tony lodu i kamieni spadających w mroźnym wypadku w dół doliny, odrzucając wszystko na swojej drodze. Ratownicy w Alpach zmierzyli prędkość osuwiska na prawie 300 km/h.

Lodowiec Marmolada pękł na jednym ze szczytów pasma górskiego, Punta Roca, położonym na wysokości 3309 m n.p.m., wzdłuż ścieżki regularnie wykorzystywanej przez wędrowców. W momencie tragedii były co najmniej dwa końce przywiązane do lodowca, co wyjaśnia ciężkie chwilowe straty: co najmniej sześciu zabitych i ośmiu rannych..

Położona na granicy regionów Trentino-Alto Adige i Veneto, nazywana „Królową Dolomitów”, Marmolada jest najwyższym punktem tego masywu na północy półwyspu i jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych. Włochy. Na froncie północnym, gdzie znajduje się lodowiec, wyjątkowo wysokie temperatury w ostatnich tygodniach przyspieszyły topnienie wiecznej zmarzliny, prawdziwego „cementu” góry.

Śmiertelna lawina

Niektórzy nie omieszkali krytykować szaleństwa wędrowców, którzy nie wahali się zapuszczać w coraz bardziej niestabilny lód. „Wraz z ociepleniem, a zwłaszcza wysokimi temperaturami w ostatnich tygodniach, w niektórych miejscach lód staje się bardzo cienki, a lodowiec nie powrócił od pięćdziesięciu lat”, Tak skomentował alpinista Reinhold Messner z RAI, kilka kilometrów od Marmolady i znany na całym świecie z tego, że jako pierwszy wspiął się na 14 szczytów na wysokości ponad 8000 metrów.

Według niego to właśnie nagromadzenie wody pod lodowcem mogło spowodować pęknięcie ceraka i wywołać śmiertelną lawinę. Obrazy katastrofy pokazują już ogromne ilości płynu, więcej niż zbite bryły lodu.

„Są chwile, kiedy wzrasta niebezpieczeństwo, a wraz z nim możliwość zawalenia się, Ze swojej strony, glacjolog Massimo Frisotti wyjaśnił w wywiadzie dla agencji informacyjnej ANSA. Biorąc pod uwagę lodowce jako zamarznięte rzeki płynące przez dolinę, wędrówka w takich warunkach jest zdecydowanie niebezpieczna. »

Ochrona cywilna, która została wysłana na miejsce katastrofy, ostrzegała przed dalszymi zagrożeniami lawinowymi spowodowanymi wysokimi temperaturami: temperatura na szczycie Marmolady wynosiła 10 stopni Celsjusza na kilka godzin przed zawaleniem się ton lodu, wody i lodu. skały.

Do przeczytania pozostało 42,1% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.

READ  Turcja stara się o odnowienie ukraińskiej umowy o eksporcie zboża