Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dokument o Romanie Polańskim straszy wszystkich

Dokument o Romanie Polańskim straszy wszystkich

Roman Polański i Ryszard Horowitz Spacer po Krakowie. Obraz: Zrzut ekranu pokazany Tobie

Wykonane przez dwóch młodych Polaków, Spacer po KrakowieFilm opowiadający o żydowskim dzieciństwie Romana Polańskiego i fotografa Ryszarda Horowitza w getcie podczas wojny budzi strach we francuskich kinach oskarżeniami o gwałt kierowanymi wobec reżysera. W Szwajcarii jest zainteresowany pokój.

07.12.2023 o 18:5613.07.2023, 08:16

Antoine'a Minuciera

Bardziej „międzynarodowy”

„A potem powiedzieliśmy: pieprzyć to, przejdziemy dalej”. Strach nie miał ostatniego słowa. Kino Omnia République w Rouen w Normandii, mimo zainteresowania, zrezygnowało z emisji Spacer po Krakowie. „Obawialiśmy się aktów poniżenia”.Stwierdza to obecny na sali pracownik, który pragnie zachować anonimowość. Ostatecznie dokument został pokazany w zeszłym tygodniu i ponownie do środy.

Spacer po KrakowieW filmie, wyreżyserowanym przez młodych polskich reżyserów Mateusza Kudla i Annę Kokoschkę Römer, biorą udział reżyser Roman Polański i fotograf Ryszard Horowitz. Podążając śladami swojego żydowskiego dzieciństwa, w tym miasteczku w Polsce niedaleko AuschwitzGdzie w 1943 roku zmarła matka Romana Polańskiego.

Dwaj mężczyźni, nierozłączni od początku do końca dokumentu, konfrontują się ze swoją historią opieczętowaną pieczęcią separacji, poczynając od wkroczenia Niemców do Polski w 1939 roku. Nie są w tym samym wieku – Roman, urodzony w 1933 roku, jest o sześć lat starsza od Ryszarda – ale obaj mają wspólne wspomnienia, wspólne wspomnienia z getta. Rodzina Ryszarda Horowitza to jedna z rodzin ocalonych przez Oskara Schindlera, któremu Steven Spielberg zadedykował film. Wysłany przez ojca, ocalałego z obozu w Mauthausen, do rodziny katolickich chłopów, którzy go ukrywali, Roman Polański do końca wojny mieszkał na wsi.

„Polański stwarza problem”.

„Polański to problem” – zauważa pracownik w pokoju Rouena. Reżyser uznawany jest za zbiega w Stanach Zjednoczonych, gdzie został oskarżony o podanie narkotyków i zgwałcenie 13-letniej nieletniej w 1977 roku w hollywoodzkiej willi. Choć osiągnięto wówczas porozumienie z prokuratorem, to po wycofaniu najcięższych zarzutów ostatecznie zmienił zdanie. Tymczasem Roman Polański, gdy dowiedział się o tej zmianie, uciekł z więzienia do Europy. Od tego czasu „wybaczyła” ofierze, Samancie Geimer, i zażądała zakończenia procesu reżysera.

READ  Gospodarz NRJ Manu Levy powołany do sądu pracy za „nękanie moralne”

Później jednak dodano inne oskarżenia o gwałt i napaść na tle seksualnym, w sumie 11, a ich początki sięgają lat 70. i 80. XX wieku. Fala #MeToo nie oszczędziła Polańskiego. W 2018 roku został wykluczony z Akademii Cesara, ale za swój film oskarżaćW przypadku Dreyfusa w 2020 roku otrzymał trzy Cesy, w tym dla najlepszego reżysera, co wywołało skandal.

„Trzeba spróbować spojrzeć na rzeczy na wielu poziomach” – mówi jeden ze współpracowników filmowych Rouena.

„Dokument „Spacer po Krakowie”, bardzo dobrze zrobiony, zanurza nas w nieznośną kartę historii, kartę Holokaustu. Jesteśmy w dzieciństwie Polańskiego. To, co dalej, nie wymazuje tej przeszłości, która jest świadectwem obecny.”

Współpracownik kina Omnia République w Rouen

W kinach pojawi się 5 lipca Spacer po Krakowie Prawie nie znalazłem kupca. W końcu ogłosiły się dwa paryskie kina L'Arlequin i Le Balzac, a w Rouen dołączyło do nich Omnia République. Obecnie emituje go około dziesięciu kin we Francji. Klip w programie c dla ciebie22 czerwca Michel Halberstadt, współzałożyciel ARP, firmy zajmującej się dystrybucją filmu dokumentalnego we Francji, najwyraźniej dodał trochę odwagi.

Dołącza Michelle Halberstadt Watsonie:

„Nie powinieneś się bać, nie powinieneś być pod wrażeniem”

„Delegat generalny Cannes, Thierry Frémaux, wkroczył z teatrem w Lyonie, aby mógł Spacer po Krakowie”, relacjonuje współzałożyciel ARP, który zauważył, że projekcja filmu dokumentalnego nie zakończyła się „żadnymi incydentami”. Odnosząc się do rzekomych gwałtów na Polańskim, powiedziała: „To rodzi pytania. Nie jestem sędzią”.

„Roman Polański postawił warunek”.

Anna Kokoschka Romer i Mateusz Kudla, dwaj polacy z rodzin katolickich, w chwili rozpoczęcia zdjęć mieli odpowiednio 29 i 26 lat. Spacer po Krakowie, ich miasto. „Ja natomiast, będąc studentką dziennikarstwa, zaczęłam pracować nad Romanem Polańskim i zagłębiłam się w jego biografię. Odkryłem wiele rzeczy i chciałem zgłębić je głębiej Watsonie.

„Wpadliśmy z kolegą na pomysł nakręcenia filmu dokumentalnego o Romanie Polańskim. Zgodził się pod jednym warunkiem: uwzględnić Ryszarda Horowitza, słynnego fotografa, który stał się obywatelem amerykańskim. To był wspaniały pomysł. Co było dla nas ważne , w zeznaniach tych dwóch ocalałych, była mowa o Żydach, którzy zginęli, o tych, którzy byli w getcie, których ślady widzimy na co dzień.

READ  „Musimy przerwać rave”, „co za rysunek”, „słabość”: test rekrutacyjny Pôle Emploi dla najlepszego sprzedawcy szokuje sieć

Anna Kokoschka Römer

Wkrótce w Szwajcarii?

Na razie szwajcarscy dystrybutorzy nie wyrazili jeszcze zainteresowania dokumentem polskich reżyserów. Ale w Genewie Alfio, pracownik Cinémas du Grütli, może chcieć „wyemitować to, wygląda bardzo dobrze”. „Nie rozmawiałem jeszcze na ten temat z reżyserem” – mówi. „Spacer po Krakowie to potępienie nazizmu”On pamięta.

W zeszłym roku ogłoszono, że zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego będą kręcone w Gstaad (BE), gdzie on mieszka. Pałacz Mickeyem Rourke i Oliverem Masuccim wywołało iskrę Wrogie reakcje O kobietach „pracujących w sektorze kultury”. Czy film, którego premiera zaplanowana jest na wrzesień, będzie miał dystrybutorów we Francji i Szwajcarii?