Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy

Do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z oświadczeniem na Twitterze: „To tragedia miliona ludzi, milion ludzi zostało wysiedlonych ze swoich domów przez wojnę” od 24 lutego. „Milion ludzi słyszało, jak funkcjonariusze straży granicznej mówią do nich po przekroczeniu granicy: »Jesteście bezpieczni«”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dziś wcześniej, że całkowita liczba osób, które opuściły Ukrainę w poszukiwaniu schronienia w krajach sąsiednich, przekroczyła 1,5 miliona. Ich przyjazd do Polski wywołał falę solidarności.

Góra lodowa Solidarności

Władze ułatwiały procedury na granicach i organizowały ośrodki recepcyjne, a tysiące wolontariuszy zapewniało posiłki, transport i zakwaterowanie w swoich domach w całym kraju.

Wszędzie, w ratuszach, kościołach, szkołach czy ośrodkach sportowych, ludzie przynosili mnóstwo żywności, artykułów higienicznych, ubrań i koców.

Na dworcach kolejowych w największych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, dziesiątki wolontariuszy czekało na przyjazd uchodźców po wysiadaniu z pociągu, aby poinformować ich o możliwościach zakwaterowania i innych formach pomocy.

READ  Bezpośredni – Paris Saint-Germain: „Nie ma przylotu, jeśli nie ma odlotu”, Galtier jest bardzo wyraźny w paryskim zimowym okienku transferowym