Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Do Mali przybyli rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera

najemnicy rosyjscy Z kolekcji Wagnera Przybył do Mali. Ogłosił to sam rząd francuski, który w Wigilię wydał komunikat prasowy podpisany przez Około piętnastu krajów europejskich Partnerzy operacji antydżihadystycznej w regionie Sahelu (Włochy, Estonia, Czechy, Rumunia, Szwecja, Dania, Belgia, Portugalia itd.) zdecydowanie potępiają rozmieszczenie tej prywatnej firmy wojskowej w pobliżu Kremla.

Przeznaczenie ? „Natychmiast zauważyliśmy na lotnisku Bamako częste zmiany lotnicze z samolotami transportowymi personelu rosyjskiej armii, budowę obozu wojskowego przeznaczonego dla dużej grupy najemników oraz częste wizyty kierownictwa Wagnera” – podało źródło rządowe. Świadectwem tego nieuchronnego lądowania jest fakt, że informacja na miejscu wskazywała na „ogromne zamówienia żywności”. Ten post Reklamuj się i bój się przez kilka tygodni Więc to przyspieszyło i prawdopodobnie wpłynęło na ostatnią rezygnację – oficjalnie ze względów zdrowotnych – Wizyta Emmanuela Macrona w Mali.

To źródło wspomina również o „działalności w Mali rosyjskich geologów, o których wiadomo, że są blisko Wagnera”. Ważny szczegół, bo Mali, jeden z najbiedniejszych krajów świata, ma kopalnie złota. Czy rządząca junta wojskowa w Bamako będzie negocjować zrzeczenie się koncesji na wypłatę pensji milicji, której „usługi” szacuje się na około dziesięć milionów dolarów? „Bez komentarza”, uciekamy. Ale Wagner, składający się w dużej części z byłych żołnierzy armii rosyjskiej i prowadzony przez byłego osobistego kucharza Władimira Putina, jest w rzeczywistości znany z odcinania krajów, w których grupa została zainstalowana, takich jak Republika Środkowoafrykańska.

Bezsporne jest, że barkhan składa się szybciej niż planowany harmonogram

Co konkretnie może zrobić Francja i jej partnerzy? W zasadzie, oprócz potępienia zaangażowania rządu rosyjskiego w Operację Wagner, komunikat prasowy tak naprawdę nie wnosi nic nowego. Wydaje się raczej, że jego warunki zostały wyciągnięte z ukrytych gróźb, jakie nie tak dawno machał prezydent Quai d’Orsay, Jean-Yves Le Drian, który nazwał proliferację „niezgodną” z obecnością sił Barkhane i ich sojuszników . Co by się stało, gdyby na ziemi elementy koalicji antydżihadystycznej znalazły się w kontakcie z rosyjskimi najemnikami? Kwestia jest bardziej delikatna w odniesieniu do europejskiego oddziału specjalnego Takoba, w skład którego wchodzą żołnierze z krajów wschodnich (Estończycy, Czesi, wkrótce Węgrzy) i ma „chęć rozprawienia się z Rosjanami w Afryce po zdobyciu przez nich poparcia w Europie”, gdyż starszy oficer zaufany prywatnie.

READ  Nerka działała najpierw od przeszczepionej świni do człowieka

W tej chwili Paryż nie ma dokładnej odpowiedzi. Osoba zaznajomiona z tą sprawą twierdzi, że praca Wagnera powinna bardziej polegać na pomocy pułkownikowi Assimi Goïcie i jego sługom w utrzymaniu władzy niż na zapewnieniu bezpieczeństwa ludności malijskiej przed terrorystami. Na razie jednak nie ma wątpliwości Składanie dwóch wulkanów szybciej niż planowany stół (Z dzisiejszych 5000 mężczyzn do 2500 do 3000 w 2023 r.). Wręcz przeciwnie, wspólne oświadczenie potwierdza „zaangażowanie i determinację partnerów do kontynuowania walki z uzbrojonymi grupami terrorystycznymi”. Europejczycy, podobnie jak sąsiedzi Mali we Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, naciskają na juntę, by zorganizowała demokratyczne przemiany, tak jak obiecali. Ale wybory zaplanowane na luty wydają się w tej chwili fantazyjne…