Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego Władimir Putin dąży do eskalacji z Zachodem – EURACTIV.com

Każdego poranka, stolice Dekodery dostarczają informacji w całej Europie

>> Możesz zapisać się do naszego newslettera tutaj


Dziś w stolicach

Zofio

Dlaczego Putin patrzy? dowspinaczka z doZachód. Były szef agencji skomentował jeden z celów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w eskalującym konflikcie z Ukrainą to zmuszenie Europy i Stanów Zjednoczonych do otwarcia gazociągu Nord Stream 2. Bułgarski wywiad państwowy Demo Gyurov w rozmowie z Novą TELEWIZJA.

Nawet w ograniczonym konflikcie pierwszą rzeczą, jaką zrobi Rosja, jest zamknięcie gazociągu przecinającego Ukrainę. Tym samym spróbuje zmusić Europę i Stany Zjednoczone do otwarcia Nord Stream 2. To jeden z pośrednich celów działań prezydenta Putina”powiedział pan Gyurov. Według niego, Putin dąży do osiągnięcia kilku celów i Prawdopodobnie ograniczyłby swoją koncepcję sukcesu do jednego z nich. »

Prezes ukraińskiego państwowego koncernu gazowo-naftowego Naftogaz Jurij Witrenko powiedział podczas spotkania w Brukseli w środę 1 grudnia zorganizowanego przez EURACTIV Bułgaria.

Pan Gaurov zauważył, że Europa jest uzależniona od dostaw gazu z Rosji i Rosji.

Skomentował także rosyjskie apele z zeszłego tygodnia, by NATO wycofało swoje siły z Bułgarii i Rumunii.

Komentarze o wycofaniu jednostek NATO z Bułgarii i Rumunii traktuję jako prowokację. Ponieważ w Bułgarii nie ma jednostek NATO. » Gdyby to zależało od niego, wydaliłby rosyjskiego ambasadora.

To bezpośrednia prowokacja nie tylko przeciwko Bułgarii i Rumunii, ale także przeciwko wszystkim krajom Europy i NATO. Dawno nie byliśmy świadkami takiej bezczelności”.powiedział pan Gyurov.

Według Gyurowa Bułgaria nie musi odpowiadać na rosyjskie oświadczenia, zapraszając na swoje terytorium siły NATO. „Jesteśmy państwem członkowskim. (…) Podpisaliśmy porozumienie, że w razie potrzeby bez naszego zaproszenia, jeśli siły NATO są tutaj potrzebne, mogą zostać przesunięte”, powiedział. Putin musi być szalony, że pozwala sobie na takie działania, powiedział, dodając, że„Zaangażuje się w tę wojnę”..

Krasin Nikołow EURACTIV Bułgaria)

Berlin

Aktywiści blokują ulice Berlina i potępiają marnowanie żywności. Działacze ekolodzy zamknęli kilka ulic w stolicy Niemiec w doGodziny szczytu, aby promować bardziej zrównoważone rolnictwo i mniej marnowania żywności. Policja aresztowała kilku protestujących. Czytaj więcej.

(Julia Dahm I EURACTIV Niemcy)

Paryż

Kryzys na Ukrainie: Francja wzywa do „uspokój się” napięcia. W kontekście kryzysu między Rosją a Ukrainą, Elysee poinformował wieczorem w poniedziałek 24 stycznia, że ​​sytuacja się zmieniła. ’Lotny’ Należy tego unikać „samorealizująca się osobowość” z kryzysu. Czytaj więcej.

READ  Belgrad mówi, że „bardzo inteligentna kobieta” kryje się za nową darmową notatką dla Kosowa - EURACTIV.com

(Dawid Basso I EURACTIV Francja)


Wielka Brytania – Irlandia

Dublin

Dublin jest zaniepokojony planowanymi ćwiczeniami rosyjskiej marynarki u wybrzeży Irlandii. Dublin wyraził zaniepokojenie rosyjskimi ćwiczeniami morskimi zaplanowanymi na przyszły miesiąc u wybrzeży Irlandii. Czytaj więcej.

(Molly Keelen | EURACTIV.pl)

Londyn

Brytyjscy dyplomaci wracają do domu. Wielka Brytania rozpoczęła wycofywanie personelu ambasady na Ukrainie w obliczu rosnących obaw przed rosyjską inwazją, a premier Boris Johnson ostrzegał, że… „W tym momencie inteligencja jest raczej ponura”.

(Benjamin Fox | EURACTIV.pl)


Skandynawia i kraje bałtyckie

Helsinki

Partia Koalicji Narodowej Finlandii wygrywa pierwsze w historii konserwatywne wybory do rad lokalnych. Liberalna, konserwatywna partia Koalicja Narodowa, będąca obecnie w opozycji, zajęła pierwsze miejsce w pierwszych w kraju wyborach do rad miejskich. Czytaj więcej.

(Becca Fantinen EURACTIV.pl)

Kopenhaga

Duński prawodawca skazany za fałszowanie funduszy unijnych został wybrany na szefa skrajnie prawicowej partii. Poseł Morten Messerschmidt został wybrany na lidera Duńskiej Partii Ludowej (Danske Folkeparti, DF), skrajnie prawicowej partii, w niedzielę 23 stycznia. Jednak jego przekonanie o defraudacji funduszy unijnych i styl przywódczy budziły wątpliwości co do jego przyszłego wpływu na partię. Czytaj więcej.

(Karol Zomski | EURACTIV.pl)


południe Europy

Rzym

Niepewność polityczna panuje we Włoszech, gdy rozpoczyna się wyścig o prezydenturę. Ustawodawcy i delegaci administracji regionalnych zebrali się w Rzymie, aby wybrać prezydenta Włoch na następne siedem lat, przy czym kadencja Sergio Mattarelli zakończyła się oficjalnie 3 lutego. Czytaj więcej.

(Eleonora Vasque, Gerardo Fortuna i Luca Bertozzi | EURACTIV.pl)

Madryt

Hiszpański rząd prosi swojego koalicjanta, by nie zagrażał stosunkom z NATO. Zaproszenie do powstania lewicowej partii Unidas Podemos (Jedność to siła) „utrzymać” Rzeczniczka rządu Isabel Rodriguez, powiązana z rządzącą Partią Socjalistyczną, Isabel Rodriguez, powiedziała w poniedziałek w swoim oświadczeniu o kryzysie na Ukrainie i nie szkodzeniu stosunkom dyplomatycznym państwa iberyjskiego, zwłaszcza z NATO. Czytaj więcej.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.pl)

Lizbona

Bruksela może pozwać Portugalię za opóźnienia we wdrażaniu 5G. Według Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ECA), który oczekuje Brukseli, Portugalia pozostaje w tyle we wdrażaniu sieci 5G, ponieważ przydzielenie niezbędnych częstotliwości zajęło jej zbyt dużo czasu i ponieważ nie zmieniła europejskich przepisów dotyczących łączności elektronicznej. osądzać kraj. Czytaj więcej.

READ  Francusko-polska Andrea Tassar w Kenii: Projekt postępuje jeden blok po drugim

(Anna Matos Neves | Lusa.pt)


Grupa Wyszehradzka

Warszawa

Polski Sąd Najwyższy, który według Brukseli powinien zostać zlikwidowany, wybiera nowego prezesa. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce rozwiązać ze względu na praworządność, ma wybrać nowego prezesa. Czytaj więcej.

(Aleksandra Krzystofosic | EURACTIV Polska)

Praga | Warszawa

Transakcja Turowa jest nielegalna, ostrzegają czescy eksperci. Czescy eksperci ds. środowiska i prawa ostrzegli przed naruszeniem prawa unijnego niedawno sporządzoną umową między Czechami a Polską w sprawie kopalni Turów. Porozumienie ma na celu rozwiązanie sporu między dwoma krajami w sprawie przedłużenia koncesji na polską kopalnię odkrywkową znajdującą się w pobliżu granicy z Czechami. Za nielegalne wydanie koncesji obarcza się Pragę i Warszawę, ponieważ kopalnia Turów spuszcza zasoby wodne z sąsiednich czeskich wsi. Czytaj więcej.

(Anita Zakova | EURACTIV Czechy)

Budapeszt

Węgry zatrudniają byłego lobbystę zajmującego się oprogramowaniem szpiegującym firmy Pegasus. Węgierski rząd podobno zatrudnił lobbystę z Waszyngtonu, który wcześniej pracował dla NSO, izraelskiej firmy sprzedającej oprogramowanie szpiegujące Pegasus, mówią analitycy, aby przygotować się na ewentualne sankcje USA, donosi Telex za pośrednictwem Direkt36. Czytaj więcej.

(Vladimir Maksimov EURACTIV.pl z teleksem)

Bratysława

Większość Słowaków chce, aby media społecznościowe usuwały fałszywe treści. Większość Słowaków, 81%, chce, aby platformy społecznościowe, takie jak Facebook, usuwały treści, o których wiadomo, że są fałszywe, podczas gdy dwóch na trzech uważa, że ​​media społecznościowe są odpowiedzialne za nastroje społeczne wobec pandemii, wynika z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez posła Vladimira Belchika. (PPE). Jednocześnie tylko jedna na trzy osoby chce, aby Unia Europejska ustanowiła jasne zasady dla platform mediów społecznościowych, a jedna na cztery uważa, że ​​słowacki rząd powinien wkroczyć do akcji. Czytaj więcej.

(Michael Hodic | EURACTIV Słowacja)


Wiadomości bałkańskie

Bukareszt

Mieszkańcy Bukaresztu przygotowują się do szóstego dnia strajku na transport publiczny. Władze Bukaresztu nie doszły do ​​porozumienia z przedstawicielami pracowników transportu publicznego, którzy w miniony weekend zorganizowali strajk, domagając się podwyżki płac. Czytaj więcej.

(Bogdan Nejo | EURACTIV Rumunia)

Zagrzeb

Dwóch mężczyzn w sądzie za obrazę chorwackiego premiera. 20 stycznia lokalna policja poinformowała, że ​​dwóch mężczyzn zostało postawionych przed sądem za opublikowanie obraźliwych i obraźliwych komentarzy pod artykułem na lokalnym portalu informacyjnym zapowiadającym wizytę premiera Andreja Plenkovica w nadmorskim mieście Zadar. Według mediów ktoś napisał na Facebooku, że premier A jego frajerów trzeba witać zgniłymi jajkami.. Czytaj więcej.

READ  W obliczu masakry miejsc pracy nałóżmy moratorium na zwolnienia!

(Zeljko Turkancic) EURACTIV Chorwacja)

Belgrad

Serbia dokonuje ekstradycji Bahrajnu, ignorując nakazy sądów europejskich. Centrum Praw Człowieka ostrzegło, że Serbia nielegalnie repatriowała obywatela Bahrajnu w poniedziałek po tym, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał nakaz sądowy w ramach postępowania ekstradycyjnego. Obywatel Bahrajnu został skazany in absentia w Turcji na 15 lat więzienia za przekonania polityczne, na podstawie zeznań, które rzekomo złożył podczas tortur. Czytaj więcej.

(EURACTIV Serbia | betabriefing.com)

Podgorica

Czarnogóra zmieniła ministra, aby poprowadził negocjacje akcesyjne do UE. Rząd zdecydował, że minister rozwoju gospodarczego Jakov Milatovic zastąpi ministra spraw zagranicznych Sorosa Radulovicia na czele delegacji Czarnogóry do negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Czytaj więcej.

(Zeljko Turkancic) EURACTIV Chorwacja)

Tirana

Albańczycy protestują przeciwko zamknięciu szkół przez trzy dni. Aktywiści w stolicy Albanii, Tiranie, protestowali przed Ministerstwem Edukacji, aby zamknąć szkoły na trzy dni z powodu zimna, oskarżając jednocześnie rząd o nadużywanie pieniędzy podatników. Czytaj więcej.

(Alicja Taylor | Wyjście)


porządek obrad:

  • Niemcy Kanclerz Olaf Scholz przyjął w Berlinie prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
  • Republika Czeska : Komitet Kryzysowy MSZ zorganizuje specjalne posiedzenie w celu omówienia sytuacji na Ukrainie, w tym ewentualnych środków ochrony Ambasady Republiki Czeskiej.
  • Bułgaria : Rada Bezpieczeństwa w gabinecie premiera spotka się we wtorek. Porada ta analizuje stan systemu ochrony bezpieczeństwa narodowego. Tematem będą napięcia wokół Ukrainy i plany NATO dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu.
  • Chorwacja : Minister Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich Gordan Gerlić Radmann na rozpoczynających się konferencją obchodach 30-lecia stosunków dyplomatycznych między Węgrami i Chorwacją „Razem dla lepszej przyszłości Europy: 30 lat stosunków dyplomatycznych między Węgrami i Chorwacją” W Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu.
  • Macedonia Północna : Wspólna sesja rządów Macedonii Północnej i Bułgarii w Sofii.

***

[Édité par Sarantis Michalopoulos, Alexandra Brzozowski, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor]