Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego oczekuje się, że trzeci lot testowy rakiety SpaceX będzie tuż za rogiem?

Dlaczego oczekuje się, że trzeci lot testowy rakiety SpaceX będzie tuż za rogiem?

opublikowany


Czas czytania: 4 minuty

Rakieta Starship na SpaceX przed trzecim lotem testowym 12 marca 2024 r. w Boca Chica w Teksasie (USA).  (Chandan Khanna/AFP)

Pojazd startowy XXL miliardera Elona Muska, wybrany przez NASA do programu Artemis, przeprowadzi w czwartek trzeci test. Dzięki elementom wielokrotnego użytku mógłby docelowo znacząco obniżyć koszty startu i otworzyć nowe horyzonty podboju kosmosu.

Nigdy dwóch bez trzech? Po niemal nieudanym (lub mieszanym sukcesie) poprzedniego lotu testowego w listopadzie SpaceX wraca na platformę startową w czwartek, 14 marca, aby przeprowadzić trzeci test swojej rakiety Starship, mając nadzieję, że nie zakończy się to ponownie kulą ognia . Aby (ponownie) spojrzeć na ten start i ten kluczowy krok z odpowiedniej perspektywy oraz (ponownie) poruszyć problemy, franceinfo wyjaśnia, dlaczego ta maszyna jest tak dokładnie badana i czeka na podbój kosmosu.

Ponieważ NASA liczy, że statek kosmiczny powróci na Księżyc

Ambitny program Artemis, rozpoczęty w 2022 r. i kierowany przez Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA), jest nadal realizowany. Celem jest powrót ludzi na Księżyc. Jednak w przeciwieństwie do programu Apollo z lat 60. i 70. XX w. pomysł jest taki, aby robić to regularnie i w sposób zrównoważony, poprzez zainstalowanie bazy księżycowej. „Artemis to sztandarowy program NASA dotyczący eksploracji kosmosu”.Paul Forer, specjalista ds. zagadnień kosmicznych we Francuskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (IFRY), nalega na France Info.

Obecnie planowane są trzy etapy. Pierwszy etap, Artemis 1, polega na wysłaniu kapsuły Oriona wokół Księżyca, a następnie powrocie na Ziemię. Zakończono go w grudniu 2022 r. Artemis 2 powinien zabrać na pokład czterech astronautów, którzy pozostaną na orbicie wokół Księżyca przed powrotem na Ziemię. W styczniu fazę tę przesunięto z września 2024 r. na wrzesień 2025 r. Ostatecznie podczas Artemidy III astronauci wylądują na południowym biegunie Księżyca. Ta ostatnia faza powinna nastąpić najwcześniej w 2026 roku.

READ  Trzech rosyjskich kosmonautów dołącza do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w związku z wysokimi napięciami

Rakieta SpaceX ma ogromne znaczenie dla NASA, ponieważ wybrała ją, począwszy od 2021 roku, do transportu astronautów na Ziemię naszego naturalnego satelity. Jeśli pierwsze dwa loty się nie powiodą, „Główne etapy” Został on jednak przekroczony i nie ma wątpliwości, że statkowi kosmicznemu uda się latać i odpoczywać na Ziemi bez żadnych incydentów, uważa Paul Wuhrer. Podstawowe pytanie brzmi: kiedy to nastąpi.

Ponieważ jest to największa i najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano

Mając 120 metrów wysokości – co odpowiada trzydziestopiętrowemu budynkowi – Starship jest najwyższą rakietą, jaką kiedykolwiek zbudowano. Dla porównania, Ariane 6, nowa europejska rakieta, która swój dziewiczy lot zaplanowano na okres od połowy czerwca do końca lipca, ma 62 metry długości.

Ogromna moc pojazdu Starship, wyposażonego w 33 reaktory zwane Raptor, pozwala na wyniesienie na niską orbitę 100 ton materiału, czyli pięć razy więcej niż Ariane 5. France 2 zaprezentowała gigantyczną rakietę SpaceX przy okazji swojego pierwszego lotu testowego, w kwietniu/kwietniu. 2023.

Dzięki możliwości ponownego wykorzystania elementów swoich rakiet SpaceX ma już przewagę nad innymi wyrzutniami, zauważa badacz Paul Wuhrer. Z „Niezrównane i unikalne możliwości” Zapewnia, że ​​firma Elona Muska w stosunku do Starship będzie pracować nad pogłębieniem luki.

Statek kosmiczny, gigantyczny statek kosmiczny, jest uważnie obserwowany przez różne siły, które chcą inwestować w przestrzeń kosmiczną: historycznych graczy, takich jak Europa, lub nowych uczestników, takich jak firmy Blue Origin należące do amerykańskiego miliardera Jeffa Bezosa, lub kraje podobne do tego kraju. Chiny I Indie. W interesie jest zatem monitorowanie wydajności urządzenia, ale także potwierdzenie wyraźnego postępu osiągniętego przez SpaceX. Ale gdyby statek kosmiczny poleciał, „Nie oznacza to, że wszystkie inne wyrzutnie są przestarzałe”.Paul Wuhrer wścieka się.

READ  To oficjalne, rudzielce odczuwają ból inaczej niż inni

Bo może pozwolić na (dalsze) obniżenie kosztów wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną

SpaceX wpłynęło już na cały rynek startów. Dzięki ponownemu wykorzystaniu komponentów amerykańskiej firmie udało się obniżyć swoje koszty. Koszt wystrzelenia Ariane 5 oszacowano na około 150 milionów dolarów (około 137 milionów euro). W przypadku rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, której wzmacniacz można ponownie wykorzystać, kwota została podzielona bardziej niż na dwie części: około 62 miliony dolarów (około 56,7 miliona euro).

Według Elona Muska wystrzelenie statku kosmicznego może kosztować niecałe 10 mln dolarów (około 9,2 mln euro). Do jego szacunków należy jednak podchodzić ostrożnie, ostrzega Paul Forer, podkreślając jednocześnie, że rakieta zapowiada się właśnie tak. „Bardzo ekonomiczny, ponieważ nadaje się całkowicie do ponownego użycia, z dwoma etapami, które muszą mieć możliwość powrotu na ziemię.”. Specjalista podkreśla, że ​​w dalszym ciągu konieczne jest, aby koszty konserwacji i utrzymania poszczególnych elementów odpowiadały oczekiwaniom.

Znaczące obniżenie kosztów mogłoby pozwolić Elonowi Muskowi na pomyślne ukończenie jego długoterminowego projektu dotyczącego statku kosmicznego: uczynienia ludzi pierwszym gatunkiem wieloplanetarnym. Pierwotnie rakieta XXL została wymyślona przez miliardera w celu kolonizacji innych planet.

Dlatego Księżyc to tylko wstępny krok przed wyruszeniem w stronę Marsa. Elon Musk tego nie ukrywa, bo mówił, że zamierza wprowadzać innowacje „Miasto samowystarczalne”A rozwój A „cywilizacja kosmiczna”.