Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego niektóre kraje europejskie zdecydowały się na wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża

Dlaczego niektóre kraje europejskie zdecydowały się na wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża

Podczas gdy Unia Europejska zawiesiła cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy na około rok, kraje sąsiednie potępiają destabilizację ich rynku rolnego.

Miara jest oceniana „gorszący” przez Unię Europejską. Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły w sobotę 15 kwietnia i poniedziałek 17 kwietnia tymczasowy zakaz importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy, oskarżając w szczególności o destabilizację krajowego rynku rolnego.

>> Śledź najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie w naszym Życiu

W Polsce oprócz zbóż zakazem tym objęte jest ukraińskie mięso, mleko, jaja, cukier, owoce i warzywa. Te trzy ostatnie produkty, takie jak wino i miód, są również objęte zakazem importu na Słowację. Na Węgrzech zakaz będzie dotyczył zbóż, nasion oleistych i wielu innych produktów. Dlaczego kraje Europy Środkowej i Wschodniej podejmują tak restrykcyjne środki? Franceinfo wymienia trzy elementy odpowiedzi.

1 Ponieważ te towary zalały rynki krajowe

W maju 2022 roku Unia Europejska zawiesiła na rok cła na wszystkie produkty importowane z Ukrainy. Zorganizowano również 27 stycznia, aby Kijów mógł eksportować swoje zapasy zboża po zablokowaniu dróg przez Morze Czarne w następstwie rosyjskiej inwazji. Ale po tej decyzji sąsiednie kraje europejskie odnotowały gwałtowny wzrost napływu kukurydzy, pszenicy czy słonecznika z Ukrainy, co spowodowało nasycenie silosów i spadek lokalnych cen.

W szczególności ze względu na problemy logistyczne: „Większość zboża trzeba było reeksportować z Unii Europejskiej na Bliski Wschód i do Afryki (…) Ziarno zostało w krajach bliskich Ukrainie ze względu na brak samochodów ciężarowych i pociągów do transportu do sąsiednich portów” Wyjaśnić czasy finansowe (Artykuł w języku angielskim i zarezerwowany dla subskrybentów).

W obliczu napływu tanich produktów dochody rolników w poszczególnych krajach spadły. W proteście przeciwko tej sytuacji rolnicy organizowali demonstracje, m.in Zgłoś to w tweecie Michał Kołodziejczak, szef partii politycznej Agrounia, z Hrubieszowa, Polska.

READ  Na granicy z Ukrainą Matteo Salvini został publicznie upokorzony

2 Ponieważ te kraje proszą o więcej europejskiej pomocy

W obliczu tych problemów Unia Europejska zaproponowała 20 marca wycofanie 56,3 mln euro z Europejskiej Rezerwy Rolnej na Kryzys na wsparcie rolników w Polsce, Rumunii i Bułgarii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Stąd Bruksela planuje przeznaczyć dla Polski 29,5 mln euro, Bułgarii 16,75 mln euro, a Rumunii 10,05 mln euro.konkretny Wyrazić.

Niezwykle niskie odszkodowanie, według kilku stanów. Pod koniec marca o dodatkową pomoc zwróciły się Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria „Wspierać producentów rolnych, którzy ponieśli straty”. „Rozważamy drugi pakiet [d’aides]jest przedmiotem dyskusji”.W poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. Handlu i Rolnictwa Miriam Garcia-Ferrer odpowiedziała.

3 Ponieważ Słowacja potępia obecność zakazanego w Europie pestycydu w ukraińskiej żywności

Kiedy słowacki rząd ogłosił zakaz importu zboża i innych produktów spożywczych z Ukrainy, dał do zrozumienia, że ​​środek ten ma na celu nie tylko ochronę krajowego sektora rolnego, ale także ochronę zdrowia konsumentów.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w zeszłym tygodniu, że po analizie próbki zboża z Ukrainy, „Obecność w Unii Europejskiej nieautoryzowanego pestycydu, który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi”. został wykryty. Bratysława nie skomentowała w tym momencie bardziej szczegółowo natury lub zagrożenia związanego z tym pestycydem.