Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Walki nasiliły się, „zaatakowali” ambasadora UE w środku

Nasiliły się walki uliczne i ostrzał Chartum. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od soboty zginęło ponad 185 osób, a co najmniej 1800 zostało rannych. Sudan Gdzie dwóch generałów rywalizuje o kontrolę nad władzą.

Na stołecznym niebie samoloty wojskowe generała dywizji Abdela Fattaha Al-Burhana, de facto od tamtej pory przywódcy kraju. zamach stanu 2021Próbują pokonać opancerzony ogień Sił Szybkiego Wsparcia generała Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako „Hemedti”, drugiego w zamachu stanu, który od soboty stał się jego zaprzysięgłym wrogiem. Lekarze ogłosili, że co najmniej dwa stołeczne szpitale zostały ewakuowane, „podczas gdy ich mury zostały zniszczone rakietami i kulami”.

Delegatura UE jest nadal na miejscu

poniedziałkowy wieczór,Unia Europejska Ogłoszono, że jej ambasador został „napadnięty w swojej rezydencji” w Chartumie. Potępił „rażące naruszenie” Konwencji Wiedeńskiej, a szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell wskazał, że na władzach Sudanu spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa placówek dyplomatycznych i przebywających w ich kraju dyplomatów.

Irlandzki ambasador UE, Aidan O’Hara, „ma się dobrze” – powiedziała Nabila Masrali, rzeczniczka korpusu dyplomatycznego UE, dodając, że delegacja UE nie została ewakuowana. I podkreśliła, że ​​”bezpieczeństwo naszych pracowników jest naszym priorytetem”. Ze swojej strony irlandzki minister spraw zagranicznych Michael Martin poinformował, że ambasador „nie odniósł poważnych obrażeń”.

I’Organizacja Narodów Zjednoczonych Ze swojej strony wezwał generałów do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych”, ponieważ mogą one „wyniszczyć kraj i cały region”. Ale wysłannik ONZ w Sudanie Volker Berthes powiedział, że nie jest optymistą co do szybkiego powrotu do dialogu, podczas gdy „trudno ocenić, w jakim kierunku zmienia się równowaga”.

Dyplomaci są zajęci

Wygląda na to, że w poniedziałek nasiliły się kontakty dyplomatyczne. Na koniec dnia,EgiptJej główny wpływowy sąsiad poinformował, że rozmawiał o sytuacji z Arabią Saudyjską, Sudanem Południowym i Dżibuti oraz trzema innymi ważnymi graczami w Sudanie, a także z Paryżem. Z kolei Katar rozmawiał z przewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej Moussą Fakim ​​Mahamatem, który ma jak najszybciej udać się do kraju, nad którym nie latają żadne samoloty.

READ  WIDEO - Wojna na Ukrainie: pierwsze zdjęcia amerykańskich wyrzutni rakiet Hemars, których użycia Moskwa bardzo się boi, i w akcji

W poniedziałek nadal nie można było stwierdzić, która siła kontroluje co. A FSR ogłosiła, że ​​zdobyła lotnisko i weszła do pałacu prezydenckiego, czemu wojsko zaprzeczyło. Z drugiej strony zapewnia utrzymanie głównej kwatery dla swojego personelu, która jest jednym z głównych kompleksów energetycznych w Chartumie. Jeśli chodzi o telewizję państwową, to po dwóch dniach walk w jej pobliżu nadaje teraz zdjęcia i komunikaty prasowe wojska, które twierdzi, że w wielu miejscach odzyskało pozycje.