Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego największe planety krążą wokół największych gwiazd?

Odkrycie tysięcy egzoplanet w ciągu prawie trzech dekad umożliwiło określenie trendów rozkładu planet według gwiazd. Jednym z nich jest to, że większe planety często krążą wokół masywniejszych gwiazd. Nowe badanie oferuje wyjaśnienie tej tajemnicy.

ten Wysoka Często mają rodziców duży rozmiar, podczas Mali ludzie, zwykle nie. Ta starożytna uwaga znalazła swoją interpretację w dziedziczny. Pod pewnymi względami istnieje podobny związek między gwiazdami a planetami. Na przykład gwiazdy są starsze niż ich planety, są większe i kontrolują wiele tego, co dzieje się z planetami, na których się znajdują. Ale jak daleko to jest? częściowe podobieństwo Czy to prawda Czy gwiazdy „przenoszą” niektóre ze swoich właściwości na planety, wokół których krążą, np. ich wielkość? konsekwencjeNowe badanie Opublikowano w czasopiśmie Astronomia i astrofizyka Wskazuje, że jest to przynajmniej częściowo prawda.

kosmiczna zagadka

Michael Lozovsky, pierwszy autor opracowania, były doktorant wUniwersytet w Zurychu Jest powiązany ze Szwajcarskim Narodowym Centrum Badawczym (PRN). planety, wyjaśnia: „Aty w ostatnich latach, Naukowcy astronomii Odkryłem to Bardziej masywne gwiazdy Tendencja Gospodarz z największe planety. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to sprzeczne z intuicją, przyczyna tego nie jest jasna i nie było żadnych rygorystycznych prób wyjaśnienia. »

W przeciwieństwie do dzieci, ich planetarne dzieci nie „rodzą się”. gwiazda. składa się z Ten sam gaz, ten sam pył, z jednym trochę opóźnienia – Gwiazdy zaczynają formować się wcześniej – ale Gwiazda jest często niedojrzała, gdy zaczynają się pojawiać planety. Dlatego pewna forma „dziedzictwa”, jak u ludzi, nie jest powodem posiadania masywnych gwiazd największe planety.

Ale następujące trzy teorie, sformułowane przez Lozovsky’ego i współpracowników, mogą wyjaśnić model.

READ  „Ostateczny los wszechświata zależy od ciemnej energii”.

Lekkie gazy dużych planet

za pomocą Baza danych z NASAZespół najpierw przyjrzał się dostępnym informacjom o tysiącach planet, takich jak temperatura i rozmiar. ” Gdyby większe planety były naprawdę dużo cieplejsze, byłoby to widoczne w danych. Odkryliśmy jednak coś odwrotnego: czasami najgorętsze planety są mniejsze, prawdopodobnie z powodu silnego promieniowania gwiazdowego. Część ich atmosfery wyparowuje Wyjaśnił Łozowski.

Testowanie dwóch pozostałych teorii wymagało czegoś więcej niż statystyki. ” Posługiwać się modele komputerowe Specjalnie, przeprowadziliśmy symulację ewolucji rozmiarów planet wraz ze wzrostem ich masy Łozowski wyjaśnia. Zespół odkrył, że planety nie stają się zauważalnie większe dla danej masy dodanej, ale raczej się powiększają Bardziej intensywny. Dlatego naukowcy również odrzucili to wyjaśnienie i stworzyli trzecią teorię, twierdząc, że największy rozmiar planety pochodzi z Większy udział lekkich gazów. « Tym razem znaleźliśmy wyraźną wskazówkę: różnica w składzie planet miała znaczący wpływ na ich wielkość i mogła w ten sposób wyjaśnić obserwowany związek z masą gwiazd. Mówi nam również, że większe gwiazdy mają tendencję do posiadania planet razem z nimi atmosfera bardziej masywny ”, donosi badacz.

« Wyniki nie tylko pomagają nam oszacować typy planet, które mogą krążyć wokół określonej gwiazdy, ale mogą również pomóc nam wypełnić luki w naszym zrozumieniu formacja planety Ravit Helled, współautor badania, członek PRN PlanetS i profesor astronomii obliczeniowej na Uniwersytecie w Zurychu wyjaśnia. Na podstawie swoich ustaleń naukowcy doszli do wniosku, że planety wokół większych gwiazd mają tendencję do odbiór gazu szybciej podczas treningu. Jest to ważne, ponieważ gaz i pył, z których powstają planety, zaczynają parować, gdy gwiazda rośnie i promieniuje silniej. W związku z tym planety mają tylko ograniczony czas na rozwój i zdobycie tego, czego potrzebują do przyszłej egzystencji – podobnie jak dzieci, od których oczekuje się, że w końcu staną na nogi.

READ  Kosmos: Śledź na żywo niezwykły start rakiety na Księżyc 29 sierpnia

O czym pamiętać

  • Bardziej masywne gwiazdy mają tendencję do posiadania większych planet.
  • Wydaje się, że większe rozmiary planet pochodzą z większego udziału lżejszych gazów.
  • Odkrycia te mogą również pomóc w zrozumieniu powstawania planet.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?