Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dla Słowacji kultowym graczem pozostaje Marek Hamsik

Marek Hamsik ma jeszcze 33 lata, symboliczny zawodnik Słowacji na Euro (11 czerwca – 11 lipca), nie tylko ze względu na mohikańską fryzurę, ale także dlatego, że pozwoli słowackiej drużynie rozegrać trzecie duże spotkanie po Mistrzostwach Świata 2010 i Euro 2016.

„Opieram się na moim doświadczeniu z pierwszych dwóch i nie mogę się doczekać, aby je zagrać” – powiedział Hamsik. Chcę po prostu zachować zdrowie i ciężko grać” – kontynuuje człowiek, który większość swojej kariery spędził w pierwszej lidze, a teraz nosi barwy szwedzkiego IFK Göteborg.

To euro, w którym Słowacja zmierzy się z Polską 14 czerwca, potem ze Szwecją 18 czerwca, zanim zmierzy się z Hiszpanią w Sewilli 23 czerwca, jednak Hamsik podchodzi do niego z niepokojem.

Doznał kontuzji łydki i we wtorek opuścił mecz przygotowawczy z Bułgarią (1-1).

„MRI wykazało, że coś jest nie tak, ale ufam naszym lekarzom” – potwierdził były zawodnik Napoli (2007-19), noszący imponujący herb.

Trener Słowacji Stefan Tarkovic nie wydaje się zbytnio zaniepokojony. Hamsik zapewnia nas, że „może odejść, aby zagrać w euro”.

Ofensywny pomocnik obserwował pozostałych i wykazał się niezwykłą wytrzymałością.

Więcej goli niż Maradona

Po raz pierwszy został wybrany do reprezentacji narodowej w wieku 19 lat i od tego czasu zagrał w 126 występach (26 goli), co czyni go jednym z najbardziej zaangażowanych piłkarzy w historii słowackiej piłki nożnej.

Zagrał także wszystkie najważniejsze mecze w historii swojej selekcji, cztery mecze Mistrzostw Świata 2010, pierwszego dużego turnieju dla kraju od czasu odłączenia się od Czech w 1993 roku, oraz trzy mecze Euro 2016. we Francji.

W RPA, dowodzony przez Hamsika i dzięki dubletowi Roberta Vitka, słowacki “Ribery” zadziwił piłkarski świat, dochodząc do 1/8 finału, pokonując Włochy (3-2) w rundzie finałowej. Mecz grupowy, wcześniej. Ustąpić Holandii (2-1).

READ  gra w piłkę ręczną. Paris Saint-Germain przeciwko obrońcy tytułu Kiel w ćwierćfinale Ligi Mistrzów

Aby wyrobić sobie nazwisko, podobnie jak wielu jego rodaków, Hamsik szybko opuścił swojego trenera klubowego Slovana Bratysławę, aby spróbować szczęścia za granicą, we Włoszech.

W wieku 16 lat dołączył do Brescii, a następnie do Napoli w 2007 roku, z którym rozegrał 520 meczów we wszystkich rozgrywkach, co jest rekordem dla piłkarza Napoli.

Ze 121 golami w koszulce Napoli jest drugim najlepszym strzelcem w historii klubu, za Belgiem Driesem Mertensem, ale przed legendarnym Diego Maradoną.

Przejazd do Chin

“Tęskniłem za wisienką na torcie, tytułem ligowym. Niestety trzy razy byliśmy na drugim miejscu, żałuje Hamsik, który nosi okulary i kolczyki w kategorii “cywilne”.

Hamsik prawie dołączył do Juventusu, podobnie jak jego model Pavel Nedved: “Chciałem go zatrudnić. Uwielbia piłkę nożną, może strzelać obiema stopami i trochę się w nim odnajduję, kiedy ma do czynienia z różnymi sytuacjami do gry “, powiedział Nedved, wiceprezes Juventusu.

I zamiast Juventusu, Hamsik opuścił Neapol w 2019 roku dla chińskiego klubu Dalian Pro z ogromnym trzyletnim kontraktem.

„Nie mogę ukryć, że ciągnęło mnie do finansów” – przyznał.

Ale perspektywa gry w euro skłoniła go do powrotu do Europy, do Göteborga w marcu zeszłego roku. Hamsik z radością zmierzy się ze Szwecją w euro. „Teraz lepiej znam ich styl gry”, uśmiecha się.